Kauza švýcarských tanků Leopard 2 pro AČR – české ministerstvo obrany o jejich odkoupení nejednalo

Kauza švýcarských tanků Leopard 2 pro AČR – české ministerstvo obrany o jejich odkoupení nejednalo
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Švýcarský Panzer 87 Leopard v roce 2006
07 / 03 / 2023, 11:00

Podle včerejší krátké zprávy, kterou obratem dementovalo Ministerstvo obrany, uvedla švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová, že Česká republika projevila zájem o odkoupení neurčeného počtu švýcarských tanků Panzer 87, což je švýcarská varianta Leopardu 2 zhruba odpovídající verzi 2A4. Jsou to prakticky tytéž tanky, které AČR dostává darem od německé vlády v počtu 14 kusů. Mělo by smysl těchto starších MBT zařazovat do výzbroje více? A za jakých podmínek? Postoj českého ministerstva je správný: nekupovat, ale samozřejmě přijmout případnou nabídku daru jako švýcarskou podobu probíhající německé kruhové výměny.

Na hlavu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) se od okamžiku zveřejnění zmíněné zprávy snesla na sociálních sítích kritika za údajně nekoncepční přístup při vyzbrojování armády. Zřejmě k tomu přispěla atmosféra, kterou vytvořil mj. titulek magazínu Echo 24: "Česko chce koupit vysloužilé tanky Leopard ze Švýcarska, uvedla ministryně" - teprve po přečtení článku bylo zřejmé, že je řeč o výroku švýcarské, nikoli české ministryně obrany. Zprávu ČTK o tom, že "Česko požádalo Švýcarsko o odkup tanků Leopard 2" převzala i další média a objevovala se v titulcích, a teprve níže byla zmíněna reakce českého ministerstva: o odprodeji tanků české MO nejednalo.

Tanky Leopard 2A4 přicházejí do výzbroje 73. tankového praporu na základě smlouvy mezi Českou republikou a německou společností Rheinmetall. Náklady hradí vláda Spolkové republiky Německo, a to v rámci tzv. kruhové výměny, tedy kompenzace těžké techniky, kterou Česká republika za svých zásob poskytla a poskytuje bránící se Ukrajině. S tanky se počítá pro výcvik a v budoucnu pro vyzbrojení roty Aktivní zálohy 73. praporu, a v souvislosti s pořízením moderních tanků, nejpravděpodobněji Leopardů 2A7+, také s jejich modernizací na srovnatelný standard. AČR by podle oznámeného plánu v tu chvíli disponovala bezmála 70 moderními hlavními bitevními tanky.

Nadto půjde o vozidla rozšířená ve výzbroji spojenců, vozidla, jejich výroba stále probíhá, a nebudou tedy hrozit problémy, do kterých se AČR dostala svébytnou modernizací tanků T-72 na verzi T-72M4 CZ, které jsou sice po takticko-technické stránce modernizací zdařilou, nicméně světově unikátní a je velký problém s náhradními díly, tanky jsou neperspektivní.

Mělo by ale smysl tanky Panzer 87, resp. Leopard 2A4 kupovat? Ministryně obrany Jana Černochová při různých příležitostech připomíná fakt, že při vzrůstající poptávce po vojenské technice je třeba jednat rychle a využít příležitost - musíme se obrazně řečeno postavit do fronty, v níž u dodavatelů vojenské techniky stojí naši spojenci. Švýcarsko disponuje asi stovkou starších a již vyřazených tanků, které, pokud bude ochotné se jich zbavit definitivně, stále určitou hodnotu mají. Jejich případné odkoupení by dávalo smysl tehdy, pokud jsou díky svému stavu provozuschopné, a pokud součet pořizovacích a budoucích modernizačních nákladů významným způsobem podstřelí cenu tanků nově vyrobených. O tom nic nevíme, ale víme, že podle vyjádření českého ministerstva obrany o odkupu švýcarských tanků jednáno navzdory výroku švýcarské ministryně nebylo.

Modernizace tanků Panzer 87 na verzi Leopard 2A7+ nebo v budoucnu novější možná je, a české ministerstvo s ní do budoucna u svých, Německem darovaných, tanků Leopard 2A4 počítá. Tuto modernizaci provádí výrobce tanků Leopard 2, mnichovská společnost Krauss-Maffei Wegmann (KMW). Nebylo by racionální vydat se polskou cestou - pro polskou armádu starší Leopardy modernizovala společnost Rheinmetall na verzi Leopard 2PL, a ta zdaleka schopnosti standardní současné varianta 2A7V (2A7+ či 2A7EU) nedosahuje. Ostatně Polsko minimálně část těchto svých Leopardů poskytuje Ukrajině, a zařazuje do výzbroje americké tanky Abrams a korejské tanky K2PL Black Panther, které se dokonce mají v Polsku vyrábět.

Varianta případného švýcarské daru, kterou české ministerstvo ve své odpovědi zmiňuje, je na první pohled mnohem atraktivnější. Umožnila by intenzívnější přeškolovací výcvik vojáků 73. praporu, než jaký bude moci proběhnout se 14 ex-německými Leopardy, a při předpokladu, že náklady na modernizaci budou nižší než náklady na výrobu zcela nového tanku, může znamenat i budoucí úsporu v rámci akvizice moderních tanků, případně otevřít dveře k úvaze o celkově vyšším počtu provozovaných moderních tanků za lepších podmínek.

V tomto případě není na místě mluvit o nekoncepčnosti vyzbrojování AČR: "V rámci přezbrojení armády novým typem tanku nyní probíhá studie proveditelnosti. Součástí této studie je i průzkum trhu, při kterém se hodnotí všechny dostupné tanky a vyvíjené projekty nových tanků," uvedlo pro SM tiskové oddělení GŠ AČR. Součástí hodnocení dostupnosti tanků nepochybně mohou být úvahy o potenciálu švýcarských Panzer 87, ale od nich je k jednání o odkupu ještě daleko. Existuje-li v Evropě možnost pořídit modernizovatelnou těžkou techniku, která navíc již ve výzbroji AČR je a počítá se s ní do budoucna, jde o úvahu relevantní. Neznamená to ale, že by se AČR spokojila se starší verzí tanků Leopard a upustila od záměru přezbrojit 73. prapor moderními hlavními bitevními tanky.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo obrany, GŠ AČR

Tagy článku

-->