Jakékoliv mírové misi předchází ta bojová, uvědomí si to i politikové? (komentář Lumíra Němce)

Jakékoliv mírové misi předchází ta bojová, uvědomí si to i politikové? (komentář Lumíra Němce)
01 / 12 / 2018, 14:30

Premiér Andrej Babiš přišel s návrhem, aby se čeští vojáci účastnili nejenom mírových a výcvikových, ale i bojových misí. Tento jeho návrh vyvolal okamžitou nevoli na politické scéně a většina politiků se staví k návrhu odmítavě. Komunisté dokonce pohrozili, že pokud se čeští vojáci zúčastní bojových operací, tak přestanou tolerovat vládní kabinet. Zrovna u komunistů mi to přijde úsměvné. Pohrobci režimu, který podporoval vojenské akce v různých částech celého světa, se dnes tváří jako největší ochránci míru.

I další politici by raději viděli armádu ve výcvikových misích nebo v mírových misích při obnovování země a zajišťování pořádku. Bylo by dobré si uvědomit, že jakékoliv mírové misi, kdy budeme udržovat příměří a obnovovat zemi, musí předcházet mise bojová. Musí přijít někdo, kdo, nepřítele porazí nebo hrozbou síly ho přinutí dodržovat pravidla. Jsme plnohodnotnými členy NATO a nemůžeme se stavět do role, vy to vybojujte a my pak uklidíme až bude klid. Podle účasti v bojových operacích pak spojenci na naše vojáky hledí a každé nasazení nám zvyšuje kredit v očích koaličních partnerů.

psali jsme: O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru (komentář Lumíra Němce)

Osobně jsem se s touto situací setkal v Afghánistánu ve 2007. Na základně Bastion byli vojáci z mnoha zemí, ale bojové operace prováděli pouze Britové a my. Bylo to díky tomu, že jednotka SOG podléhala přímo britskému velení a Britové se nebáli nás nasazovat do bojových operací. Když jsme pak v roce 2008 jednali s americkým velením o našem působení v Lógaru, tak jedna s prvních otázek amerického generála byla, jestli jsme se zúčastnili bojových operací. Po naší kladné odpovědi k nám zcela změnil přístup, což mělo za následek, že i v Lógaru jsme plnili speciální úkoly, tentokrát ve spolupráci americkými SF.

psali jsme: Chceme trestat generály za svobodu slova? (komentář Lumíra Němce)

I ta nejmírovější mise se rázem změní v bojovou, pokud dojde k napadení jednotky nepřítelem. Budete muset střílet, budete muset zabíjet. Jediný rozdíl je v tom, že v rámci bojové mise si pro nepřítele půjdete vy, a máte výhody na své straně. Zatímco v rámci mírové mise bude čekat až vás nepřítel napadne a výhody bude mít on.

 ó

Autor: Lumír Němec

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace