KBVP Pandur II vs. kolové nebojové osobní vozidlo Fabia I

KBVP Pandur II vs. kolové nebojové osobní vozidlo Fabia I
13 / 02 / 2019, 14:00

8. listopadu 1620 byla neděle. Na Bílé Hoře se střetla vojska císařská a stavovská, a bylo z toho, tedy podle jednoho ze tří zdrojů tradic lidově demokratické armády, tři sta let temna; 4. listopadu 2016 byl pátek. V Táboře se střetlo pět KBVP Pandur II CZ 42. mechanizovaného praporu se Škodou Fabia. A byly z toho, kromě zranění a ostudy, tři roky mrzení a absence čtyř Pandurů ve službě. Situace se zlepšila o 75 % - mimo službu je poslední z obrněných vozů.

Tedy ne, že by se Pandury rozbily o Fabii. Problém si způsobily samy nedostatečným odstupem; řidiči dostali pokutu. V tomto ohledu můžeme doporučit video o bezpečnostních opatřeních při přesunu mechanizovaných jednotek:

Stane se. Odmyslíme-li si zranění, k nimž došlo, i tak úsměv na tváři zmizí, když čteme vyjádření Armády ČR z dubna 2018: "Předpokládaný termín dokončení oprav je dán lhůtami smluvního vztahu s externím dodavatelem zajišťujícím opravu této techniky, dostupností dílů a kapacitami opravárenského závodu." Nákup Pandurů byl svého času velmi zajímavým příběhem. Z vypočteného potřebného počtu ubyla polovina, kolovaly zvěsti o různé ceně české a portugalské; vtipy o tom, že ty české jsou tak drahé proto, že umějí plavat a mají silnější pancéřování, a proto tedy neplavou. Pak dojde k banální dopravní nehodě, a korby těchto vozidel je třeba vyměnit, a vyměňuje se tři roky, protože Armáda je závislá na externích dodavatelích, kteří mají, zdá se, času dost a dost.

Vysvětlit to jistě lze. Policie nějakou dobu zkoumala. Pak nějakou dobu trvá to či ono, a protože není válka, mínus čtyři KBVP nejsou urgentním problémem, hledá se jistě optimální cena za opravu, výměnu korby za novou, s platnou zárukou, atd. Počítá se ovšem výsledek, a ten skutečně není lichotivý: řidičkou náhle zastavená Fabia vyřadila čtyři obrněné vozy na tři roky ze služby. Armáda ať se nezlobí, ale je to současně tragické i komické. Je to tedy tragikomické.Scéna asi leckomu připomene jeden z oblíbených literárních počinů: "Poručík Maloney, velkolepý ve své přílbě s anténami jako nějaká celostání hvězda amerického fotbalu, trčel velitelsky z věže a řval na svou posádku rozkazy. Zrovna se otočil s bradou vystrčenou podle normy schválené MacArthurem a kynul svému konvoji, aby ho následoval, když Lulubelle dojela na kraj jámy, překvapeně sebou škubla a zmizela nám z očí... Apač zastavil smykem na samém okraji, a Rošťákova rozkoš, která nereagovala tak rychle a živočišně jako rudokožec, mu s mohutným rachotem přišlápla zezadu brka..." (Patrcik Ryan, Jak jsem vyhrál válku v překladu Františka Vrby).

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace