KBVP Vilkas – litevský Vlk pro Železného vlka (2019-2021)

KBVP Vilkas – litevský Vlk pro Železného vlka (2019-2021)
16 / 07 / 2019, 10:00

Podle zprávy litevského Ministerstva národní obrany obdržely 25. června litevské ozbrojené síly první dvě kolová bojová vozidla pěchoty "Vilkas" (Vlk), tedy litevskou variantu německých obrněných vozidel Boxer. Jde o první dvě vozidla z celkem 88 objednaných (z nich budou čtyři ve velitelské úpravě). Dodávka následuje roční intenzivní testování vozidel ve výcvikových prostorech a testovacích centrech v Německu a v Nizozemsku.

Kolová bojová vozidla pěchoty Vilkas vyrábí německo-nizozemská společnost ARTEC (společný podnik Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall) podle požadavků litevské armády. Vozidla jsou vybavena izraelskou bezosádkovou věží Rafael Samson Mk 2 s automatickým kanónem MK-44S ráže 30 mm, koaxiálním kulometem, a nesou protitankové řízené střely Spike-LR a množství specializovaných zařízení a elektronických systémů. Jde o první do služby uváděné BVP postavené na platformě obrněného vozidla Boxer.

První Vilkasy budou dodány praporu Litevského Velkovévody Algirdase v Rukle, kde bude provedeno přijímací řízení a následně formální uvedení zbraně do výzbroje litevských ozbrojených sil.

Všech 88 vozidel z hodnotě 385,6 milionu eur má být podle smlouvy z roku 2016 mezi Litvou, společností ARTEC a Organizací pro společnou spolupráci v oblasti vyzbrojování (OCCAR) dodáno do roku 2021. Letos je v plánu prvních 15 Vilkasů.

Vilkasy budou nasazeny ve výzbroji brigády mechanizované pěchoty Geležinis Vilkas (Železný vlk), praporů Litevského Velkovévody Algirdase a hulánského praporu Velkovévodkyně Birutė.

Litva se spolu s Nizozemskem a Německem podílí na programu Dodávky a údržba BVP Boxer Agentury NATO pro podporu a obstarávání (NSPA). Program poskytuje odpovídající logistické zajištění bojových vozidel pěchoty a možnost společného využívání  náhradních dílů, centrálních skladů a servisu hlavních systémů vozidla, možnost technické podpory, apod.

Litevské ozbrojené síly také od roku 2017 používají dvě DTV (Driver Training Vehicle) Boxer bez výzbroje určené pro výcvik vojenských řidičů. Počáteční balíček logistické podpory provozu zahrnuje náhradní díly, podpůrné, testovací a výcvikové vybavení a technickou a výcvikovou dokumentaci.

Tagy článku