Autor fotografie: Fb stránka premiéra Fialy|Popisek: Premiér Petr Fiala
Kdo rychle dává, dvakrát dává. Ve zpravodajství to platí dvojnásob. Přesné a kvalitní informace v době válečného konfliktu mohou být rozhodující.
Staré české přísloví říká, že v jistých životních situacích není čas na váhání a rychlé jednání má cenu zlata. Mnoho takových situací lze nalézt i v současné agresi Ruska proti Ukrajině. Týká se to například dodávek základních potravin včetně hygienických a zdravotnických potřeb, krve, humanitární pomoci, vojenské pomoci nebo jiných aktivit a sankcí, které pomohou agresora zastavit nebo odradit od jeho další činnosti.
Zpravodajské informace mají velmi krátkou dobu expirace a jejich cena je velmi často přímo úměrná rychlosti jejich předání oprávněným adresátům. Zatímco v dobách míru rychle stárnou většinou jen informace ekonomického charakteru, v dobách konfliktů se dramaticky zkracuje tato doba pro informace zejména o nepřátelských plánech a pohybech jeho vojsk, dnes dokonce o vypuštěných střelách středního a dlouhého doletu.
Ve stávající válce je velmi komplikované predikovat další tahy prezidenta Putina. Z jeho iracionálního chování posledních let, ztráty empatie a sebekritiky, schopnosti sebereflexe a naopak nárůstu sebevědomí, arogance a agrese je zřejmé, že se jedná o psychopata, narcistu, kterého by bezpochyby ještě lépe popsal nějaký odborník na psychologii a typologii masových vrahů typu PhDr. Andreje Drbohlava.
Je otázkou, zda lze důvěřovat zpravodajským informacím, že za útokem na de facto celé území Ukrajiny stojí nátlak “siloviků” na prezidenta Putina a nikoliv jeho vlastní rozhodnutí. Ten, jako bývalý rozvědčík KGB, je bezpochyby vděčným příjemcem zpravodajských informací a zcela jistě jich využívá pro své rozhodování.
Dopady dlouhodobého psychopatického jednání Putina jsou však destruktivní pro jeho pravdivé informování. Ikonickou situaci z filmu Pád třetí říše snad zná každý, stejně tak jako její nekorektní přepisy. V době, kdy se Putin chová stejně jako Stalin je velmi těžké prezidentu Putinovi prezentovat reálnou situaci ve světě, v Rusku i na bojišti na Ukrajině. Je proto možné, že Putin nemá dostatek kvalitních a pravdivých (a také nepříjemných) informací. A bezpochyby také proto, že si je prostě jako psychopat vůbec nepřipouští. I z tohoto důvodu je přirovnání docela trefné.
Zpravodajské informace vojenského charakteru mají v době války v demokratickém systému trochu jednodušší život. Jsou generovány realitou bojiště nebo okamžitou potřebou válčící strany. A bezpochyby jsou velmi validní. Je celkem jedno, jestli se jedná o informace ze satelitů o pohybech vojsk nebo bojujících jednotek o nedostatku prostředků pro vedení boje. Jsou odrazem stávající situace, byť i jejich život je jepičí. Nikdo se však nemusí obávat, že jako posel špatných zpráv bude o hlavu kratší.
Ač můžeme být jakkoliv netrpěliví, je důležité, že v neděli byly vyhlášeny další sankce ze strany EU. Může nás těšit, že jsou odrazem již dřívějších snah představitelů České republiky a můžeme být hrdí, že Česká republika je v řadě případů jejich hegemonem (vznik bezletové zóny, odstřižení Ruska od systému SWIFT, dodávky zbraní na Ukrajinu ap.). I tyto ifnormace se mohou opírat o zpravodajské zjištění.
Úvodní komunikace prezidenta Volodymyra Zelenského s premiérem Petrem Fialou je typickým příkladem, jak lze skutečně efektivně využít zpravodajské informace. Během pár hodin byla česká vláda schopna reagovat na reálné potřeby ukrajinské armády a na Ukrajinu poslat další zásilku zbraní a prostředků, které obránci Ukrajiny opravdu potřebují. A i zde lze prezentovat, že rychlé předání informace může být životně důležité. A že kdo rychle dává, dvakrát dává.
Autor: Martin Svoboda