Kdo si nakonec pořídí ruský systém protivzdušné obrany S-500?

Kdo si nakonec pořídí ruský systém protivzdušné obrany S-500?
21 / 06 / 2019, 14:30

Server armyrecognition.com se zamyslel nad tím, kdo by reálně mohl koupit ruský nejnovější protivzdušný komplet S-500 Prometej.

Pokud se hovoří o nějaké ruské zbrani skutečně hodně, je to očekávaný protivzdušný systém S-500 Prometej, o němž se hovoří s nadsázkou také jako o ,,zabijákovi" amerických letounů F-35. Systém bude tvořit komplement k již existujícímu protivzdušnému kompletu S-400 s tím, že ,,pětistovka" bude určena primárně k ničení cílů na velmi velkou vzdálenost. Server armyrecognition.com se zamyslel nad tím, kdo by si mohl dovolit tento systém pořídit. Bude totiž dražší než jeho předchůdce, a tak bude přirozeně okruh potenciálních zahraničních zákazníků menší.

V prvé řadě by si mohlo systém pořídit Turecko. To ústy autoritářského prezidenta Erdogana dalo již najevo, že by mělo zájem kromě S-400 právě i o jeho následovníka. A to i přes výhrady USA, které hrozí, že pořízením ,,čtyřstovky" přijde Turecko o letouny F-35, s nimiž Ankara stále počítá. Turecko si pořizuje v současné době protivzdušné komplety S-400 a polovina kontraktu je financována z ruské půjčky. Podle serveru airrecognition.com tomu může být podobně i u nákupu S-500.

Dalším zahraničním zákazníkem S-500 pak může být i Čína, ale nepředpokládá se, že ve větším množství z důvodu vyšší ceny než S-400, jak už jsme uvedli.

Dále přicházejí v úvahu státy okolo Perského zálivu - Saúdská Arábie, Spojené Arabské Emiráty či Katar. První dva jmenované státy by mohly nejnovější ruský protivzdušný komplet použít na obranu proti Íránu, zatímco Katar by si mohl pořídit systémy spíše než pro obranu pro své ,,politické hry", jak připomíná server armyrecognition.com. Právě Írán se může také zapojit do případného nákupu systému S-500, ale hlavní překážkou by mohla být cena a možné uvalení sankcí ze strany USA, uvedl server armyrecognition.com. 

Teoreticky by mohl koupit S-500 rovněž Egypt, ale záleží na diplomatickém jednání a již zmíněné ceně. Alžírsko pak má ve své výzbroji protivzdušný komplet S-300 a může se poohlížet i po S-500. Ale v tomto případě jde spíše o spekulaci. 

Na konci dubna prohlásil ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov ruským médiím, že vývoj protivzdušného kompletu S-500 je v poslední fázi, což na druhou stranu znamená, že ruské armádě by mohl být dodán již příští rok. Následně se uvidí, komu by mohl být systém prodán a v jakých relacích se bude pohybovat jeho cena.

 

Zdroj: armyrecognition.com

Tagy článku