Když nebudou stíhače F-16, mohou být letouny F/A-18. Ukrajina jedná s Austrálií a USA o jejich poskytnutí

Když nebudou stíhače F-16, mohou být letouny F/A-18. Ukrajina jedná s Austrálií a USA o jejich poskytnutí
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Australské letouny F/A-18
06 / 06 / 2023, 12:00

Austrálie, USA a Ukrajina jednají o možném poskytnutí 41 australských strojů F/A-18 Kyjevu, uvedl web Financial Review.

Ukrajina dlouhodobě požaduje poskytnutí stíhačů F-16, které by se staly součástí protiofenzivy proti Rusku. I když toto úsilí může vyjít nazmar, ve hře je poslání 41 víceúčelových stíhacích letounů F/A-18 Hornet Kyjevu.

O možném předání Hornetů nyní podle webu Financial Review debatuje Ukrajina, USA a Austrálie. Podle dostupných informací se sice intenzivně jedná, nicméně zatím se strany nedomluvily na konkrétních závěrech. Austrálie byla rovněž provozovatelem těchto stíhačů, než je vyřadila ze služby. Stejně tak učinilo před několika let americké námořnictvo, které se rozloučilo s těmito letouny.  

Pro Austrálii by to tedy neznamenalo žádnou ,,újmu", protože letouny jsou vyřazené ze služby, ale mohly by ukrajinským obráncům před ruskou invazí ještě odvést určitou bojovou službu místo toho, aby si našly cestu do šrotu. K reexportu by musely dát souhlas USA jako výrobce stroje. Podle serveru Financial Review by tento problém měl odpadnout, protože Washington se staví k myšlence poslat zmíněné letouny na Ukrajině kladně.

Ukrajina by tak získala posílila alespoň částečně své vzdušné kapacity, i kdyby nezískala nakonec letouny F-16, o něž projevila přednostní zájem.

Zdroj: Euromaidan Press, Financial Review

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.