Když není Armata, tak bude alespoň T-90M

Když není Armata, tak bude alespoň T-90M
17 / 02 / 2020, 10:00

Ruská společnost Uralvagonzavod patřící do státem kontrolovaného zbrojního gigantu Rostec oznámila, že hlavní bojový tank T-90M Proryv-3 úspěšně absolvoval státní zkoušky.

Důležitý krok v podobě úspěšného absolvování státních zkoušek byl splněn a ruské tankové jednotky mají podle serveru en.topwar.ru brzy převzít první modernizovaná vozidla. Podle tohoto serveru bylo nakontraktováno zatím 160 tanků T-90M.

T-90M s modulárním designem byl osazen novým motorem, věží a vybavením, které zahrnuje i poslední verzi reaktivního pancíře Relikt. Podle společnosti Uralvagonzavod zmodernizovaný stroj značně převyšuje svého předchůdce zejména svou bojovou efektivitou a zlepšenou mobilitou. Vozidla se poprvé představila na vojenské přehlídce ARMY 2018.

Tyto stroje mají být v podstatě náhradou za Armaty, které ruské vojsko nemá k dispozici, byť už mít ,,dávno" mělo. Server The Diplomat informoval v lednu o tom, že ruským pozemním silám stále nebyla dodána první várka tanku Armata. Celkem se jedná o 12 kusů. Informaci potvrdil v lednu i šéf společnosti Rostec Sergej Chemezov. ,,Dodávky tanků Armata ruské armádě ještě nezačaly," sdělil Chemezov novinářům. Dá se odvodit, že výroba T-90M je méně náročná a využívá stávající kapacity. Zároveń přeškolení osádek tanků na tento model je jednodušší než přechod na generačně rozdílný T-14 Armata. A o technických problémech se zavedením nového tanku a jehou logistikou není potřeba příliš diskutovat, tím si prošly i mnohé jiné státy.

Kombinace hlavního bojového tanku T-90M a Armata vytvoří velmi silnou údernou tankovou skupinu, kdy ruské ozbrojené síly budou schopny s minimálním počtem techniky dosáhnout maximálních výsledků. Použitelnost průlomových schopností tankových jednotek se potvrdila v konfliktu na Ukrajině. Z tohoto důvodu je v zájmu AČR modernizovat tankové jednotky co nejdříve, aby v případě konfliktu byly na požadované úrovni.

Rozhodnutím NATO po událostech na Ukrajině je z expedičních sil se vrátit k teritoriální obraně. AČR má modernizovat 7. mechanizovanou brigádu, kdy výběr bojových vozidel pěchoty je již ve skluzu a tanky T-72 se budou modernizovat, nicméně zatím nebylo řečeno, kdy bude připraven projekt, kdy dodány komponenty a kdy budou tanky bojeschopné. Přitom existují nabídky k pořízení moderních a osvědčených tanků, což by umožnilo T-72 M4CZ a další T-72 na skladě modernizovat s rozvahou později, zařadit je pro zálohy, neplýtvat penězi a přitom jednoznačně splnit své závazky vůči NATO.

 

Zdroj: en.topwar.ru

Tagy článku