Autor fotografie: Driver Photographer / Flickr|Popisek: Kim Čong-un
Severokorejská munice dodávaná ruské armádě je značně nekvalitní. A v mnoha případech i pro ruské vojáky a jejich techniku fatální.
Severní Korea dodává ruským okupantům dělostřeleckou a jinou munici, které má Rusko, ale i Ukrajina nedostatek. Na druhé straně je toto velmi dobrá příležitost pro Kim Čong-una, jak alespoň na chvíli vystoupit z mezinárodní izolace. Může se pasovat do role rozhodného vůdce země, která ochotně pomůže svému velkému vzoru a spojenci v nesnázích, což i dovnitř země bude určitě propagandisticky rezonovat.
A Kim si může v tuto chvíli diktovat podmínky, jeho pomoc totiž samozřejmě nebude nezištnou. Bude po ruské straně zejména požadovat potravinovou pomoc a také pravděpodobně dodávku technologií.
Munice leží v severokorejských skladech od roku 1953, kdy skončila Korejská válka, nikoliv mírem, ale jen příměřím, a tak formálně jsou obě země stále ve válečném stavu. Nicméně ač má objektivně Severní Korea dostatek munice, kterou může svého spojence zásobovat, naplňují se obavy o její kvalitě.
Ta může v řadě případů zkomplikovat, či dokonce ochromit ruské operace, protože způsobuje nečekané poškození či zničení vlastní techniky. A samozřejmě i smrt ruských vojáků. Plní se tak předpovědi západních vojenských analytiků, kteří varovali před tím, že kvalita zastaralé a mnoho let nepoužívané severokorejské munice nesplňuje moderní standardy, a na bojišti vykáže mnoho vad.
O nich se nyní přesvědčují sami ruští vojáci v nemálo případech na vlastní kůži. Narůstají počty incidentů, během nichž je ničena ruská obrněná technika – hlavně tanky či samohybné houfnice. Ty padají za oběť předčasnému výbuchu munice, dochází rovněž k roztrženým hlavním u tanků právě vinou nekvalitní munice, které je sice formálně hodně, ale nedá se na ni v žádném případě spolehnout.
Sociálními médii již kolují snímky poničené ruské techniky, které tak současně pokládají otázku, zda to Vladimirovi Putinovi stálo za to, aby tak závadovou munici od Severní Koreje vůbec kupoval. A spíše se může daný obchod vyplatit Severní Koreji.
Na druhé straně konfliktu však rovněž není příliš důvodů k jásotu. Ukrajině se též krajně nedostává munice a žádá jejich zvýšené dodávky od spojenců. Kyjev vyjádřil znepokojení nad tím, že od začátku blízkovýchodního konfliktu mu Američané posílají citelně méně munice než doposud. A válka na Ukrajině jasně ukazuje, že Evropa jako celek má problém s vlastními kapacitami munice, které se zkrátka nedostává.
Pokud sami spojenci Ukrajiny nedokáží zmobilizovat své výrobní kapacity, může to být v dalším dlouhém vedení války pro obránce vážný problém. Není proto náhodou, že Ukrajinci se soustřeďují v této fázi války na dronové operace, aby šetřili nedostatkovou municí. Pokud by se navíc rozhořel intenzivněji konflikt na Blízkém východě, který by si žádal větší americkou angažovanost, je možné, že by se dodávky munice Kyjevu ještě více ztenčily. Ale to už je černý scénář, k němuž samozřejmě nemusí dojít.
Zdroj: Essa News, Politico