Kladivo na protivzdušnou obranu a nejen na ni. Britské letouny F-35B budou vyzbrojeny novými malými raketami SPEAR 3

Kladivo na protivzdušnou obranu a nejen na ni. Britské letouny F-35B budou vyzbrojeny novými malými raketami SPEAR 3
Autor fotografie: Bumper12, CC BY-SA 4.0|Popisek: raketa Spear
10 / 01 / 2021, 13:00

Britské letouny F-35B a Eurofighter Typhoon budou osazeny raketou vzduch-země SPEAR 3. Podle některých zdrojů bude střela velmi dobře využitelná jako protilodní raketa.

Letouny F-35B a Eurofighter Typhoon, které provozuje Velká Británie, se mají dočkat nové výkonné výzbroje. Tím má být malá řízená střela SPEAR 3, jejímž vývojem byla pověřena francouzská zbrojovka MBDA. Ta dostala od kontrakt ve výši 746 milionů dolarů na vývoj a výrobu nové rakety pro britské královské letectvo. Podle zbrojních analytiků pak představuje právě SPEAR-3 jeden z budoucích klíčových prvků britských letounů F-35B v rámci schopností raketových systémů vzduch-země.

SPEAR 3 sice má být ,,formálně" budoucí novou britskou raketou vzduch-země, nicméně to vypadá podle vyjádření některých zahraničních odborných médií, že bude využitelná i jako účinná protilodní střela. Podle serveru The Drive, může být právě SPEAR 3 velmi efektivním prostředkem určeným pro likvidaci skupiny malých plavidel operujících v pobřežních oblastech. I přes svou nadzvukovou rychlost a relativně malou hlavici rakety (pro účely protilodního útoku) může teoreticky jeden letoun F-35B spustit útok až 8 těchto střel proti hladinovému plavidlu. 

Mimoto bude raketa SPEAR 3 bude určená například k likvidaci tanků, rychle se pohybujících vozidel, obrněných transportérů, ale i mobilních protivzdušných systémů na dlouhou vzdálenost. Na každý pád jde o raketu, která rozměrově malá (1,8 m), má mít dosah až 140 km. Server Defence News uvedl, že letoun F-35B bude moci nést až 8 raket SPEAR 3 ve vnitřních šachtách díky malým rozměrům střely. 

                               

                                                                         Video: YouTube

SPEAR 3 vycházející z rakety Brimstone bude osazena proudovým motorem TJ-150 a vybavena multirežimovým naváděcím systémem. Ačkoli je raketa odvozená ze střely Brimstone, jak už jsme uvedli, bude rychlejší a mít znatelně větší dolet.

Zkoušky raketového systému proběhly v roce 2014 na letounu Typhoon a dopadly úspěšně. Další testovací fáze rakety SPEAR 3 pak bude následovat během 18 měsíců, odpaly střely bude ,,mít na starost" již zmíněný letoun Typhoon. Kontrakt předpodkládá, že raketa SPEAR 3 dosáhne počáteční operační schopnosti v roce 2025.

Komplementem ke střele má být i varianta SPEAR-EW, která bude mít za úkol rušit nepřátelskou protivzdušnou obranu. Na vývoji této verze o hmotnosti pod 100 kg pracuje MBDA společně s italskou společností Leonardo. Ta má integrovat jí vyvinuté vybavení pro elektronický boj do střely.

 

Zdroj: Defense News, Defence Blog, The Drive

 

Tagy článku