Kletba Zmijího ostrova - kolik Neptunů museli Ukrajinci vystřelit, aby potopili Moskvu

Kletba Zmijího ostrova - kolik Neptunů museli Ukrajinci vystřelit, aby potopili Moskvu
Autor fotografie: Autor: President.gov.ua, CC BY 4.0|Popisek: RK-360MC Neptun
23 / 04 / 2022, 09:30

Existuje mnoho zajímavých otázek o potopení pýchy SSSR a Ruska, raketového křižníku Moskva a jednou z nejzajímavějších je určitě ta, kolik protilodních střel Neptun na ni ve skutečnosti Ukrajinci vypálili.

Oficiální prohlášení jsou dvě střely, což je samozřejmě veřejné prohlášení, ale možná to není pravda. Zeptejte se sami sebe, zda předpokládáte, že Ukrajinci, kteří v dobách SSSR Moskvu postavili, a tak do hloubky znají její obranné schopnosti, její jak silné, tak slabé stránky, by sázeli na to, že se jejich dvě střely zvládnou vyhnout jak střelám dlouhého doletu SA-N-6 (S-300), tak střelám krátkého doletu SA-N-4 Gackos a navíc také kulkám šesti systémů AK-630, z nichž alespoň čtyři by mohly potenciálně zasáhnout útočící protilodní střely?

Video: YouTube

Samozřejmě je možné cokoliv, ale pokud je vaším cílem loď potopit, a ne je ji poškodit, protože je to pravděpodobně vaše jediná šance na úspěšný překvapivý útok, a protože její potopení má důležitou potenciální politickou/vojenskou hodnotu, nikdy byste neposlali do útoku tak nízký počet raket, i kdyby obě fungovaly na 100 %, což nemohou.

Ukrajinci by nikdy nebyli tak hloupí, ve skutečnosti jsou všechno, jen ne hloupí, když si sedli, nastudovali parametry cíle, přesný čas, přesné povětrnostní podmínky a přesnou metodu útoku.

I pokud by tedy dvě střely Neptun proklouzly raketovou obranou lodi, pořád by zde byly čtyři AK-630, které potenciálně brání loď před útokem na levobok, a tedy i čtyři rakety Neptun byly hodně optimistické, pokud je cílem loď zlikvidovat. Odhad je tedy nejméně šest protilodních střel poslaných na cíl, ne-li více.

Je to dokonalá komunikační strategie z ukrajinské strany vystřelit více, abyste zajistili zničení cíle, a poté se chlubit minimálním uvěřitelným číslem střel, které ruskou pýchu poslaly ke dnu. Rusové se pokusili nejprve mlžit, že se nejednalo o útok a loď je v pořádku po výbuchu munice, jehož příčinu vyšetřují, ale tato lež jim nepomohla na více než několik hodiny. Těžce poškozená Moskva se jim během tažení do přístavu potopila. Podcenili i možnost úniku záznamů hovorů námořníků z potopeného křižníku s jejich rodinami.

Takže výsledkem perfektně provedené akce Ukrajinců je vrak další ruské lodi a možný vznik legendy od kletbě Zmijího ostrova, kdy jsou obě lodě, které na výše uvedený ostrov zaútočily, již zničeny.

RK-360MC Neptun je pozemní protilodní systém vyzbrojený protilodní střelou s plochou dráhou letu R-360 určený k ničení válečných lodí, výsadkových lodí a transportů v normálních i obtížných meteorologických podmínkách, za nepřátelské palby a elektronického boje. Systém byl přijat do výzbroje v roce 2020.

Moskva byla vlajkovou lodí Černomořské flotily, vedoucí loď Projektu 1164 Atlant a druhá největší funkční loď celé ruské flotily po jaderném křižníku Petr Veliký.


Zdroj: Navy General Board, Janes.com

 

Tagy článku

-->