Klíčová role VOP v tendru na BVP je problém. Má špatné hospodaření i vedení. Rozhodnutí o nákupu by se mělo nechat na novou vládu, říká místopředseda výboru Vích
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Radovan Vích (SPD)
Ve středu má Výbor pro obranu projednávat harmonogram nákupu nových bojových vozidel pěchoty. Z časového harmonogramu vyplývá, že nákup BVP může být realizován na podzim letošního roku. Tento termín potvrzuje i odpověď Ministerstva obrany na přímý dotaz redakce Security magazínu. Takové časování může vycházet na období těsně před volbami, nebo těsně po volbách. Tedy do období, kdy může být u moci vláda v demisi, nebo vláda bez důvěry. Zeptali jsme se poslanců Výboru pro obranu, co o tom soudí. „V období voleb by se neměla přijímat žádná zásadní politická rozhodnutí a zejména v největší armádní zakázce,“ říká Radovan Vích (SPD)
- Považujete za riziko, že ministerstvo naplánovalo možný podpis smlouvy právě na období, kdy bude panovat „politické bezvládí“?
Stávající BVP jsou za oficiální hranicí životnosti od roku 2015. Výběrové řízení tedy mělo být vyhlášené vládou Petra Nečase (ODS) za tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Od té doby se toto výběrové řízení z různých důvodů odsouvá a předává se z jednoho ministra obrany na dalšího tzv. "v mašličkách". V současné době není ani zveřejněna žádná výzva k testování vozidel ani výzva k podání finálních nabídek, jejich posouzení atd. Nedá se to tedy časově v krátké době stihnout. Je tedy jasné, že tato vláda plánuje uzavření smlouvy na období říjnových voleb anebo později. Období voleb je ale přesně ten prostor pro různé zájmové skupiny s různými zájmy. De facto vznikne situace podobná jako byla při nákupu Pandurů, kdy tehdejší ministr obrany Kühnl podepsal kontrakt, když již byla vláda v demisi. Právě v období voleb by se neměla přijímat žádná zásadní politická rozhodnutí a zejména v největší armádní zakázce. Ano, je to riziko.
- Myslíte si, že by měl ministr Metnar o zakázce rozhodnout nezvratně již nyní, nebo přenechat rozhodnutí o finálních parametrech nákupu nových BVP na novou vládu?
Podle informací NMO Koudelky měl jít materiál na vládu nejpozději v únoru. Je březen a podle všeho se tak stále nestalo. Pokud o zakázce ministr Metnar nerozhodl do této doby, je jasné, že k tomu má nějaké důvody. Podle časového harmonogramu se ale všechny úkony v zákonných normách nedají stihnout i kdyby o tendru na nákup BVP rozhodl dnes. Ministerstvo obrany tedy hraje s veřejností a hlavně vojáky boj na zdrženou a ministr obrany Metnar by měl jasně říci jaký bude další postup v této věci, proč se tendr opět odsouvá a že rozhodnutí o nákupu je potřeba přenechat na novou vládu, která vzejde z říjnových voleb.
- Klíčovou roli v rámci zakázky má sehrát VOP CZ. Tato firma je přitom již řadu let v ekonomické ztrátě. Myslíte, že zde je riziko, že by si skrz zakázku na BVP tento podnik dotoval svůj ostatní provoz a zakázku na BVP to mohlo prodražit?
VOP CZ a jeho hospodaření je dlouhodobý problém a je to zřejmě důsledkem jeho špatného vedení. Nyní by mělo v souvislosti s novými BVP hospodařit s částkou vyšší než 100 mld. korun po celou dobu životního cyklu. To je suma, o které se některým ministerstvům ani nezdá. V prosinci 2020 podepsala společnost Rheinmetall s Czechoslovak Group (CSG) na Pražském hradě za účasti prezidenta Miloše Zemana smlouvu o společném podniku. Myslím, že by to tyto firmy s bohatými zahraničními zkušenostmi zabezpečily lépe než VOP CZ.
Tagy článku