foto: KNDS / Public domain/EMBT
Za skutečný převrat v konstrukci západních tanků se dá považovat představený Leopard 2A-RC 3.0. Snížení počtu osádky, váha MBT, ráže děla, modulárnost. Je zjevné, že Němci promysleli konstrukci stroje do detailů.
Pokud bychom měli hovořit o pozitivech tanků ruské, potažmo sovětské, provenience, museli bychom zmínit na prvním místě nízkou váhu. Ta se pohybuje maximálně kolem 50 tun a je parseky vzdálená extrémně těžkým západním strojům. Leopard 2A8, Abrams, Challenger 3, Merkava, všechny moderní MBT mají v současnosti okolo 70 tun, musí mít širší pásy, aby váhu kompenzovaly, jsou dost náročné na konstrukční agilitu. Vyšší nároky na motor a spotřebu a tím pádem i dojezd. Zdá se, že Leopard 2A-RC 3.0 vše řeší, jeho váha by měla být do šedesáti tun.
Pozitiva Leopardu 2A-RC 3.0
Dalším pozitivem ruských MBT je nízká silueta. Sovětská škola se dlouhodobě soustředila na automatické nabíjení a osádku o třech mužích. Vždy to bylo na úkor pancíře a pohodlí operátorů. Ruské tanky byly vždy v porovnání se západními výrazně menší. Všechny nejvýznamnější typy ruských tanků jako T-55, T-64, T-72, T-80 a T-90 spojovaly výše uvedené vlastnosti. Jejich vrcholem měla být Armata, která vše zastřešila bezosádkovou věží. Projekt ovšem zjevně stojí. A Rusko se soustředí na modernizaci svých starších MBT.
V KNDS se také rozhodli pro bezosádkovou věž a Leopard 2A-RC 3.0 má tím pádem velmi nízkou siluetu. Již dávno se nabízí otázka, proč se k této praxi nepřistoupilo už dávno. Staří tankisté na to mají velmi racionální odpovědi. MBT se v té chvíli stává tak automatizované a závislé na elektronických systémech, že v případě zásahu a poškození ovládání věže se tank stává zcela zcela bezbranným. Osádka zcela ztratí přehled o bojišti a klasický průlez na vrchol tanku není, operátoři nic nevidí. S tím nepochybně KNDS počítá a dá se předpokládat vysoká odolnost stroje.
Podle Army Recognition se díky nízké siluetě snížila zaměřitelnost tanku o 30 %. Zásadní záležitostí je kanón. KNDS na svých stránkách uvádí, že lze použít hlaveň NATO 120 mm L55, 130mm kanón nebo dokonce 140mm ráži. Zde se projevuje fúze s francouzským Nexterem, který tuto ráži v minulosti vyvíjel. Výrobce Leopardu 2A-RC 3.0 tvrdí, že hlaveň bude vyměnitelná do jedné hodiny. Velká ráže bude mít nepochybně vliv na dostřel, který by se měl navýšit až na pět kilometrů, kdy současným standardem je 4 000 metrů. A k tomu ještě schopnost vystřelit tři rány za deset sekund. Kdo to má?

Takřka bezkonkurenční Leopard 2A-RC 3.0
Leopard 2A-RC 3.0 má pokročilou sadu senzorů, schopnost ovládat UAV, digitální řízení mise, tedy roli může převzít i externí řídící systém a 4D systém řízení palby s technologií X-by-Wire. Při nižší váze není nutný tak výkonný a těžký motor. Jestliže je u 70tunových tanků nutnost 1 500 kW, KNDS uvádí 1 100 kW, rychlost přes 65 km/h a dojezd 460 kilometrů. Samozřejmostí už bude systém aktivní ochrany Trophy a laserová detekce zaměření MBT. Konkurence je celkově jasná, díky bezosádkové věži už se můžeme bavit pouze o ruské Armatě a AbramsX, který je ale ve fázi vývoje a ruský stroj skomírá.
Rána pro konkurenci, jinak se nedá Leopard 2A-RC 3.0 asi označit. Bezosádková věž, snížení počtu operátorů na tři. Zřejmě špičkový 140mm kanón, který bude určovat budoucnost MBT, nepochybně Trophy systém, nízká váha, nízká silueta, řízení UAV. Jasná odpověď na ruskou Armatu a direkt Rheinmetallu, který se svým KF-51 bude mít velký konkurenční problém. Ale to samé čeká třeba i britský Challenger 3. V KNDS si zjevně dali velmi záležet a shrnuli veškeré zkušenosti, které mohli nabrat. Konkurence se bude muset začít otáčet.
Tagy