Kolik vlastně Rusko ztratilo na Ukrajině obrněných vozidel? Insider tvrdí, že více než mělo před válkou k dispozici

Kolik vlastně Rusko ztratilo na Ukrajině obrněných vozidel? Insider tvrdí, že více než mělo před válkou k dispozici
Autor fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: T-90
15 / 02 / 2024, 07:00

Intenzita bojů na Ukrajině zjevně opět vzrůstá, s tím úzce souvisí počet videí se zničenou technikou a otázky, jaké vlastně obě strany utrpěly ztráty. Odhady se často velmi liší, v každém případě jen počty zničených MBT jdou do tisíců.

Britský Mezinárodní institut pro strategická stuida (IISS) zveřejnil zprávu, že Rusko ztratilo jen za poslední rok 3 000 obrněných vozidel a od února 2022 8 800 MBT (hlavní bojový tank, APC (obrněný transportér) a BVP (bojové vozidlo pěchoty). Angličané zmiňují, jak je obtížné spočítat reálné ztráty. kdy se Oryx řídí tím, že vyžaduje v zásadě minimálně trojnásobné potvrzení zničení bojového prostředku. 

IISS ovšem upozorňuje na to, že takové dokumentování je silně podlimitní. Většina zveřejňovaných záběrů je z relativně klidných míst bojiště, jen zcela výjimečně přijdou záběry z prostoru nejintenzivnějších bojů, právě spíše ze šarvátek. Druhým nejzásadnějším zdrojem pro ověřené zprávy jsou výjimečné případy, kdy se oddíly nečekaně rychle stáhly z oblasti intenzivních bojů a technika zůstala na místě. V každém případě IISS vyšel z údajů Oryxu a propočítával pravděpodobné reálné ztráty. 

T-64BV

Nutno podotknout, že vydělíme-li 8 800 číslem 24 (počet měsíců kdy trvá válka) dostaneme 367 ztracených vozidel za měsíc. To při intenzitě bojů není tak vysoké číslo. Jen při pomyšlení, kolika videi o zničené ruské technice nás denně zásobuje ukrajinská strana. Business Insider v reakci na zprávu IISS tvrdí, že Rusové již ztratili více vojenské techniky, než měli k dispozici na počátku. To je jistě velmi přehnané tvrzení. 

Rusko je stejně jako Čína zemí, kde jsou veškeré údaje okolo armády v režimu nejpřísnějšího utajení a dostat se k přesným informacím je prakticky nemožné. Stačí jako příklad uvést MBT. Obecně se údaje o počtu tanků před válkou v Ruské federaci pohybovaly okolo čísla 14 000. V tomto čísle ovšem bylo zahnuto obrovské množství strojů, počínaje prakticky archaickými T-64, přes velké množství derivátů T-72, po nejmodernější T-90. Pochopitelně zřejmě ztracený projekt Armata se nepočítá.  

Sovětská vojenská doktrína měla několik zásadních bodů. Silnou protivzdušnou obranu, jaderné odstrašení, raketové vojsko, flotilu jaderných ponorek a silné svazky MBT. Soudruzi věděli, že západnímu letectvu nedokáží čelit letectvem vlastním a zřejmě jim bylo dlouhodobě jasné, že ani u APC a BVP technologicky nestačí a sázeli na kvantitu. Stačí se podívat na BVP řady BMP, velmi špatně pancéřovaná vozidla. Putin po nástupu k moci začal s rozsáhlou modernizací armády včetně MBT.

Důraz byl kladen na T-72 a T.90. Přesto se do počátku konfliktu armádě dostaly maximálně 2 000 modernizovaných strojů. Zcela se navíc zapomíná na jednu věc. A tou jsou základy strategické doktríny. Rusové musí dislokovat elitní jednotky především na Dálném východě a v Kaliningradu, to jsou jejich neuralgické body, které nemohou ponechat bez adekvátního zajištění. Byť už i zde probleskly nedávno zprávy, že ATACMS na Krymu zničily ruské S-400 a ty byly nahrazeny právě PVO z Kaliningradu. 

Pochopitelně není vůbec jasné, kolik z oněch 14 000 MBT bylo skutečně aktivních, kolik jich bylo doposud kanibalizováno a kolik reaktivováno. Přesto číslo 6 000 aktivních tanků jistě není příliš nadhodnocené. V tomto světle je tvrzení Insideru zcela nesmyslné. V každém případě 8 800 ztracených obrněných vozidel jistě není příliš nadhodnocený údaj a zároveň je skutečně velmi velký. Současná ruská produkce nových tanků nepřevyšuje číslo 200 měsíčně. Ztráty utrpěné na Ukrajině bude tedy Kreml nahrazovat dlouho a těžko.

 Autorský komentář Jaroslava Červenky

Tagy článku