Kolová samohybná houfnice DITA: Dělostřelecký systém pro bojiště 21. století

Kolová samohybná houfnice DITA: Dělostřelecký systém pro bojiště 21. století
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Samohybná kolová houfnice DITA - technologický demonstrátor
08 / 10 / 2021, 14:00

Na IDETu 2021 mohou návštěvníci vidět technologický demonstrátor dělostřeleckého systému DITA. Co nová houfnice může nabídnout?

Na probíhajícím veletrhu IDET 2021 budí kromě jiného pozornost také technologický demonstrátor samohybné houfnice DITA, za jehož vývojem stojí společnost Excalibur Army. Stejná firma zodpovídá za vývoj jiných projektů - DANA M1 CZ, DANA M1M a samohybné houfnice DANA M2 .

dita

Je zřejmé, že měnící se bojiště vyžaduje stále i nasazení dělostřeleckých prostředků a právě DITA má splňovat všechny náročné požadavky na moderní dělostřelecký systém. V lednu 2021 byl hotový technologický demonstrátor systému. Ten se úspěšně mimo jiné předvedl na mezinárodním veletrhu obranných technologií IDEX 2021 v Abú Zabí v únoru tohoto roku.

DITA může nabídnout budoucím provozovatelům jednak moderní řídící systémy, které se vyznačují vysokým stupněm autonomie, jednak přesný palebný systém, dlouhý dostřel, vysokou ochranu posádky a komfort. Dále systém nabízí vynikající průchodnost terénem a mobilitu.

dita3

DITA je kolová samohybná houfnice o délce 13,02 m a hmotnosti 29 tun. Tvoří ji vzhledem k pokročilému stupni autonomie jen dva členové posádky - řidič a velitel. Ti mají k dispozici vysoký komfort pancéřované kabiny s filtrační jednotkou. Její výhodou je nízká silueta, balistickou a protiminovou ochranu úrovně 1 podle normy STANAG 4569. disponuje i systémem ochrany proti účinkům zbraní hromadného ničení.

Pohonnou jednotku systému, který stojí na čtyřnápravovém podvozku Tatry s pohonem všech kol, zajišťuje vzduchem chlazený osmiválcový motor Tatra T3C-928-90 o výkonu 300 kW s automatickou převodovkou. Houfnice bude moci dosáhnout rychlosti 90 km/h na silnici , 25 km/h pak na v náročném či obtížném terénu. Dojezdová vzdálenost činí 600 km.

dita5

Samostatnou kapitolu dělostřeleckého prostředku tvoří moderní naváděcí systém A.S.A.P. (Automatic Setting of Action Position). Ten umožňuje, aby bylo zrychleno palebné postavení i střelby, a také následné opuštění palebného postavení. Velkou předností houfnice DITA je již zmiňovaná přesnost palby, dostřel činí 39 km a může vézt 40 kusů munice, umístěné v dopravnících. Rychlost střelby má činit 5 ran za minutu při pokračující palbě na cíl.

Samohybná houfnice DITA je moderním dělostřeleckým prostředkem pro bojiště 21. století s vysokým stupněm autonomie, vynikající palebnou silou, moderními řídícími systémy, excelentní mobilitou i v obtížně přístupném terénu a vysokým komfortem pro posádku. 

 

Tagy článku