KOMENTÁŘ: 31 let po sametové revoluci nám komunisté diktují. Co by hrozilo snížením rozpočtu na obranu?

KOMENTÁŘ: 31 let po sametové revoluci nám komunisté diktují. Co by hrozilo snížením rozpočtu na obranu?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: Čeští vojáci
19 / 11 / 2020, 17:00

Komunisté vyhrožují zablokováním státního rozpočtu, pokud vláda nesplní jejich podmínky. Jednou z podmínek, na které podporu rozpočtu staví, je i snížení výdajů na obranu o 10 mld. korun. Když už pominu ten samotný fakt, že 31 let po listopadu 1989 nám komunisti diktují, co máme dělat a ve své podstatě drží vládu za k….., tak se pojďme zamyslet nad tím, co by nám snížení rozpočtu na obranu přineslo, nebo co by nám hrozilo.

Nebudu zde dělat nějaké hluboké ekonomické rozvahy, za prvé nejsem ekonom a nerozumím tomu, a za druhé, článků na toto téma je plný internet. Podíval bych se na problém jako bývalý voják s bojovými zkušenostmi. Armáda je dlouhodobě podfinancovaná a vnitřní dluh k armádě je cca. 100 mld. To se samozřejmě někde musí projevit. Neprojevuje se to ani tak na velikosti platů jako na výzbroji a výstroji vojáků. A s tím jde samozřejmě ruku v ruce i nespokojenost vojáků s tímto neutěšeným stavem. Na vojáky jsou kladeny stále větší nároky při plnění jejich povinností, ať už v rámci zahraničích misí, nebo při jejich působení na území republiky. A na to, aby tyto úkoly mohli plnit, musí být připraveni nejenom profesně, ale i materiálově.

Když píšu materiálově, myslím kvalitní moderní výstroj a výzbroj, tak aby byli schopni čelit i technologicky vybavenému nepříteli. Válka v Náhorním Karabachu jasně ukázala, že odvaha odhodlání a statečnost v boji s nepřítelem, který je vyzbrojen moderními prostředky, nestačí. Ázerbájdžán v posledních letech silně investoval do zbrojních prostředků a ve válce proti Arménii tuto svoji výhodu zúročil. K čemu byla Arménům dobře zamaskovaná stará technika, když ji dálkově ovládaný dron odhalil pomocí termovize a následně zlikvidoval pomocí naváděné rakety? Ti kluci z arménské armády neměli šanci a umírali po stovkách.

To samé by se mohlo stát i nám, pokud bychom byli konfrontování s nepřítelem, který je na tom technologicky mnohem lépe než naši vojáci. To, že je naše armáda zastaralá, je holý fakt. Pokud tady zastavíme investice, tento fakt se nezmění a do budoucna se může projevit v tom, že naši kluci budou umírat, tak jako umírali arménští vojáci.

Soudruzi, když už v tom parlamentu sedíte, tak alespoň na chvíli přestaňte vysílat populistické gesta a udělejte něco, co má smysl. Nesnižujte rozpočet armády, ale pokuste se najít úsporu i jinde. Jsem si jistý, že možnosti kde ušetřit, aniž by to ohrozilo obranyschopnost republiky, určitě jsou.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace