Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Demonstrátor Leopard 2A8
Rozeberme si na základě předpokládaných počtů tanků Leopard 2 s předpokladem verze 2A8 pro Armádu České republiky jejich význam pro výzbroj a strukturu tankového vojska: zveřejněné počty jsou velmi střízlivou kalkulací nezbytného zabezpečení modernizace tankových sil AČR při zachování schopností bojového praporu ve struktuře mechanizované brigády, roty Aktivních záloh (AZ), výcviku a zajištění schopnosti okamžitého doplnění techniky při její ztrátě nebo rozsáhlém poškození v boji či při výcviku.
Ale od letectva zpět k pozemním silám a specificky pásové technice. Největším projektem je modernizace mechanizovaných sil, tedy pásových BVP. A i zde projekt má mnoho neznámých, jako podíl českého obranného průmyslu, náklady na životní cyklus atd. V pozemních silách se modernizuje i dělostřelectvo, a i zde je mnoho neznámých, a nyní se v tichosti na povrch zájmu dostává modernizace tankových sil. Zde je lépe říkat síly než tankové vojsko, neboť se jedná o jeden prapor ve struktuře 7. (těžké) mechanizované brigády, výcvikovou techniku, speciální vozidla na podvozku moderních tanků a přezbrojení i části záloh. To znamená roty AZ, nikoliv celkových záloh, čili i mobilizačních prvoplánově předurčených pro techniku v mobilizačních skladech, tedy majoritně T-72 včetně pozdějších modernizací.
Dalším faktorem je, jak budou nové tanky (MBT) konfigurovány. Trendem je automatické nabíjení, tedy osádka o třech osobách, avšak u mnoha MBT je konfigurace dle požadavku zákazníka/budoucího uživatele, čili konstrukce je připravena pro automatické nabíjení a tříčlennou osádku stejně jako pro manuální nabíjení se čtyřčlennou osádkou. Německý Bundeswehr, doposud i US ARMY preferuje ruční nabíjení z důvodu rychlosti prvního a druhého výstřelu. Časově je to skutečně rychlejší, když je první náboj v hlavní a druhý připravený pro korekci palby drží nabíječ v rukách. Jenže musí být předem jasný cíl. Vystřelit na silně obrněný cíl tříštivo-trhavým (HE) granátem je sice rychlé, ale ne až tak účinné. A „zatuplování“ stejným granátem nic nemění krom odhalení pozice tanku. Automat je pomalejší, ale nabije vždy jen požadovaný náboj vhodnější pro ničení zjištěného cíle optimálně první ranou. Trend jde směrem k bezosádkovým věžím, kdy jednoznačně lze instalovat pouze automatické nabíjení.
Takže není vhodné diskutovat o počtech dodaných tanků, ale o koncepci tankových sil. Bude vhodnější uvažovat o automatickém nabíjení – a tím zachovat i současnou organizační a početní strukturu tankového praporu co se osob týče, nebo mít ruční nabíjení, které Leopard 2A4 má. I tanky Leopard 2A4 PL, tedy modernizovaná polská (či polonizovaná) varianta licenčního Leopardu 2A4 od Rheinmetallu má osádku o 4 mužích, kdy ostatní MBT v polské výzbroji mají osádku o třech mužích – krom objednaných ABRAMS. Zda se osvědčí osádka o 4 osobách, nebo bude vznesen požadavek na automatické nabíjení a osádku o 3 osobách, je předmětem dalších jednání. Leopard v posledních verzích ve spolupráci s NEXTER však nabízí jakékoliv řešení – evropské řešení.
Je též zcela neadekvátní diskutovat počty tanků v sovětské organizaci, a též v organizaci US ARMY, kdy obě se zcela odlišují od struktury standardizované a unifikované v NATO. Tedy počet 44 tanků pro bojový prapor bez ohledu na tabulkové počty osádky, zda 3 nebo 4. Organizační struktura o 4 tancích, u mechanizovaných jednotek OT/BVP, tedy obecně o 4 vozidlech, má jasnou výhodu. Tou je možnost rozdělit pro plnění úkolu četu o 4 vozidlech na 2x2. Jeden tank nebo 1 BVP/OT je málo a obvykle je určen ke zničení, protože nemá podporu. A tři vozidla je již například na průzkum, i průzkum bojem, moc. V konfiguraci se 2x2 lze vždy spolehnout na zajištění druhým vozidlem. A opět, pohybujeme se v Evropě, a ne za oceánem, kde jsou jiné možnosti a schopnosti.
Jak již bylo řečeno, nyní jsou dostupné tanky se čtyřčlennou osádkou od zbrojovky Rheinmetall, vývoj jde ale k tříčlenné osádce z důvodu automatizace a i úspor místa a hmotnosti, případně k umístění osádky v podvozkové části, a nikoliv v nejzranitelnějším segmentu, a to je věž.
Organizační struktura praporu zahrnuje klasické bojové, ale i velitelské tanky. Rozdíl mezi bojovým a velitelským je v komunikačních prostředcích, kdy velitel, obzvláště velitel praporu v případě AČR musí být schopen komunikovat s více součástmi na jiných komunikačních platformách, než je radiostanice instalovaná v tancích/vozidlech na úrovni čety. Jenže i velitelé rot a čet pro případ ztrát a udržení zastupitelnosti musí disponovat odpovídajícím spojením – bez spojení není velení.
S moderními MBT se AČR posunuje do zcela jiné hmotnostní kategorie, k níž musí být uzpůsobena i vyprošťovací vozidla, mostní vozidla, technické dílny, pontonové mosty, ženijní prostředky atd. Toto je cena za vyšší balistickou ochranu a za vyšší šance pro přežití osádek obrněných vozidel. Těžší MBT může vyprostit pouze těžší a výkonnější vyprošťovací vozidlo a přes překážku se dostane pouze po mostu s vyšší nosností/hmotností přepraveném na těžším a výkonnějším podvozku. A vzhledem k unifikaci a zaměnitelnosti náhradních dílů je logické se pohybovat v segmentu jedné výchozí platformy, tedy shodný podvozek a pohonná a elektrická soustava, rozdílná nástavba.
AČR má ve své organizační struktuře jeden tankový prapor, rotu AZ, školní a výcvikové středisko a též musí kalkulovat se zálohou pro případ rozsáhlých škod a ztrát. Zároveň musí být vydefinováno, jak budou zabezpečeny školní a výcvikové prostředky. Univerzita Obrany jistě bude potřebovat MBT pro kompletní výcvik budoucích tankistů, jistě bude potřebovat upravená vozidla pro výcvik řidičů, bude též potřebovat vozidla pro výcvik mechaniků apod. Je ve vývoji technologie virtuální reality, kdy s pomocí „brýlí“ technik/mechanik vidí i technologie pod pancířem, ale zatím jsou využívány řezy technikou nebo jejími součástmi. Je tak potřeba pořídit celý tank nebo více, jeho komponenty a odborně a bezpečně vyrobit demonstrátor řezem do pancíře, bloku motoru, hlavně a závěru kanonu apod., aby bylo možno vidět, co bude nabízet virtuální realita. Sice v konečném součtu a evidenci je to v položce výuková pomůcka, ale v základu se jedná tank.
Takže v celkovém zhodnocení uvažovaných počtů moderních MBT, což by mělo být až 77 kusů v 6 modifikacích, cca 50 bojových, a dále velitelské, ženijní, vyprošťovací, mostní a výcvikové pro řidiče i celé osádky jsou armádou zveřejněné počty velmi střízlivou kalkulací nezbytného zabezpečení modernizace tankových sil při zachování schopností bojového praporu ve struktuře mechanizované brigády, roty AZ, výcviku a zajištění schopnosti okamžitého doplnění techniky při její ztrátě nebo rozsáhlém poškození v boji nebo při výcviku.
Nejmodernější tanky a jejich zabezpečovací výkonná vozidla jsou logicky předurčena pro bojový prapor, nyní přebírané tanky 2A4 ve variantě od společnosti Rheinmetall jsou následně předurčeny pro AZ s výhledem na upgrade na verzi 2A7 v gesci držitele licence, tedy firmy KMW. Samozřejmě AČR má v organizaci i další tankový prapor, spíše prapory, ale POUZE V PŘÍPADĚ MOBILIZACE, a jakákoliv fabulace o druhém tankovém praporu nebo americké organizaci, nebo snad sovětské je nyní zcela nevhodná a je irelevantní spekulací. Další tankové prapory mají přidělenou a předurčenou techniku v rámci mobilizačních záloh, která je zakonzervovaná a připravená pro nejhorší variantu ohrožení bezpečnosti ČR. Ale postupně bude docházet i k jejich obměně, a pak unifikace a standardizace je opět na pořadu dne – bojový prapor, AZ i vycvičené mobilizační zálohy se budou specializovat na jednu platformu, tedy Leopard v jeho posledních modifikacích s největší pravděpodobností s tříčlennou osádkou.
Zdroj: redakce, Army Recongnition