KOMENTÁŘ: Může být vzpurný spojenec nakonec vyloučen z NATO?

KOMENTÁŘ: Může být vzpurný spojenec nakonec vyloučen z NATO?
29 / 04 / 2019, 11:00

Napětí mezi USA a Tureckem se vážně přiostřilo poté, co USA pozastavily dodávky materiálů, které jsou nutné k provozování letounů F-35 do Turecka, které na programu letounu 5. generace také participuje. Oba formální spojenci v NATO si vzájemně otevřeně vyhrožují, což rozhodně není normální stav. Může tak být Turecko v krajním případě vyloučeno z NATO?

,,Turecko si musí vybrat mezi svými partnery v NATO, nebo koupí ruských protivzdušných systémů S-400." ,,USA si musí vybrat mezi Tureckem a teroristy." I taková prohlášení si vyměňují USA s Tureckem poté, co USA zmrazila dodávky materiálů nutných k provozování letounů F-35 turecké straně. A dá se čekat další, možná  ostřejší výměna názorů. 

Tím, že Rusko nakupuje protivzdušné systémy S-400 od ,,nepřítele" NATO, vznikla z pohledu aliančních spojenců schizofrenní situace - podle nich chce jeden ze spojenců používat alianční systémy - v tomto případě letouny F-35, ale zároveň ruské protivzdušné komplety S-400. Turecko v tom nevidí žádný problém, naopak ,,šikanu" ze strany USA a dalších členů NATO. Podle USA by provozování F-35 a S-400 mohlo odhalit zranitelná místa v programu Joint Strike Fighter (JSF) a Rusko by teoreticky mělo přístup k dříve ,,zapovězeným" informacím o letounu 5. generace a celém projektu JSF.

Může hrozit v případě dále se eskalujícího napětí v krajním případě i vyloučení Turecka z NATO? I něm mimochodem již před třemi lety hovořil někdejší americký ministr zahraničí John Kerry v souvislosti s pokusem o státní převrat, který využil prezident Recep Erdogan jako záminku k uvěznení svých skutečných či domnělých nepřátel. Tehdy Kerry prohlásil, že Turecko se musí řídit demokratickými zásadami, na což bude NATO dohlížet a zastřeně naznačil, že pokud tomu tak nebude, mohlo by být Turecko vyloučeno z aliance. Jedno je však jisté nyní - Erdogan se rozhodně neřídí demokratickými pravidly, pouze svými aktuálními mocenskými zájmy. 

Pokud by se situace mezi Tureckem a USA skutečně natolik vyhrotila, že by NATO cítilo bezprostředně ohrožené tureckými kroky, mohlo by nakonec k vyloučení vzpurného spojence přece jen dojít. To by však na druhé straně mohlo mít závažné důsledky pro západní společenství. K případnému vyloučení Turecka je tak i přes vyhrocenou situaci ještě cesta dlouhá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace