KOMENTÁŘ: Čečenský muftí Kadyrov jako spasitel ruské armády, nebo jen další polínko do mocenského boje?

KOMENTÁŘ: Čečenský muftí Kadyrov jako spasitel ruské armády, nebo jen další polínko do mocenského boje?
Autor fotografie: Dmitry Astakhov / Government.ru, CC BY 4.0|Popisek: Ramzan Kadyrov a Dmitrij Medveděv
10 / 05 / 2023, 13:00

V Rusku se po řadě neúspěchů v boji, značných ztrátách na životech a technice a narůstajícímu odporu proti „dobrodružství“ na Ukrajině zvaného „speciální vojenská operace“ etablovala tři mocenská centra, kdy některá jsou více méně propojena. Samozřejmě v čele stojí prezident Vladimir Putin, jeho vláda a podporovatelé. Dále se vyprofiloval jako mocenský faktor Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník Putina a zakladatel a finanční zdroj Wagnerovy skupiny, ministr obrany Sergej Šojgu (po otci Tuvinec – turkický národ žijící na Sibiři a v Mongolsku) a armádní generalita a opět Ramzan Kadyrov – vůdce čečenské milice Kadyrovců.

Již nějakou dobu se mluví o zdravotních problémech prezidenta Putina, stále častějšímu využívání dvojníků a celkem nesystémovému vedení a velení. Dokladem jsou nečekané a velmi časté změny ve funkcích, kdy byly i případy, že odvolaný velitel byl později opět jmenován do stejné funkce. Nebo absolutní porušení protokolu a dehonestace ministra obrany Šojgu při návštěvě čínského ministra obrany Li Šang-Fu. Ke dvěma kohoutům na jednom smetišti lze přirovnat ministra obrany Sergeje Šojgua, ruskou armádu a zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina.

Oba disponují vojenskou mocí a oba mají v něčem zásadní slabinu. Ministr obrany jako člen vlády je odvolatelný, a navíc hlavní slovo má vrchní velitel, tedy prezident. Jinak má k dispozici kompletní vojenskou výzbroj, výstroj, personální stav i mobilizační doplňování, disponuje tanky i letouny nebo dělostřelectvem a munici či náhradní díly nebo nové zbraně a techniku čerpá ze skladů ruské armády a přímo ruských dodavatelů. Ale nemá možnost svobodného rozhodování a finanční zdroje jsou vázány na rozpočet nebo uvolnění z rezerv vlády. Prigožin má na Putina jistý vliv, disponuje značným bohatstvím, ale jeho Wagnerovci jsou „pouze soukromou armádou“, tedy financovány Prigožinem, mají převážně lehké zbraně, a munici či doplňování řeší nákupem. Účastí ve válce na Ukrajině odpadla dočasně starost a finanční náklady na doplňování a vzhledem k bojovým úspěchům v porovnání s ruskou armádou začal vliv a moc, a zřejmě i bohatství Prigožina stoupat.

1404070285

To se samozřejmě nelíbí ministrovi Šojgu a ruská armáda „najednou nemá“ dostatek munice pro Wagnerovce. Putin do toho nikterak nezasahuje a nechává oba rivaly soupeřit mezi sebou a tím eliminuje riziko, že jeden nebo druhý by usiloval o jeho prezidentské křeslo. A v pozadí je rozkolísaná oblast průmyslových magnátů a oligarchů, kteří přišli o značné finanční prostředky na soukromých kontech i v soukromém majetku v zahraničí, a mimo vojensko-průmyslový komplex i v podnikání. Otázkou je, pokud by se průmyslníci a oligarchové rozhodli Putina odstranit a nahradit, aby z toho měli, pokud možno benefity, koho za něj. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv je jako Putinův klon a mnohdy je ještě, alespoň v rétorice agresivnější. Šojgu ani Prigožin nemají dostatečnou podporu z politické scény, průmyslu ani ozbrojených sil a dalších silových složek. V tomto zmatku chce opět získat vlivnou pozici i vůdce čečenské ozbrojené složky Kadyrovců Ramzan Kadyrov, syn jejího zakladatele Ahmada Kadyrova.

Kadyrovci jsou oficiálně 141. zvláštní motorizovaný pluk Národní gardy Ministerstva vnitřních záležitostí. Původně se jednalo o čečenské bojovníky, kteří přeběhli na ruskou stranu a začali bojovat proti čečenským separatistům a džihádistům. Jejich islámské kořeny potvrzuje i Motto: Ахмат — сила! – Ahmad – síla!, což není nepodobné islámskému Allahu Akbar – Alláh je velký. Kadyrovci jsou národnostně i nábožensky celkem homogenní, navíc převážně rekrutování z útvaru OMON a čečenské větve SOBR. Ale Kadyrov nemá takový politický vliv a někdy vystupuje spíše jako pozér. Na druhou stranu je svým způsobem kontrolovatelný, ale nejsou známy jeho vazby v islámském světě a jeho elevace do Moskvy jako muslima mezi špičkami pravoslavné církve by vyvolala vzpouru. Oproti tomu Wagnerovci jsou žoldnéři financovaní i z vládních míst, ale operují především v Africe ve středu kontinentu od severu po jih, v Sýrii i v Bolívii. Jejich náborová základna je ze zemí všeho druhu, různých náboženství i kultur. Velitelem je bývalý příslušník speciálních sil GRU Dmitrij Utkin, jenž má přezdívku Wagner. Možná i proto se Wagnerovcům někdy přezívá muzikanti. Je otázkou, zda skutečně vzhledem k problémům se zásobováním ze strany ruské armády i vzhledem k jiným zájmům se nechají nahradit Kadyrovci, sníží svůj počet s příchodem Kadyrovců, nebo se jen jedná o politické vydírání.

V použití metod a násilí si Wagnerovci i Kadyrovci jsou rovni. Obě složky byly obviněny z řady válečných zločinů a trestných činů proti lidskosti, z Kadyrovců mají strach i ruští vojáci. Například ve výčtu znásilnění je totiž prakticky vše živé, tedy Kadyrovcům nezáleží na věku, pohlaví, na ničem, ani na tom, že se jedná o spolubojovníky z ruské armády.

Nasazení ruské armády, Wagnerovců a Kadyrovců společně by mohlo rozložit vojenské úsilí konflikty mezi sebou, ale zároveň eskalovat nárůst násilností a zvěrstev indiferentně všichni proti všem. Pokud Putin tohoto džina z lahve vypustí, již ho nikdy nedostane zpět a navíc to může mít dalekosáhlé důsledky pro poměrně velký region i mezinárodní vztahy.

 

Zdroj: pravda.com.ua, wionews.com, ksat.com, wikipedia.org

Tagy článku