KOMENTÁŘ: Čína Tchaj-wan nenapadne, odpovědí by byl americký úder

KOMENTÁŘ: Čína Tchaj-wan nenapadne, odpovědí by byl americký úder
30 / 07 / 2019, 17:30

Peking nevyloučil použití síly proti Tchaj-wanu ve snaze spojit se s pevninskou Čínou. Píše se to v právě zveřejněném dokumentu Bílá kniha o národní obraně. Pokud by skutečně Čína použila vůči ostrovu sílu, vyvolalo by to s určitostí odvetné vojenské protiopatření USA.

Napětí mezi ostrovem, na nějž si činí Čína trvalý teritoriální nárok, a kam se uchýlil v roce 1949 úhlavní nepřítel komunistů generál Čankajšek a další čínští nacionalisté, stoupá a Tchaj-wan začal k nelibosti Pekingu poměrně razantně zbrojit. USA dodávají Tchaj-wanu značné množství vojenského materiálu včetně tanků M1A2 a další výzbroje, ostrov projevil zájem i o 66 letounů F-16, a uvažuje i postavení ponorkové flotily s pomocí velmocí. Cchaj Jing-wen prohlásila, že ostrov bude i nadále posilovat obranné kapacity a jeho představitelé chtějí přispět k udržení míru v regionu.

Nejen to však dráždí Čínu, která ostrovu hrozí vojenskou intervencí, pokud si ,,dovolí" vyhlásit nezávislost. V Bílé knize Čína také podrobuje kritice posilování armád USA, Japonska či Austrálie v regionu, což jej má destabilizovat. Hypotetické použití síly proti Tchaj-wanu za účelem spojení ostrova s pevninskou Čínou by však vyvolal s největší pravděpodobností adekvátní odpověď USA jakožto tchaj-wanského spojence, v důsledku čehož by se v regionu rozpoutat konflikt, který by velmi rychle mohl přerůst svou lokální úroveň. A Čína, která tak často a s oblibou maskuje své výhrůžky za mírumilovné snahy, by se tak zkompromitovala v přímém přenosu.

Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje je tak status quo a občasné řinčení zbraněmi ze strany Číny. Čínské rakety mířící ,,preventivně" na Tchaj-wan, mají tlačit na to, aby ostrov neudělal ,,hloupost" ve formě jednostranného vyhlášení nezávislosti, naopak Tchaj-wan dalšími zbrojními dodávkami, které budou pokračovat od USA i v budoucnu, chce docílit vybudování takové vojensko-politické pozice, která by Čínu odradila od zvažované, ale (zatím) nikdy nerealizované invaze na ,,neposlušný" ostrov.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace