Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
Vzhledem k průběhu tzv. „speciální vojenské operace“, ztrátám a ekonomickým problémům prezident Putin začíná čelit čím dál většímu tlaku. Dokonce se hovoří i o jeho odvolání a nahrazení, kdy nejaktivnější je místopředseda Bezpečnostní rady a bývalý prezident i premiér Dmitrij Medveděv.
Je samozřejmě mylná představam že se Vladimir Putin vzdá své pozice bez boje, na to je moc až příliš přitažlivá. Ale pokud padne v důsledku státního převratu, tak s ním zřejmě padne i mnoho klíčových ministrů, jako Sergej Lavrov, Sergej Šojgu, šéfové tajných služeb a mnozí další. Dojde tak k přestavbě ruské administrativy.
Putin by mohl přesunout a své finance a deponovat je do jiných zemí a přesídlit se svojí rodinou. Ale to by znamenalo opustit všechny paláce, jež si nechal vybudovat. Údajně pro azyl dříve údajně připadaly Myanmar, Bělorusko, Sýrie nebo Venezuela, nyní se to údajně zúžilo na primárně Středoafrickou republiku.
Takže jak se bude vyvíjet konflikt na Ukrajině, může situace tlačit Putina a jeho administrativu k nasazení zbraní stále vyššího kalibru, snad ne jaderných či jiných zbraní hromadného ničení. Plán „A“ je jistě udržet se u moci za každou cenu, plán „B“ je kdo kdy a kam uteče.
Zatím nejsou potvrzeny informace o „penězovodech“ z Putinových soukromých kont, ale obvykle nic neponechává náhodě a na poslední chvíli, a to i vzhledem k jeho profesní minulosti. Jak známo, dle finančních toků de podařilo najít mnoho teroristů nebo teroristických organizací. Takže pokud by do zahraničí nelétali kurýři s kufry naplněnými bankovkami, což je v současnosti málo pravděpodobné, jsou Putinovy stopy sledovatelné. Obdobně byli dohledány transakce teroristických organizací včetně IS/ISIL a Al-Káida.
Dá se říci, že pro Putina jde situace od špatného k ještě horšímu. Jsou to dezerce, velké ztráty, požár letadlové lodi Admiral Kuzněcov, pády letadel a nyní i problémy na kosmické stanici.
V podstatě kromě zcela absolutistického/diktátorského řízení nebo výměny téměř celé administrativy je situace pro něj obtížně udržitelná. Jenže otázkou v případě výměn, kdo za koho. A pak je otázkou, zda to budou „jestřábi“, nebo pootočí ruskou zahraniční i domácí politiku více kulturním a evropským směrem.
Zatím to ale tak nevypadá. Nedá se vyloučit, že budoucí vládce Kremlu nebude dalším diktátorem opojeným mocí. Rusko disponuje kosmickými programy, jaderným arzenálem, velkým letectvem včetně strategického, v omezeném rozsahu námořními silami především ponorkami a pozemní armádou.
Jenže není radno ho podceňovat. A těžko říci co by převrat způsobil, mírová řešení nebo naopak eskalaci napětí. Rusko velmi často volí silová řešení, kdykoliv a čehokoliv. Například Medveděv byl považován za liberálního politika a nyní vystupuje agresivně. Šojgu byl v podstatě odstaven a pak navrácen. Kremelské hry jsou vcelku nečitelné. To lze říci o budoucích reakcích na cokoliv, v domácím i mezinárodním hledisku.
Zdroj: skynews.com.au