Komentář: EU zase rozdává sankce za terorismus na Západním břehu, budou k něčemu?

Komentář: EU zase rozdává sankce za terorismus na Západním břehu, budou k něčemu?
Autor fotografie: Nicolas Raymond / Flickr|Popisek: Vlajka Evropské unie (ilustrativní foto)
22 / 04 / 2024, 10:00

K Hamásu byly na sankční seznam Evropské unie v pátek přidány dvě radikální nacionální židovské organizace za násilí prováděné na palestinské populaci na Západním břehu Jordánu. Pravděpodobně však nepřinesou žádnou změnu velmi špatné bezpečnostní situace.

Evropská Unie v pátek 19. dubna 2024 informovala o uvalení sankcí na dvě instituce a čtyři osoby, které jsou spojeny s násilím namířeným proti Palestincům na území Západního břehu Jordánu. Na sankční list byl již v polovině dubna 2024 umístěn také Hamás za sexuální násilí na Izraelcích provedené v rámci napadení Izraele v říjnu 2023. Právě v oblasti východního Jeruzaléma a Západního břehu Jordánu došlo již několik měsíců před napadením Izraele Hamásem a dalšími teroristickými skupinami na podzim minulého roku a následnou izraelskou operací Železné meče v Gaze k zásadnímu zhoršení bezpečnostní situace. Na těchto územích žijí totiž Izraelci praktici vedle palestinských arabů. 

Osady Izraelců, jejichž výstavba a další rozšiřování je podle mezinárodního práva viděna jako nelegální, je totiž možné si představit jako malé vesnice s desítkami domů, které jsou chráněny izraelskými vojáky nebo vlastními bezpečnostními jednotkami osídlení a jsou obehnány ploty. Cesty a dálnice, které je vzájemně spojují na Západním břehu Jordánu často však procházejí palestinskými vesnicemi či městy a při potkávání Židů a Arabů proto občas dochází k násilným střetům nebo přímo teroristickým útokům. 

Zahalení izraelští extremisté

Skupinami na sankčním seznamu EU jsou Lehava a Noar HaGvaot (Mládež z kopců), které jsou spojeny s krajně pravicovými, nacionalistickými a radikálními myšlenkami týkajícími se soužití Židů a Arabů na území Izraele a Západního břehu Jordánu. Přívrženci skupin Lehava a Noar HaGvaot svoje útoky směřují na palestinské pastevce a zemědělce, kteří obdělávají půdu na Západním břehu Jordánu. Radikální Židé jsou totiž přesvědčení, že země i s jejím přírodním bohatstvím by na základě náboženských důvodů měli obdělávat pouze oni. 

Obě tyto skupiny jsou ovlivněny myšlenkami radikálního hnutí kahanismus, které vzniklo v polovině 80. let minulého století, a je založeno na nepřátelství vůči Arabům žijícím na území Izraele, ale také Západního břehu Jordánu. Tento specifický ideový směr spadající pod extrémní náboženský sionismus v podstatě požadoval, aby se Izrael stal výhradně židovským státem, kde by obyvatelé jiných vyznání sice měli stejná práva, ale ztratili by možnost volit své zástupce do parlamentu. Arabové žijící v Izraeli, ale také na Západním břehu byli totiž kvůli páchání teroristických útoků viděni jako neloajální vůči státu Izrael a židovským radikálům se proto tato možnost odebrání volebního práva zdála být jedinou možností, jak vyřešit tuto bezpečnostní hrozbu. 

 

 

Právě kvůli těmto extrémním názorům se však toto hnutí a následně politická strana Kach vždy vyskytovala pouze na okraji společnosti a později byla izraelskou vládou, podobně jako radikálně pravicová Dělnická strana v České republice, zakázána. Především ve spojení s rapidním nárůstem výskytu teroristických útoků v Izraeli a na Západním břehu Jordánu v posledních dvou letech, ale především také válce v Gaze a všeobecné radikalizaci arabské i židovské populace se proto začali objevovat jedinci, kterým se zdá být jako jediné možné řešení, jak vyřešit bezpečnostní a politickou situaci v zemi a na palestinských územích totální likvidace nepřátelské skupiny. 

 

Dva terorismy na Západním břehu: islámský a židovský

 

Podobně jako kahanisté a výše zmíněné dvě židovské radikální skupiny také islamistické náboženské teroristické organizace Hamás, Islámský džihád nebo Brigády mučedníků Al-Aksá požadují, aby celé území dnešního Izraele a Západního břehu Jordánu patřilo pouze jedné náboženské skupině, a to muslimům. Podle těchto radikálních proudů islámu totiž Židé nemají právo od Boha na vytvoření vlastního státu a jsou navždy odkázáni žít pod vládou svých mladších monoteistických bratrů. 

Z tohoto důvodu jsou proto arabští teroristé stejně jako veškeré oběti radikálních izraelských skupin vnímáni jako mučedníci, kteří svou krví vykupují zemi pro ostatní muslimy. Je proto velmi důležitou otázkou, zda sankce uvalené Evropskou unií jak na organizace Lehava a Noar HaGvaot, ale také Hamás za sexuální násilí na izraelských ženách, budou nakonec účinná a nebylo by spíše, vzhledem k povaze náboženského radikalismu, lepší zvolit odlišnou strategii.

 

Zdroj: Reuters, autorský komentář Viktorie Pošvářové

Tagy článku