Autor fotografie: IDF / Public domain|Popisek: Cela v podzemním bunkru Hamásu, kde byli drženi izraelští rukojmí
Na konci ledna a začátku února 2024 zveřejnily IDF videa a fotografie odhalující vybavenost podzemních komplexů Hamásu za desítky milionů korun. Teroristé si vynahrazovali dlouhé chvíle, které museli trávit v bunkrech, sledováním televize nebo pokojovými rostlinami.
Existence tunelů teroristické organizace Hamás v Gaze a informace, že se jejich vstupy a samotné chodby se nacházejí v blízkosti nemocnic, škol mešit nebo institucí patřících pod UNRWA, jsou dnes již známou skutečností. Představitelé Hamásu se k existenci husté sítě podzemních tunelů několikrát přiznali a místopředseda politické odnože Hamásu Mousa Abu Marzook v rozhovoru s televizí Russia Today TV odvysílaném na konci října 2023 dokonce uvedl, že podzemní chodby slouží pouze pro účely Hamásu.
Operativci teroristické organizace se v nich mají skrývat před izraelským bombardováním a podle Marzooka při jejich výstavbě rozhodně nebylo myšleno na ochranu civilní populace Gazy. Jelikož jsou podle Marzooka obyvatelé Gazy uprchlíci, zodpovědnost za jejich bezpečí má na starost OSN a přímo organizace UNRWA. Ze smrti obrovského množství civilního obyvatelstva navíc Marzook přímo obvinil samotný Izrael, který nad Gazou vykonává dle jeho slov okupaci.
Marzook v interview zamlčel informace, že izraelské obyvatelstvo plně opustilo Gazu v roce 2005 a ponechalo území správě Hamásu, který v Pásmu Gazy v roce 2007 vyhrál volby. Hamás však dostává nemalé finanční prostředky od Palestinské autonomie, Kataru, humanitárních organizací ale také z daní obyvatel Gazy a všechny tyto prostředky by měly být určeny právě populaci Gazy. Z podobných vyjádření Hamásu je však patrné, že jsou finance naopak určeny pro teroristické účely a Hamás nejen že nezvládá, ale také odmítá odpovědnost za samosprávu v Gaze. Více informací o financování Hamásu se můžete dočíst v tomto textu.
Na konci ledna 2024 však IDF v oblasti vesnice Khan Younis na jihu Pásma Gazy kromě již známých úzkých a malých chodeb určených pro přechod mezi různými budovami, o kterých jsme vás informovali v tomto textu, nalezly několik sofistikovaných sítí podzemních bunkrů. Ty by mohly ukazovat, kam právě veškeré prostředky Hamásu míří. Podle doložených videí a fotografií ze dvou komplexů ve vesnici Khan Younis, z nichž jeden se nacházel pod hřbitovem Bani Suheila a druhý v rezidenční oblasti, v obou podzemních městech nejen docházelo k zadržování izraelských rukojmí, ale také se zde prokazatelně skrývali někteří představitelé Hamásu.
Podle informací poskytnutých IDF bylo v přibližně kilometrovém podzemním komplexu zahloubeném asi 20 metrů pod hřbitovem v různé době drženo asi 20 izraelských rukojmí v pěti nalezených celách s mřížemi. Tyto informace byly potvrzeny výpověďmi zajatých Izraelců, kteří byli v rámci dohod mezi IDF a Hamásem navrácení zpět do Izraele. Některé stěny tunelů byly pouze vylity betonem, ale obytné části byly navíc také vykachličkovány. Přežívání v tunelu navíc pro operativce Hamásu nebylo příliš nepohodlné, protože byla v systému chodeb elektřina, ale také funkční toalety, sprchy nebo také kuchyň. Na místě byly totiž nalezeny funkční bojlery pro ohřev vody, zásuvky, vypínače, světla a elektrické rozvodné skříně. Vstupy do tunelů byly nalezeny ve sklepech různých obytných domů a podle IDF stavba jen tohoto komplexu vyšla na několik milionů šekelů (1 nis je přibližně 6 Kč).
Podobná situace byla také v druhém kratším systému tunelů, který byl umístěn pod zástavbou v nespecifikované oblasti Khan Younis. Do chodeb byla přivedena elektřina a voda a teroristé zde měli také několik televizí, stoly se židlemi nebo pokojové rostliny. Také v tomto bunkru byly nalezeny pozůstatky po 12 zadržených izraelských občanech, avšak při příchodu IDF se v komplexu vyskytovali už jen ozbrojení teroristé. Vstupy do obou popsaných komplexů byly navíc také zaminovány a munici museli odstranit operativci ze speciálních jednotek IDF.
Asi nejdůležitějším objevem byl však komplex Al-Qadsia nacházející se také v oblasti vesnice Kahn Younis, který pravděpodobně po určitou dobu sloužil jako hlavní základna Hamásu. Podle informací a fotografií poskytnutých elitní brigádou IDF Givati, která podzemní chodby nalezla, byl také tento komplex zaminován a nástrahy musely být nejdříve odstraněny. Na podzemní systém byly navíc napojeny cvičiště pro trénování teroristů, kteří uskutečnili říjnový útok na Izrael. Mezi cvičnými cíli byly také makety izraelských bezpečnostních opatření, na kterých se Palestinští muži trénovali.
Kromě cvičiště bylo přímo v podzemním komplexu nalezeno množství raket, protitankových střel, lehkých kulometů, výbušnin a další munice. Podle informací IDF se zbraně v komplexu Al-Qadsia také vyráběly. Tato základna pravděpodobně na začátku konfliktu mezi Hamásem a Izraelem proto fungovala jako řídící centrum z něhož byla distribuována munice i pokyny pro operativce. Z komplexu totiž vedlo množství sekundárních menších tunelů s východy v různých částech Gazy.
Na začátku února 5 brigáda IDF poskytla další informace o nespecifikovaném úkrytu v severní části Pásma Gazy, kde měl být dokonce nalezen podzemní výtah zahloubený několik metrů v podzemí. Na konci jeho šachty pak byla místnost sloužící jako skrýš pro operativce Hamásu. Výtah byl plně funkční a poháněn elektřinou. Na povrchu poblíž této šachty byly nalezeny odpalovací zařízení pro rakety, množství munice, dokumenty patřící Hamásu a technologie pro noční vidění. Je proto velmi pravděpodobné, že šachta s výtahem byla použita pro úkryt operativců Hamásu, kteří se do ní skryli po vykonání raketového ostřelování území Izraele. Podle informací IDF byly všechny z těchto obrovských tunelových komplexů nejprve detailně zdokumentovány izraelskými jednotkami a poté zlikvidovány výbušninami.