foto: foto: KMW/Leopard 2
Zatímco ministr Metnar největší zakázky realizoval koncem svého funkčního období, ministryně Černochová naopak musí těmi největšími začít. V celkovém součtu a se žádoucím započtením předpokládaných nákladů životního cyklu nové techniky půjde o náklady v řádu stovek miliard. Souběh dlouho odkládaných projektů, jejichž je nákup BVP vlajkovou lodí, se žádoucím urychlením těch, které by bez vyhrocené mezinárodní situace přišly na řadu až za několik let, bude rozpočtově mimořádně náročný.
Účty přijdou v době, kdy bude část veřejnosti ještě unavenější zprávami z Ukrajiny, a především vystavena důsledkům nejen tohoto konfliktu a nejen dvouletých protipandemicých opatření. Obhájit vysoké obranné výdaje bude, zejména tváří v tvář populistům, nesnadné. Inspiraci bude možné hledat v zemích, které s agresívním Ruskem přímo sousedí, jako jsou Polsko, Pobaltí, nebo Finsko.
Psali jsme
Španělská společnost GDELS, která České republice v rámci tendru na pásová BVP nabízí vozidlo ASCOD 42, oznámila poslancům sněmovního Výboru...
Řeč je v této souvislosti jednak o modernizaci páteřní 7. mechanizované brigády jako hlavní síly AČR určené pro obranu vlastního teritoria, a tedy v první řadě o nákupu BVP a tanků, jednak samozřejmě o nadzvukovém letectvu. Pominout nelze ani další velké projekty, jako jsou drony, samohybné minomety, modernizace a další posílení počtů vozidel Pandur II nebo TITUS, které mají konkrétní obrysy, ale ani další akvizice, jimž se nejen na základě zkušeností z Ukrajiny nebude možné vyhnout: v první řadě posílení protivzdušné obrany a obnova salvových raketometů. Ostatně v posledních dnech vévodí všem zprávám z Ukrajiny výraz HIMARS, až to vypadá, že bez tohoto systému vlastně nelze žádnou válku vyhrát.
Konflikt na Ukrajině jasně ukazuje, jaké jsou slabiny BVP-1/2 a tanků na bázi T-72. V prvním případě se jedná o slabé pancéřování a v obou případech o uložení munice v prostoru osádky. Fotografie vyhořelé techniky nebo vybuchlých tanků, kdy věž o hmotnosti mnoha tun je odhozena na několik metrů po výbuchu munice, jsou dostupné na internetu. Nedělejme si iluze, že ukrajinské BVP a T-64 jsou na tom jinak. Ale řešme, jak ochránit obranyschopnost ČR, závazky vůči NATO a životy vojáků nasazených do bojů.
BVP-2 v AČR jsou již dlouho za zenitem životnosti (papírově od roku 2015). U tanků je jedno, zda jsou to T-72 M4CZ nebo uložené T-72 M1, všechny mají stejnou konstrukci – osádky sedí v sudu se střelným prachem. A odkládání jejich náhrady by vedlo jen k tomu, že technika doslouží nebo ji bude pár nadšenců udržovat na registračních značkách se zeleným V – tedy veterán. Ale to není o obranyschopnosti země a členství v NATO.
Polsko se podle nedávné zprávy definitivně svých PT-91 (modernizovaných T-72) "zbavuje", resp. jich přes dvě stovky dodá Ukrajině, a nahradí je americkými Abramsy. Opět v počtech, které z českého úhlu pohledu berou dech. Polsko s ohledem na svou historickou zkušenost ruskou agresivitu nepodceňuje, a to je velmi dobrá zpráva i pro Českou republiku, i ostatní spojence. Přezbrojení českého tankového praporu na tanky Leopard 2 nemůže proběhnout tak rychle jako v Polsku přechod na starší Abramsy předané polské armádě Američany, ale urychlení tohoto procesu je zcela na místě (původní předpoklad byl "po roce 2030").
Lze-li pořizovací náklady nových BVP a tanků v součtu odhadnout při řádově 200 kusech BVP a 50 tancích na částku blížící se stu miliardám korun (rozloženou do mnoha let, přesto půjde v budoucích obranných rozpočetech o zásadní položky), u nadzvukových letounů v žádoucím počtu 24 kusů zřejmě na této cifře teprve začneme. Pořizovací cena švédského (Gripen E/F) i amerického (F-35) řešení je srovnatelná, nůžky se rozevírají finančně v americký neprospěch z hlediska nákladů na zavedení zcela nového typu, potřeby úprav logistického zázemí, základen, a nákladů provozních a údržby. Protiváhou pak jsou schopnosti letounu 5. generace a možnosti systému, jehož je součástí.
O dalším postupu v zakázce na BVP by měla jednat vláda příští středu. A v průběhu července také chce ministryně obrany informovat o řešení pro nadzvukové letectvo. Červenec je horký. Růst inflace zpomaluje, ale nečeká nás snadná doba, a to ani v případě, že by válku na Ukrajině Putin dále neprotahoval, nebo lépe: nemohl protahovat. Náklady spojené se zmíněnými velkými projekty budou enormní a v ostrém kontrastu vůči snaze zkrotit deficity státního rozpočtu. Ministryně obrany bude potřebovat podporu vládních kolegů a poslanců, ale také, alespoň v nejzákladnějších rysech, podporu konstruktivní části opozice. Nenechme se unavit dlouhým konfliktem a pokusme se nevnímat válku probíhající jen pár stovek kilometrů od hranic republiky jako nový normální stav. Vůči armádě je třeba splatit staré dluhy a nevytvořit nové – jde o schopnosti, které nelze vytvořit přes noc. Potřebovat je budeme, to je jen otázkou času.
Tagy