Autor fotografie: foto: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: IVECO LMV
V pondělním pořadu Reportéři ČT byla zařazena reportáž o dodávkách pancéřových skel pro armádní vozidla IVECO. Pozastavovala se nad tím, že Ministerstvo obrany podepsalo 21. dubna rámcovou dohodu v hodnotě 180 milionů Kč (vč. DPH) s Vojenským výzkumným ústavem, který si, tak jako v minulosti, za subdodavatele vybral německého výrobce pancéřových skel, společnost GuS, kterou v České republice po řadu let výhradně zastupuje společnost J.P.D. Group. S ohledem na fakt, že německý výrobce disponuje požadovanou certifikací a že v minulosti již podobná zakázka stejným způsobem proběhla, a správnost postupu potvrdil v jejím případě i ÚOHS, je spíše otázkou, co má z jejich reportáže vyplývat, co je skutečným cílem reportáže.
V pořadu České televize jsme sledovali reportéra, který odhalil údajnou nekalost a neprůhlednost zakázky spočívající v první řadě v tom, že výhradní zástupce renomovaného a osvědčeného německého výrobce pancéřových skel provozuje autoservis, ten je neoplocený a vypadá jako autoservis. Proto je prý zvláštní, že by měla právě tato společnost dodávat armádě technologicky náročný produkt, pancéřová skla pro vozidla IVECO. Ačkoli to po několik let úspěšně realizovala. Reportér procházel autoservisem a hledal stopy po obchodu s vojenským vybavením. Kromě toho jsme se dozvěděli, že se společnosti J.P.D. Group v nespecifikované jiné věci věnuje Vojenská policie. Nevíme, v jaké věci probíhá zmíněné přípravné trestní řízení, a nevíme už vůbec, jak tento proces skončí.
Co jsme se naopak nedozvěděli, bylo, jestli jsou německým výrobcem dodávaná pancéřová skla podle uživatele, tj. Armády České republiky, z nějakého důvodu nevyhovující, jestli dodávky v minulosti neprobíhaly ke spokojenosti vojáků, nebo zda snad nebyly dodrženy sjednané lhůty. Protože se ale VVÚ obrátil na stejného subdodavatele, a MO na VVÚ, zřejmě se zakázkou v minulosti problémy tedy nebyly.
Vyznění reportáže svým provedením až nápadně připomínalo nedávný případ nákupu kulometů MINIMI, jimž se pořad Reportéři ČT věnoval v lednu. Nejenže tehdy porovnával z hlediska ceny pořizovaných zbraní norské hrušky a česká jablka a ignoroval otázku ceny poptávaného příslušenství podle armádní specifikace i vliv inflace, ale usilovně hledanou "nepravost" se snažil doložit záběry na lesní asfaltovou cestu, která vede k sídlu společnosti CB Service Centrum, a to stylem: "podívejte, milionáři, a sídlí v lese." Nyní tedy podle zcela stejného mustru: "podívejte, autoservis."
V pondělí přitom jasně zaznělo, že J.P.D. Group je letitým výhradním obchodním zástupcem německého výrobce, kterým je společnost GuS. Ta sídlí na Daimlerstraße 1 v Lübbecke ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. To je, jak každý uzná, z Prahy daleko, a proto jsme neviděli reportéra s údivem procházet spíše její provozovnou než českým autoservisem. Nebylo by to ostatně dostatečně šokující, jak je vidět na fotografii areálu společnosti:
foto: gus-germany.com
Jde o pancéřová skla pro bojovou techniku, resp. lehká obrněná vozidla IVECO LMV, kterými je vyzbrojen kromě dalších 44. lehký motorizovaný prapor 4. brigády rychlého nasazení nebo 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany. Všechna pancéřová skla mají stanovenou životnost a je třeba je z důvodu záruky jejich plné funkčnosti pravidelně měnit. Ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou dohodu s Vojenským výzkumným ústavem na opravu (výměnu) skel již 28. června 2018, tehdy v hodnotě 99,91 milionu korun, s dodatkem z 31. května 2021 na dalších 17 milionů korun (vč. DPH).
Vojenský výzkumný ústav uzavřel následně rámcovou dohodu podle této první smlouvy 16. dubna 2019 právě se společností J.P.D. Group jako výhradním obchodním zástupcem GuS, přičemž celkový předpokládaný objem neměl překročit 74 milionů korun bez DPH, a podle České televize zaplatil do roku 2021 VVÚ 63 milionů. Namísto informace, zda byl se zakázkou jakýkoli problém z hlediska kvality, ceny, provize či dodacích lhůt jsme se dozvěděli, že J.D.P. Group má povolení pro zahraniční obchod "teprve od roku 2019." Tedy přesně na dobu, kdy jej v rámci této zakázky potřebovala. Co z toho má vyplynout? Nevíme.
Vrcholem reportáže jsou následující věty: "Na ministerstvo obrany se obrátila česká firma, která sice skla vyrábí, ale chybí jí certifikát od výrobce obrněných vozidel Iveco, což Vojenskému výzkumnému ústavu vadí. Životy vojáků v obrněncích tak budou chránit neprůstřelná skla dodávaná firmou, v níž nedávno zasahovala Vojenská policie." Podle autorů by zřejmě bylo lepší, aby životy vojáků v obrněncích chránila neprůstřelná skla od výrobce bez certifikátu, který si, a nikdo nevíme proč, ona česká firma nevyřídila. Divák bez vztahu k věci by asi na první dobrou odtušil, že by bylo lepší, aby byly životy vojáků chráněny sklem vyrobeným osvědčeným výrobcem s požadovaným certifikátem, a otázku zásahu Vojenské policie v sídle jeho obchodního zástupce by nechal další práci Vojenské policie.
Již původní rámcovou dohodu napadla u ÚOHS právě česká společnost SVOS, jež je pravděpodobně tou nejmenovanou českou firmou, která skla vyrábí, ale nemá požadovaný certifikát ani referenci. Úřad již z kraje roku 2020 přezkum zastavil s tím, že nedošlo k porušení zákona. Ale jakékoli porušení zákona v předmětné zakázce nekonstatuje ani pondělní reportáž České televize. Ostatně samotné Ministerstvo obrany uzavírá smlouvy s výhradními obchodními zástupci zahraničních dodavatelů zcela standardně, a je to zcela běžná obchodní praxe po celém světě. Shrneme-li to: dosud probíhala zakázka bez problémů a bez reklamací, podle zadání od armády a k její spokojenosti, správnost postupu potvrdil i ÚOHS, a situace se proti rokům 2018 a 2019 nezměnila prakticky v ničem. Tedy kromě toho, že před třemi lety neběhali v Čepí Reportéři ČT a nedivili se, že autoservis vypadá jako autoservis.
Zdroj: Česká televize; registr smluv; gus-germany.com