KOMENTÁŘ: Jak pořídit dělostřelectvo i systém řízení palby včas: spojit oba nákupy do jednoho tendru

KOMENTÁŘ: Jak pořídit dělostřelectvo i systém řízení palby včas: spojit oba nákupy do jednoho tendru
Autor fotografie: tatra.cz|Popisek: CAESAR
29 / 06 / 2020, 17:00

Ministerstvo obrany se pustilo do modernizace českého dělostřelectva, a pokud vše dobře dopadne, pořídí pro 13. dělostřelecký pluk samohybné houfnice CAESAR od francouzské společnosti NEXTER využívající podle požadavků armády osmikolový podvozek od společnosti TATRA. Osvědčené a efektivní zbraně potřebují pro své nasazení moderní systém řízení palby. Ten je řešen samostatně a i jeho se týkají průtahy a zvláštnosti, jež jsou, bohužel, v případě českých zbrojních zakázek spíše standardem. Nabízí se přitom automaticky otázka, proč má být vlastně systém řízení palby pořizován zvlášť, proč není integrální součástí akvizice 155mm děl.

V případě dalších průtahů hrozí, že bude mít AČR sice k dispozici moderní výzbroj, ale bez odpovídajícího systému řízení palby budou děla nepoužitelná. Již v květnu 2018 byl podle slov tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové nejzazší termín "konec roku 2018", a svou roli tehdy v projektu hrála zamýšlená (a v červenci 2017 vládou schválená) modernizace houfnic DANA. Již od června 2018 bylo ovšem známo, že se bude armáda soustředit na přezbrojení na ráži 155 mm. To bude mít své rozuzlení letos, v podobě pořízení francouzského systému CAESAR.

Při přezbrojování dělostřelectva by zřejmě každý očekával, že spolu s novou zbraní přijde také odpovídající systém řízení palby, který bude integrovatelný s ostatními systémy velení a řízení a bude schopen doplnění o specifické české požadavky. V situaci dlouholetého tápání mezi modernizací starých děl a jejich částečnou nebo úplnou náhradou děly moderními, bylo asi přirozené, že se systém řízení palby řešil zvlášť. Dnes je však prakticky o podobě kanónové/houfnicové výzbroje českého dělostřelectva rozhodnuto, a stálo by možná za zvážení akvizici výzbroje rozšířit rovnou také o dodávku systému řízení palby.

Francouzská armáda využívá osvědčeného systému ATLAS-CANON (Automatisation des Tirs et des Liaisons de l'Artillerie Sol-Sol) splňující normy ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities). Podstatné pro dělostřelectvo Armády České republiky je, aby byl pořízený systém schopen řídit palbu nejen 155mm houfnic s jejich modernými typy munice, ale také ostatní palebné prostředky dělostřelectva jako jsou minomety (systém ATLAS-CANON umí pracovat s ráží 120 mm), raketomety (pro ty Francouzi využívají systému ATLAS-LRM) a specificky v českém prostředí také ráže 152 mm kanónových houfnic DANA, s nimiž se počítá pro službu v Aktivních zálohách, a pro něž existuje velké množství munice (v hodnotě převyšující 3 miliardy korun).

To neznamená, že by s francouzskými zbraněmi musel přijít také francouzský systém řízení palby; nicméně pro 155mm zbraně především bude systém využíván, a zdá se, že by integrace SŘP provedená výrobcem a dodavatelem přímo s dodáním děl mohla armádě ušetřit nejednu starost, čas i prostředky.

Tagy článku