Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: Rusko-ukrajinská válka
Na počátku vyhlásil prezident Vladimir Putin speciální vojenskou operaci, pak denacifikaci Ukrajiny (jako celku), poté osvobození Ukrajiny a nyní by se mělo jednat o protiteroristickou operaci. Pokud měl při denacifikaci na mysli pluk AZOV, pojmem denacifikace Ukrajiny hodně přestřelil.
V položce osvobození Ukrajiny nelze najít od koho by měla být osvobozena kromě ruských okupačních jednotek a separatistů. A opět hovoří o celé Ukrajině. Tyto výroky svým způsobem potvrzují dobyvatelské ambice a snahu přivlastnit si Ukrajinu. Jenže jako celek se to nedaří, tak si chce Rusko ukrojit alespoň část, a to Donbas, energetické centrum, a Charkov, technologické centrum. Ukrajině by zbyly jen pole a lány na pravém břehu Donu, ale bez možnosti exportu kompletní produkce.
Posledním ,,hitem“ je protiteroristická operace. Ale kdo a kde jsou ti teroristé? Zároveň byla vyhlášena referenda pod striktní kontrolou ruských nebo proruských orgánů a ruské armády. A to přesně v místech, jež mají být osvobozena, jsou nacistická, nově teroristická, a ta chce ruská vláda připojit ke svému území. Kdo by chtěl ve své zemi nacisty, nebo teroristy z jiné země.
Ale to jsou oblasti s černým uhlím, průmyslem a technologiemi. Žádná hrozba, jen finanční zisky. Při válce s Čečenskem nebo Gruzií nikdy nezaznělo nic o jejich připojení k Ruské federaci. A v případě Čečenska se o teroristech jistě dá hovořit. Ale někteří jejich bojovníci později bojovali za Islámský stát a někteří nyní bojují za Rusko.
Z daného plyne, pod jakým tlakem je Putin, vojenské i politické i ekonomické prohry. A tyto rétorické veletoče to jen potvrzují. Operace selhává, ať se jmenuje jakkoliv, ekonomické dopady embarga začínají pociťovat i běžní Rusové, množí se dezerce nebo odpírání nástupu do armády. Putin údajně obchází své velící generály, upozadil ministra Sergeje Šojgua a osobně jedná přímo s polními veliteli. A současný úspěch ukrajinského protiútoku v Lymanské oblasti s obklíčením ruských jednotek jeho pozici jistě neposílí, ba naopak. Pokud nenaslouchá svému generálnímu štábu a velí „přes hlavy“ napřímo, nese plnou politickou i osobní odpovědnost. A Putin není vojenský taktik ani stratég. Dostává se do role Hitlera, který měl vize a všemu rozuměl.
Tu a tam se objevuje v celkem emotivních a výhružných projevech bývalý prezident/premiér a nyní místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Pokud by neúspěch na Ukrajině měl stát Putina funkci, zdá se jako logický nástupce. Ale politické spektrum v Moskvě se již celkem polarizuje a není jisté, zda se někde nepřipravuje další kandidát na post prezidenta Ruské federace.
Hojně je diskutována i otázka použití jaderných zbraní. A ta má dvě oblasti. Pokud by je Putin použil, jednoznačně přizná, že na to nemá, že je poražen, a proto použil ultimátní zbraň ke zvratu situace – příslovečné „Thorovo kladivo“. Druhou oblastí je, kam by údery byly namířeny. Buď do nebojových se silnými civilními ztrátami, nebo do bojových s ohrožením i svých vlastních sil. V obou případech však dojde k radioaktivnímu zamoření na řadu let, a to v oblastech, jež by chtěl získat. Takže oblast získá, ale bude neobyvatelná a nepoužitelná. A to je docela perverzní filozofie vedení války, jež má evidentně sloužit k územním a ekonomickým ziskům. V daném případě by se jednalo pouze o územní zisk bez ekonomického využití.
Rusko kromě nákladů na válku po převzetí žádaných území musí kalkulovat s dalšími investicemi do oblastí. Jedná se o údržbu energetiky, vodohospodářství, dopravní sítě, zásobování, zdravotnictví, školství, bezpečnosti a podobně. Pokud se vše podaří, návratnost je v řádu let, možná desítek let. Protože obnova válkou zničených oblastí trvá nějakou dobu, lze odhadovat, že vstupní ruské investice budou muset být masivní.
Je možné se domnívat, že z nových oblastí bude chtít Rusko udělat svým způsobem „výkladní skříň“. Ale tyto oblasti nemohou být zamořeny jaderným výbuchem nebo radioaktivním spadem. A proto Rusko musí investovat, otázkou je, odkud vezme peníze, pokud příjmy z plynovodu Nord Stream náhle vyschly. A v závislosti na smlouvách je otázkou, zda ještě nebude muset platit pokuty za neplnění smluvních podmínek, protože poničení Nord Stream není omluvitelné „vyšší mocí“.
Takže uvidíme, zda se protiteroristická operace za čas opět nepřejmenuje na třeba záchrannou operaci nebo cokoliv jiného.
Zdroj: aljazeera.com, theguardian.com, theatlantic.com