foto: Simon Q, CC BY 2.0 /Challenger 2
Velká Británie v poměrně krátké době řeší několik klíčových momentů, jež mají zásadní dopad na její budoucnost. Jedná se o Brexit, vztahy s Irskem, vztahy s USA, výměna premiéra a následně téměř celé vlády a smrt královny Alžběty II. a nástupnictví Karla III.
Současná premiérka Liz Trussová nemá takový vliv jako kdysi požívala Margaret Thatcher zvaná Železná lady. Británie ekonomicky velmi závisí na bankovnictví, jež se ale vzhledem k Brexit pomalu přesouvá do jiných destinací, jako je třeba Singapur. Snaha o změnu v celních vztazích s Irskem již narazila na stanovisko USA.
Psali jsme
Velké Británii se po brexitu evidentně nedaří. Jeden skandál za druhým, ekonomická krize, násilnosti vůči cizincům, rezignace ministrů a teď...
Zbrojní průmysl Británie též závisí na jiných producentech. Modernizace tanků Challenger je ve spolupráci s Německem, BVP AJAX jsou derivátem firmou GDELS v Evropě zavedeného ASCOD (a AJAX mají problémy), bojové letouny jsou produkcí amerického Lockheed Martin – F 35.
Británie vyvinula vlastní letadlové lodě, ale i zde se potýká s technickými problémy, jako například v poslední době zahájená plavba hned po vyplutí byla omezena problémy s hřídelí. Doba, kdy Británie produkovala letouny Hurricane, Spitfire či Wellington, je dávno pryč a zařazuje se mezi standardní evropské země závislé na spolupráci, jak ekonomicky, tak i vojensky.
Země Britského společenství jako Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland již vyjádřily věrnost koruně, tedy nejvyšším reprezentantem země je nový král, ale i tak realizují vlastní politiku, ekonomická opatření i rozhodnutí v oblasti obrany.
Psali jsme
Třída Dreadnought má na moře postavit ponorky zcela nové generace, které mají mít výrazný profil stealth.
Třetí britská premiérka bude mít velmi nelehký úkol. Musí modernizovat ozbrojené síly, stabilizovat ekonomiku, čelit migraci a zároveň urovnat vztahy s EU, Irskem i USA. Lze předpokládat, že USA jsou prioritou, ale Irsko je nejblíže a hned naproti jsou Francie, Belgie a Holandsko.
Británie v současnosti nemůže politicky, vojensky, finančně ani ekonomicky navázat na to, co bylo možné za vlády Alžběty II., korunované 2. června 1953. A jak se ukázalo, i jednotliví premiéři a premiérky byli poplatní své době, nikoliv univerzálními politiky. Například Winston Churchill byl vynikající pro válečné období, ale ne pro čas míru vzhledem k radikálním názorům, a tak by bylo možno popsat i další. Král Karel III. a premiérka Liz Trussová budou mít nelehký úkol. Bude se jednat o konsolidaci Britského společenství (Commonwealth), rozvoj ekonomiky a posílení Británie jako vojenské mocnosti. Británie disponuje jadernými zbraněmi, ale pokud ve všech dalších oblastech selhává, je to na pováženou.
Británie má jasně stanovené priority v oblasti obrany. Na prvním místě jsou to raketové jaderné prostředky, pak je to letectvo a námořnictvo a na posledním místě jsou pozemní síly. Jenže v letectvu je již závislá na USA a v námořnictvu se také moc nedaří. A změna politiky NATO od expedičních sborů směrem k teritoriální obraně Británii spíše radí posílit pobřežní obranu a letectvo a námořnictvo než pozemní síly.
Psali jsme
Od roku 1992 má britská armáda k dispozici samohybnou houfnici AS90, které bylo vyrobeno 179 kusů. Na konci dekády je čeká vyřazení ze ...
Je evidentní. Že Británie bude dále prioritizovat své vztahy s USA, bude se snažit vymezit vůči Irsku i dalším zemím EU, bez nichž však nemůže být dostatečně soběstačná a v oblasti obrany stále bude upozaďovat pozemní síly a bude stále více závislejší na technologiích ze zahraničí. Země Britského společenství historicky respektují krále/královnu, nikoliv však Británii, a republikánské a separatistické tendence jsou permanentně na pořadu politických jednání.
Král Karel III. i premiérka Liz Trussová budou muset vykonat velmi dobrou politickou a diplomatickou práci, aby odkaz královny Alžběty II. nezapadl a aby udrželi společně Británii na úrovni, kde je. Pokud se jim to nepodaří, vojensky, politicky i ekonomicky se Británie může stát jen ostrůvkem poblíž Evropy.
Zdroj: Defence Blog
Tagy