KOMENTÁŘ: Je nutné modernizovat armádu. Starý šrot už nemůžeme potřebovat

KOMENTÁŘ: Je nutné modernizovat armádu. Starý šrot už nemůžeme potřebovat
Autor fotografie: Sean P. Casey, U.S. Army, Wikimedia Commons|Popisek: BVP-2
14 / 03 / 2021, 16:00

Klatovští mechanici znovu rozpohybovali BVP-2 pro 7. mechanizovanou brigádu, zpráva kterou na svých oficiálních stránkách zveřejnila AČR dne 8.3. 2021. Po přečtení tohoto článku jsem si nebyl jistý jestli jsem neprošel časoprostorovou smyčkou a neocitl se někdy v období před rokem 1989.

Styl napsání tohoto článku my totiž silně připomínal články podplukovníka Soldáta, který byl hlásnou troubou Obrany lidu (periodikum pro ČSLA) nebo televizního týdeníku Kompas (pořad pro vojáky ČSLA). A také téma, jemuž se článek věnuje, by se spíše hodilo do tohoto období než do dnešní doby.

Ne, neocitl jsem se před rokem 1989, jsem stále v roce 2021 v České republice a ten článek není myšlen jako předčasný aprílový žert, ale je to realita. Bohužel z mého pohledu velmi trpká realita, která ukazuje, v jakém stavu se naše armáda nachází. Nechci žádným způsobem dehonestovat práci armádních specialistů, kteří dělají v podstatě nemožné, aby udrželi tuto techniku v chodu. Co jiného také mohou dělat, když novou techniku nemají. Spíše bych ale uvítal článek typu „Klatovští technici absolvovali školení na údržbu nových BVP, které obdržela AČR“, nebo v něco v podobném smyslu. Je ovšem jasné, že na tuto zprávu si ještě nějaký čas budeme muset počkat.

Armáda na tento neutěšený stav dlouhodobě upozorňuje a MO dlouhodobě slibuje, že se to zlepší. Realita zůstává bohužel stále stejná. V převážné většině máme starý šrot a zdaleka ne plně funkční. Česká republika se také zavázala, že v rámci obranného plánování NATO poskytne pozemní mechanizovanou brigádu těžkého typu, a to k 1. 1. 2026.

Takže nám mnoho času nezbývá. A nemyslím si, že velení NATO si pod pojmem těžká mechanizovaná brigáda představuje muzejní sbírku těžkých zbraní, i když v dobrém stavu, ale bez patřičných integrovaných palebných systémů a dostatečného dostřelu a dojezdu. Spíše bude mít na mysli funkční a bojeschopnou bojovou techniku, která bude plně kompatibilní s ostatními bojovými prostředky armád NATO.

Jsem celoživotní optimista, takže stále věřím, že se již brzy dočkáme oznámení: „ AČR obdržela nové BVP a klatovští technici se školí na novou techniku“. Pokud ovšem MO a patřičná politická reprezentace na tomto úkolu rychle nezapracuje, pak je možné, že se v brzké době můžeme dočíst i něco takového jako: „Klatovští technici rozpohybovali husitské válečné vozy z Muzea Tábor a tyto vozy budou již brzy zařazeny do výzbroje těžké brigády.

Autor: Lumír Němec

Tagy článku