KOMENTÁŘ: Jiná úroveň války na Ukrajině. A nejsou to jen děla a tanky

KOMENTÁŘ: Jiná úroveň války na Ukrajině. A nejsou to jen děla a tanky
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační obrázek
07 / 02 / 2023, 13:00

Válka na Ukrajině potvrdila, že pouze pozemní síly nebo letectvo dnes nejsou jedinou součástí bojových operací, ale že nasazení dronů, tedy UAV, nabírá na intenzitě. A to jak průzkumných, tak nesoucích munici/rakety nebo vyčkávacích sebevražedných dronů (loitering munition).

Ale vše má svůj háček. Například při konfliktech v Donbasu nebo Luhansku byla ruská armáda schopná převzít nebo rušit řízení ukrajinských dronů. S nasazením dronů zahraniční výroby byla tato schopnost ztracena.

Jenže i dle přiznání ukrajinské strany je pozice operátora dronu velmi riziková. Boj se kromě jiného posunul i do elektronické oblasti. Pokud vynecháme kybernetický prostor, tak zde se jedná o zaměřování komunikace. Takže pokud operátor dron řídí, musí mít aktivní komunikační kanál.

Pokud je dron naprogramován na určitou trasu letu a vysílá okamžitě údaje, v obou případech je zaměřitelné stanoviště operátora nebo řídícího stanoviště. Podle dostupných informací se právě ruská armáda díky elektronickým informacím nezaměřuje na sestřelení dronů jako takových, ale zničení řídících stanovišť a komunikace. Na zaměřené pozice nebo oblast je navedena dělostřelecká nebo raketometná palba, případně vše, co může do oblasti dostřelit, a to včetně tanků.

Výcvik operátora dronu trvá určitou dobu a nahrazení komunikačního/velitelského stanoviště je finančně náročné. K tomu je zapotřebí započítat i náhradu ztraceného dronu, jenž byl bez ovládání. Rusko nemá kromě počtů absolutní převahu, ale plynule přesouvá boj z jedné technologické oblasti do jiné, což Ukrajina nemůže stíhat vyvážit bez dodávek adekvátního vybavení ze Západu.

Mnoho se mluví o dodávkách tanků (MBT) nebo stíhacích letounů, ale elektronický a kybernetický boj je stejně významný. Je celkem evidentní, že kdo ovládne kybernetický a elektronický prostor, může mít dominanci i nad další technikou nebo výrazně zarušit, přerušit nebo odposlouchávat komunikaci.

V těchto intencích se nechá diskutovat, proč najednou Ukrajina tak výrazně snížila použití tureckých dronů Bayraktar. Většina komentářů hovoří o politických dohodách mezi Ruskem a Tureckem, ale zároveň přiznat, že tyto drony mají problémy by škodilo prodejnosti do zahraničí. A toto se netýká jen Turecka. Údajně i řada evropských zemí je pasivní v dodávkách moderní techniky, aby při jejich ztrátách neutrpěly obchodní smlouvy.

Takže politická prohlášení jsou slyšitelná, ale obchod/ekonomika jsou na prvním místě. Elektronický boj (EW) a kybernetický boj jsou zatím nedostatečně popsané a stále se rozvíjející oblasti. Tak jak boj o drony a jejich řízení nabývá na intenzitě, je evidentní, že tato oblast komplexně bude nabírat na důležitosti.

Rušní vysílaček, skokové frekvence, zaměřování emitorů, hacking nebo logické bomby jsou dnes již běžnou součástí výzbroje vyspělých armád. Je tedy žádoucí se více věnovat elektronice, ale ne na úkor jiného segmentu ozbrojených sil. Obrana bude stále dražší.

 

Zdroj: cnn.com

Tagy článku