Komentář: Lže Al-Džazíra o výbuchu českého Superbu v Gaze? IDF použily chirurgický úder UAV

Komentář: Lže Al-Džazíra o výbuchu českého Superbu v Gaze? IDF použily chirurgický úder UAV
Autor fotografie: samia mamoun / Flickr|Popisek: Škoda Octavia s palestinskou licencí (ilustrační foto))
10 / 01 / 2024, 05:00

V neděli v ranních hodinách došlo v Khan Younis k útoku na vozidlo značky Škoda. Televizní stanice Al-Džazíra informovala o třech novinářích ve vozidle. IDF vysvětlila operaci zneškodněním teroristy. Fotografie automobilu ovšem naznačují čtvrtého pasažéra. IDF zřejmě nelže.

Podle informací zpravodajského portálu Times of Israel Izraelské obranné složky vysvětlily, že důvodem vzdušného útoku byl terorista, který jel s novináři v autě a v daném okamžiku řídil dron. Webový portál Al-Džazíra však neuvedl nic o přítomnosti teroristy a naopak oznámil, že v autě jeli tři palestinští novináři Hamza Wael Dahdouh, Mustafa Thuraya a Hazem Rajab. Dva z nich Dahdouh a Thyraya při útoku zahynuli. 

Očitý svědek celé situace uvedl, že při incidentu vybuchly dvě nálože. První zasáhla přední část auta a druhá přímo novináře Hamzu Waela Dahdouha, který je synem novináře šéfa Al-Džazíry v Gaze Waela Dahdouha. Přesné okolnosti incidentu nebo kdo se v autu české výroby v daný moment vyskytoval však nejsou příliš jasné. Škoda již několik let představuje druhou nejvíce prodávanou značku osobních automobilů v Izraeli a na Palestinských územích.

Některé zdroje uvádějí že šlo o zásah raketami nebo důsledek bombardování. Reportér televize Al-Džazíra spekuloval, že by se pravděpodobně mohlo jednat o útok dronu nebo izraelské rakety. V příspěvku od účtu Al-Džazíra breaking news na sociální síti X však neprodleně po útoku bylo uvedeno, že vozidlo bylo zasaženo v rámci bombardování vesnice Khan Younis, což by svědčilo o útoku z letadla. 

Při bližším pohledu na zbytky auta je patrné, že pravděpodobně nemohlo jít o výbuch velkého množství munice nebo důsledek bombardování. K tomu však v oblasti Khan Younis došlo o den dříve v sobotu 6. ledna 2024 dopoledne. V takovém případě by navíc bylo auto zcela rozmetáno. Spíše se zdá, že šlo o výbušninu, která prorazila střechu vozidla, výbuchem ji odmrštila společně s kapotu vozidla. Mohlo se proto jednat o sebevražedné UAV nebo FPV dron, který na auto shodil nálož.  

Další informace mohou poskytnout také sedačky v Superbu. Zatímco dveře řidiče byly vylomeny a střecha s kapotou výbuchem odstřeleny, hnědé kožené sedačky byly šrapnely téměř nedotčeny. Při pohledu na sedačky zepředu se zdá, že jsou poškozeny pouze velmi málo a to z pravé části. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že na sedadlech seděli cestující a jejich těla pohltila výbuch munice. Z dostupných fotografií se proto jeví, že v autě ve skutečnosti byla všechna místa obsazena a tedy v něm cestovaly čtyři osoby. Televize Al-Džazíra však uvedla, že v autě seděli pouze tři cestující. 

Izraelský dron Spike Firefly

Tyto informace nahrávají tvrzení IDF, které uvedlo, že šlo o cílený útok na teroristu uvnitř vozidla. Ten totiž mohl být právě čtvrtým cestujícím. Střela navíc byla jasně mířená a zneškodnila cíl, který byl pravděpodobně zamýšlen. Vyhla se tak civilistům, kteří se v okolí auta mohli nacházet. O tom svědčí i skutečnost, že celou situaci viděli svědci, kteří byli poblíž auta v době výbuchu. 

Hamás situaci komentoval tvrzením, že podobné útoky jsou důkazem záměrů IDF, jejichž cílem je zneškodnění palestinských novinářů, aby nebyli schopni informovat o situaci v Gaze. Stejný názor zastává také Al-Džazíra sama sebe považuje za jedno z nejspolehlivějších médií v Gaze. Televize je však již více než dvacet let označována za nespolehlivý informační zdroj mimo jiné také arabskými státy, jež upozorňují na její financování Katarem. 

Izraelský dron HAROP

Představitelé Bahrajnu, Egypta, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů v roce 2017 Katar obvinili z vytváření politické nestability v regionu a požadovali zastavení činnosti televize Al-Džazíra. V době konání mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, kdy byl Katar jako organizátor kritizován především kvůli otřesným pracovním a ubytovacím podmínkám zahraničních pracovníků, se Al-Džazíra katarské vlády spíše zastávala a její kroky ospravedlňovala. 

V minulosti byla také televize kvůli svému obsahu několikrát označena za organizaci podněcující k nenávisti namířené vůči Židům a Izraeli. Poslední velká kontroverze týkající se neobjektivního poskytování informací z Gazy se objevila v listopadu roku 2023. Reportér Al-Džazíra dělal 14. listopadu 2023 rozhovor se starším obyvatelem Gazy v Nemocnici Al-Aksa, avšak jej ukončil ve chvíli, kdy muž za válečnou situaci v oblasti obvinil organizaci Hamás. Ten v interview přímo vyzval Hamás k tomu, aby přestal používat civilisty žijící v Gaze jako živý štít.    

Tagy článku