KOMENTÁŘ: Má Putin svého Goebbelse a Ministerstvo propagandy?

KOMENTÁŘ: Má Putin svého Goebbelse a Ministerstvo propagandy?
Autor fotografie: foto: Kremlin.ru; CC BY 4.0|Popisek: Kremelští mocní
27 / 08 / 2022, 13:00

Je až k neuvěření, jak jednotná prohlášení a názory ruské nejvyšší politické vedení má. V jakých fázích je, co plošně prohlašováno a kdo je oprávněn se vyjadřovat. Samozřejmě příslušnice tiskového odboru a moderátoři hlavních zpráv odrecitují jen to, co dostanou napsáno na papíře nebo mají na čtečce. Marii Zacharovou lze přirovnat se severokorejské hlavní TV moderátorce Ri Čchun-Hi.

Rozsah a plocha, včetně jako množství propagandistického materiálu, jeho distribuce, to vyžaduje centrální řízení a plánování, a to dlouhodobé. I sjednocení rétoriky ruských představitelů, velvyslanců a dalších hovoří ve prospěch myšlenky centrálního řízení propagandy. Nejrychlejší je samozřejmě internet, ale ne všichni ho používají, a ne všichni čtou ty „správné“ weby. Ke slovu pak přicházejí hackeři, a i zde jsou poznatky o centrálním řízení.

Na počátku všech velkých kampaní bývalo NATO a jeho rozšiřování. Texty hovořily o porušení dohod a hrozbách pro Rusko. Ale pak Rusko napadlo Gruzii a obsadilo Krym. Gruzie je lehčí část, obsadit celý poloostrov, zabezpečit energetiku, infrastrukturu, zásobování, vysvětlit obyvatelstvu, proč najednou je něčeho nedostatek, když přinesli prosperitu, a ještě ve velmi krátké době vyvolat referendum s veškerým zabezpečením, to vyžadovalo dlouhodobé plánování. Nejen přesuny „zelených mužíčků“, ale připravit veškeré tisky a jejich distribuci, volební komisaře, letáky a billboardy, televizní spoty. Hodně práce, která bez centrálního řízení se atomizuje, a stojí to hodně peněz. A do toho propagandistický stroj „vytrubuje“, že Rusko si vzalo jen co mu patří. Přitom při dělení SSSR podepsalo dohody, kdy Krym je Ukrajinský. A na začátku s k „zeleným mužíkům“ nehlásilo, a najednou je jeho.

Na Krymu si administrativa i propaganda otestovala funkčnost a reakce mezinárodního společenství. A následoval Donbas a Luhansk. Tentokrát to nebyl návrat Rusku, ale právo na nezávislost. Jiná rétorika, ale propagandistické zabezpečení stejné včetně referenda, tedy s dlouhodobým plánováním. Ale stále se nehovořilo přímo o konfliktu Rusko – Ukrajina. Ale Rusko již neskrývalo svoji přímou účast.

A pak přišlo selhání propagandy. Vyhlásit, že nasazení ruské armády na Ukrajině je za účelem denacifikace Ukrajiny a její odzbrojení. Odzbrojení suverénního státu je akt války. A prohlásit, že Ukrajinu je potřeba denacifikovat znamená, že všichni Ukrajinci, i ti pro moskevští, byli označeni za nacisty. A to mohl být důvod, proč ruská armáda místo projížďky Ukrajinou a slavnostní přehlídky ztrácí techniku a vojáky, přeskupuje síly a je zavázána do těžkých bojů již půl roku.

Ruská propaganda chce na obsazených územích opět organizovat referenda. A došlo ke změně rétoriky. Už se nehovoří o denacifikaci, ale o osvobození Ukrajiny. Jen problémem je že ruská armáda by musela osvobodit Ukrajinu sama od sebe, tedy odejít ze všech okupovaných území včetně Krymu a potlačit separatisty v Donbasu a Luhansku. A to se nestane, takže osvobození Ukrajiny je stejný blábol jako denacifikace.

K situaci se dlouhou dobu vyjadřoval prezident Putin a MZV Lavrov. Ale těm již zřejmě moc nevěří ani Rusové, byť konflikt podporují. Dlouhou dobu zcela mlčící bývalý prezident a premiér Medveděv se najednou vynořil „z utajení“ a vede velmi plamenné řeči. Medveděv byl poměrně oblíbený. Byl jako Putinův levoboček a za mnohé mu dluží. Putin je jasný strůjce, Lavrov je dlouhodobě brán za „jestřába“, takže vstup Medveděva do aktivní má zřejmě tyto dva podpořit a obrosit některé hrany.

Na poli propagandy se přestalo dařit i ministru obrany Šojgu. Stále hlásal, jak jde vše podle plánu a pak byla armáda nucena odejít od Kyjeva a boje o Mariupol i Charkov byly a jsou neskutečně dlouhé při obrovských ztrátách. Posledním „výstřelem do vlastní nohy“ bylo kdy v televizním interview prohlásil, že armáda zpomalila postup, aby chránila civilní obyvatelstvo a krátce nato ruská armáda zničí civilní vlakové nádraží a zabije více než 20 civilních obyvatel.

Jako celá operace, tak i ruský propagandistický stroj se zadírá. Možná teď někde na dvorku pálí oslavné letáky denacifikace Ukrajiny a tisknou jiné, těžko říci jaké.

Zdroj: hromadske.radio

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.