KOMENTÁŘ: Ministryně obrany Jana Černochová posiluje vliv ČR na mezinárodní úrovni

KOMENTÁŘ: Ministryně obrany Jana Černochová posiluje vliv ČR na mezinárodní úrovni
Autor: U.S. Secretary of Defense, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Lloyd Austin a Jana Černochová v dubnu 2022
10 / 09 / 2022, 09:00

Ministryně obrany Jana Černochová posiluje vliv ČR na mezinárodním poli a mezi spojenci v NATO. Klíčový je jejím úsilím nastavený intenzivnější vztah s USA, který chce ještě povýšit. Jednání s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem je toho důkazem.

Ministryně obrany Jana Černochová projednala se svým americkým kolegou Lloydem Austinem otázku bilaterálních vztahů, vyzbrojování AČR i mezinárodní situaci, tedy především konflikt na Ukrajině a možnou pomoc Ukrajině jako takové, tedy vojensko - technickou, ekonomickou i politickou. Americký ministr obrany vysoce ohodnotil úsilí ČR v investování do národní obrany a zároveň citelnou pomoc Ukrajině.

Pokud dopadnou jednání dobře, poskytne americký partner naší zemi nejmodernější technologie jako například letouny F-35, které získávají jen nejlepší spojenci. Pro ilustraci zmiňme, že Turecko bylo z tohoto projektu vyloučeno, i když má klíčovou pozici na jižním křídle NATO. Obě strany se dohodly na zpracování a podpisu smlouvy o obranné spolupráci (DCA – Defence Cooperation Agreement) a americký ministr Austin uvedl, že je ochoten ho podepsat v Praze. Toto je významným signálem, protože představitelé americké administrativy necestují příliš často do stejné země, nebo nemají příliš intenzivní osobní kontakty.

Černochová byla v USA na oficiální návštěvě v dubnu, americký ministr přiletěl nyní v září a podle rychlosti a možných termínů by mohlo dojít k podpisu DCA ještě na podzim tohoto roku či na začátku příštího. Takovou intenzitu či rozvoj vztahů s USA, s níž pracuje ministryně obrany, ČR zatím nezažila.

V Evropě jsou největšími partnery v obranné oblasti Velká Británie a na vedoucí pozici se chce propracovat i Polsko. Ale ani u jedné z těchto zemí nebyl zaznamenán takovýto „provoz“ na nejvyšší úrovni, spíše to jsou jednání pracovních skupin nebo pravidelné pracovní rozhovory na armádní úrovni.

Černochové se podařilo vyjednat nákup vrtulníků Viper a Venom, USA další vrtulníky poskytnou darem, má být  realizován nákup F-35, prohloubí se obranná spolupráce s USA (což je příležitost i pro český obranný průmysl) a během půl roku česká ministryně obrany dvakrát osobně jednala s ministrem obrany USA a během dalšího zhruba půl roku se setkají potřetí k podpisu Smlouvy DCA. A dvakrát po sobě by měl být americký ministr v Praze, tedy nyní, a k podpisu smlouvy.

Armáda USA již v minulosti mnohokrát ocenila profesionalitu AČR v misích nebo při zajištění přesunů amerických jednotek přes území ČR, kde je kredit přičten jak armádním jednotkám, tak především profesionalitě vojenské policie. A i opakovaná účast amerických sil na NATO Days v Ostravě jasně dokumentuje zájem o ČR, kdy ředitel Zbyněk Pavlačík též tímto úsilím napomáhá zásadním způsobem rozvoji spolupráce mezi ozbrojenými silami ČR a USA. Vztahy jsou na vysoké úrovni s americkým letectvem, armádou,  ale i s jednotkami Národní gardy USA.

Celé toto svědčí o změně náhledu USA na ČR. Již to není jedna ze zemí kdesi ve střední Evropě, ale jeden z důležitých partnerů. Setkání ministra Austina s premiérem a prezidentem jen podtrhuje vysokou úroveň nově nastavených vztahů. Lze předpokládat, že ministr Austin bude o jednáních s ministryní Černochovou i dalšími vrcholnými politiky ČR informovat prezidenta Bidena, což dále posílí pozici ČR v Evropě, NATO i v bilaterálních vztazích s USA.

 

Zdroj: online redakce

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace