KOMENTÁŘ: ,,Mírotvůrce" Babiš ukázal svou pravou tvář. Nechal by v případě napadení Polsko napospas Putinovi

KOMENTÁŘ: ,,Mírotvůrce&quote; Babiš ukázal svou pravou tvář. Nechal by v případě napadení Polsko napospas Putinovi
Autor fotografie: Chambre des Députés, flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Andrej Babiš
23 / 01 / 2023, 10:00

Značný rozruch vyvolala reakce předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve včerejší prezidentské debatě s generálem Petrem Pavlem. Na otázku moderátora, jestli by v případě ruského útoku na Polsko nebo pobaltské státy Babiš jako prezident poslal na pomoc české vojáky, odpověděl záporně. Pak na Twitteru rychle bral po silné kritice zpátečku, na Facebooku však výrok nekorigoval. Otázka je, jestli opravdu chceme prezidenta, který by se v daném případě odmítl řídit článkem 5 NATO a pomoci svému spojenci v nesnázích.

Kdo sledoval včerejší třaskavou debatu prezidentských kandidátů Andreje Babiše a generála Petra Pavla na České televizi, tak se asi nestačil divit. Kromě obvyklých verbálních útoků předsedy hnutí ANO na Pavla však velkou pozornost vzbudila především Babišova reakce na hypotetický útok Ruska na Polsko či pobaltské státy.

Moderátor se zeptal jasně: Pane Babiši, má poslat Česko vojáky do otevřeného konfliktu v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy? Babiš odpověděl: Kam myslíte? Do války? Určitě ne. Co tím tedy jinými slovy chtěl Babiš říct? Že by úplně ignoroval článek 5 NATO, který říká, že ozbrojený útok proti jedné nebo více členských zemí Severoatlantické aliance je považován za útok proti všem, a je v tomto případě uplatněn princip kolektivní obrany.

Překvapení, vystřízlivění, ale i úlek pak Babišovy výroky způsobily i na polské straně, a už je rozebírají také tamní média, například televize TVP info či Polský rozhlas a další. Svorně se podivují nad tím, jestli je ČR vůbec spolehlivým partnerem, když je členskou zemí NATO.

Odpověď na moderátorovu otázku v podání předsedy ANO, jakkoli je neuvěřitelná a nepochopitelná, současně vyvolává otázku, zda chceme prezidenta, který by odmítal v rámci kolektivní obrany NATO pomoci svému spojenci, pokud by byl někdy v budoucnu napaden putinovským Ruskem. Jak to asi může působit nejen na samotné Polsko, ale i další spojence, pokud má ČR nálepku nespolehlivého partnera? Jestliže jsme v NATO, tak se přirozeně k našemu členství váží také povinnosti, jinak bychom tam nemuseli být. Nemůžeme jen brát, ale musíme také dávat, když je to potřeba.

Babišova prezidentská kampaň se v tomto bodě zřetelně vymkla zcela kontrole, protože šéf hnutí ANO byl ,,nabrífován" svým marketingovým týmem tak, aby za všech okolností používal slovo mír, zatímco se snaží na druhé straně tlačit svého soupeře Pavla do pozice toho ,,válkychtivého", který úmyslně zatahuje naši zemi do konfliktu s Ruskem. Proč by to Pavel dělal, už Babiš z pochopitelných důvodů neřekne.

Mimochodem Pavel chce také mír na Ukrajině, ale až potom, co odejde z napadeného území poslední ruský voják. Babiš chce mír z kategorie hanebných, to znamená v situaci, kdy Rusko dobylo a následně anektovalo několik ukrajinských oblastí a uspořádalo zde podle osvědčeného vzoru pseudoreferenda. Ukrajina má svrchované právo si tyto oblasti dobýt zpět, protože Rusko na ně nemá vůbec žádné právo.

Jedno je jisté, Babišovy výroky, i když je musel hasit následně jeho marketingový tým na Twitteru (na Facebooku nikoliv), jsou tak jako tak ostudné a dělají z ČR nespolehlivého spojence navenek. Na Hradě máme mít takového prezidenta, který vždy dostojí svým vojenským či mezinárodním závazkům, nepotřebujeme tam mít člověka, jenž je vůči spojencům nečitelný a navíc nepředvídatelný.Vrcholní politici reagují na včerejší slova Andreje Babiše v prezidentské debatě na České televizi, kde Babiš na otázku moderátora: "Pokud by bylo napadeno Polsko nebo pobaltské státy, zda bychom měli splnit svoje spojenecké závazky a poslat tam vojáky například?", odpověděl doslova: "Ne, určitě ne. Určitě ne. A já si myslím, že je potřeba mluvit o míru. Pan generál mluví o válce, vláda mluví o válce." Ministryně obrany reaguje slovy: "Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš," a přidávají se další kritici. Požádali jsme o reakci také zástupce hnutí ANO ve sněmovním Výboru pro obranu.

Jana Černochová (ODS), ministryně obrany: "Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky." a "Tak včera jsme mohli v přímém přenosu vidět, jaký je Andrej Babiš talentovaný diplomat. Ubezpečit v jeden moment 29 státníků zemí Severoatlantické aliance, že se na ně Česká republika v případě jejich napadení vykašle, je opravdu velký diplomatický majstrštyk."

Vít Rakušan (STAN), ministr vnitra: "Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v bude považován za útok proti všem." Právě ve společném postupu tkví ochranná síla NATO a jeden prezident, natožpak populistický kandidát, nemá možnost tak podstatně a důležité dohody měnit." a "Ostatně historie naší země zná tragické důsledky neuvážených výpovědi smluv, kdy v boji s agresivním zlem přestane platit jednoduché ale účinné pravidlo: jeden za všechny, všichni za jednoho."

Ivan Bartoš (Piráti), ministr pro místní rozvoj: "Ještě, že na tu debatu Andrej Babiš přišel. Díky tomu jsme všichni mohli vidět a slyšet, že je přímým a konkrétním nebezpečím pro naši zemi. Všechny okolo by nechal sežrat Putinem, který by pak přišel pro nás. Destabilizuje naši pozici v rámci svobodného světa. Fakt hanba." a "Andrej Babiš se stal za jeden večer z “diplomata” bezpečnostním rizikem. Zradil by nás i naše spojence. #ostuda"

Markéta Pekarová Adamová (TOP09), předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR: "Když Andrej Babiš říká, že by nedodržoval závazky plynoucí z našeho členství NATO, tak by to v konečném důsledku byl on, kdo by nás do války zatáhl. Kolektivní obrana stojí na tom, že si vzájemně pomáháme. On by nás nechal samotné, bezbranné. Je nebezpečím pro naši zemi."

Marek Ženíšek (TOP09), předseda zahraničního výboru, člen výboru pro obranu: "Chtěl bych ujistit Poláky a Estonce, Litevce, Lotyše. Samozřejmě, že by v případě napadení vašich zemí Česká republika článek 5 Severoatlantické smlouvy naplnila. Česká republika je vašim spolehlivým spojencem a pan @AndrejBabis na tom nic nezmění. Ani nemůže." a "Ještě v noci jsem se spojil s některými kolegy, předsedy zahraničních výborů, abych je ujistil o našem spojenectví i připravenosti jim pomoct. Škody, které Andrej Babiš včera napáchal, jsou velké. Je to “diplomat”, ze kterého má Kreml radost."

Jiří Horák (KDU-ČSL), člen výboru pro obranu: "Výrok pana @AndrejBabis o nepomoci napadenému členu NATO je šokující. A změna názoru od jeho PR týmu na tom nic nemění. Pan Babiš naprosto nechápe základní principy fungování NATO a dělá tím Česku velikou ostudu v zahraničí. Prokázal, že nemůže být opravdovým státníkem."

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), europoslanec: "Chci uklidnit naše polské přátelé, že názory pana Babiše nereprezentují názory ostatních českých politiků. Pokud by bylo Polsko nebo kdokoliv z našich aliančních partnerů napaden, Česká republiku by mu rozhodně okamžitě pomohla."

Petr Pavel, kandidát na prezidenta: "Jsme v bezpečí díky členství v NATO, jehož páteří je princip kolektivní obrany. A pan Babiš ho včera v debatě popřel. Později si uvědomil, co provedl, a opravoval se. Kdyby to udělal jako prezident, byl by to skandál v celém NATO. Takový chaos si dovolit nemůžeme."

Andrej Babiš (ANO), kandidát na prezidenta: "V duelu @CzechTV jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili." a "Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata."

Zdroj: Twitter

Tagy článku