KOMENTÁŘ: Mohou kravské větry zničit obranyschopnost státu NATO?

KOMENTÁŘ: Mohou kravské větry zničit obranyschopnost státu NATO?
Autor fotografie: Pixabay
12 / 07 / 2022, 13:00

Nizozemí se rozhodlo jít cestou ekoterorismu a ničit vlastní ekonomiku. Nedávno i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil přechod NATO na ekologické pohony, takže zřejmě očekává, že uprostřed džungle nebo pouště bude rychlodobíjecí stanice pro tanky, jež za pár minut aktivují své baterie, či budou za sebou tahat neekologické generátory nebo budou jezdit na neekologický pohon.

A teď s obdobným plánem, ale v civilní ekonomice, jenž však má dopad i na ozbrojené síly nejen země ale i spojenců v NATO, vystoupilo Nizozemí. Prostě pobije všechny krávy v zemi, čímž zničí několik sektorů domácí ekonomiky, ale i schopnost zásobování vlastních ozbrojených sil a spojenců.

A není pochyb o tom, kde je poptávky, je i nabídka, takže v rámci ekologie usmrcené nizozemské krávy budou nahrazeny neekologicky pojídajícími trávu kravami v jiných zemích, ale za jiné ceny. Takže vzniknou vyšší náklady na nákup komodit, jako je hovězí maso, mléko, máslo nebo sýr. Holandský sýr přestane existovat a dřeváky státní ekonomiku neuživí. Ozbrojené síly nebo spojenci též tyto komodity budou muset buď dovážet, nebo nakupovat v jiných zemích.

A jiné země nastaví „tržní ceny“. V případě konfliktu budou preferovat vlastní občany a vlastní armádu, ale ne ekologicky anulovanou holandskou. A navíc poptávka bude stále stejná či s rostoucí populací vyšší, takže pokud Nizozemí vybije svá stáda, někdo jiný je rozšíří. Nizozemí vykáže ekologická čísla a opatření, ale nakupovat bude v neekologických zemích, protože stejně hovězí maso a další produkty bude potřebovat. A pokud tento trend zachová, nebude mít ani prasata, drůbež či ovce a živit se bude jen biozeleninou.

Jak bude chtít zásobovat armádu doma nebo v operacích? V České republice má armáda vlastní zásoby, a navíc je zde Státní správa hmotných rezerv, jež udržuje nezbytné zásoby pro případ krize. Ale jak toto bude chtít řešit Nizozemí? Nákupem z rozvojových zemí, tanky na baterky, místo aut jen bicykly, obnova větrných mlýnů – zní to skoro jako ekoterorismus. Doma pod záminkou ekologie zakázat kde co a v tichosti a dráž to nakupovat jinde a danou zemi ještě kritizovat za neekologičnost.

Pak už jen zbývá, aby nizozemská armáda zrušila střelné zbraně a zavedla jen praky a klacky. Hladoví a nevyzbrojení, ale ekologičtí nizozemští vojáci jistě budou pro společnou obranu NATO a EU velkým přínosem. Některé věci nejde dělat jen pro líbivou politiku, ale musí zvítězit především zdravý rozum.

Tagy článku