Autor fotografie: Pixabay
Situace ve světě se stále více vyostřuje, a to ve všech regionech snad kromě Antarktidy. V Asii probíhají závody ve zbrojení, Rusko válčí na Ukrajině a hrozí jadernými zbraněmi, USA přehodnocují priority a v Africe probíhají dlouhodobě konflikty o vodu a mezi etniky, kdy voda je problémem i střední Asie a vyvolává migrační vlny. A napětí mezi Čínou, Indií a Pákistánem je dlouhodobé.
Situace ve světě se stále více vyostřuje, a to ve všech regionech snad kromě Antarktidy. V Asii probíhají závody ve zbrojení, Rusko válčí na Ukrajině a hrozí jadernými zbraněmi, USA přehodnocují priority a v Africe probíhají dlouhodobě konflikty o vodu a mezi etniky, kdy voda je problémem i střední Asie a vyvolává migrační vlny. A napětí mezi Čínou, Indií a Pákistánem je dlouhodobé.
Prvním krokem USA bylo posílit svoji přítomnost v asijském regionu podpořit spojence a čelit expanzi a asertivitě Číny. Hlavním bodem je podpora Tchaj-wanu, kam některé americké zbrojovky plánují vzhledem k přetíženosti ve výrobě přesunout část technologií a produkce. A to je pro Čínu jasný signál, že své vojenské i ekonomické zájmy na Tchaj-wanu bude jednoznačně bránit.
Austrálie se odklonila od projektu ponorek s konvenčním pohonem a bude ve spolupráci s USA budovat ponorky jaderné. Tento krok samozřejmě nelibě vnímá Čína (nehledě na původně plánovaného dodavatel e, tedy Francii), ale změní to zásadním způsobem poměr sil v regionu. Což minimálně Čína bude chtít vyvážit stavbou dalších námořních sil – vzdušných, hladinových i podhladinových. Tedy závody ve zbrojení.
Japonsko a Jižní Korea významným způsobem modernizují své námořní síly jako reflexi na rostoucí sílu Činy, ale zároveň i vzhledem k aktivitám Severní Koreji (KLDR). Navíc KLDR je krom Číny a Ruska v dané oblasti jediným držitelem jaderných zbraní a raketové testy s přestřelováním území ROK a Japonska situaci nezklidňují, navíc Kim Čong-un je velmi nevypočitatelný. V KLDR již pohár trpělivosti přetekl a začínají se ozývat čím dál silněji hlasy po vlastnictví jaderné zbraně, jež by měla být jednak vlastní konstrukce, a ne dodána z USA, a též jako odstrašující prostředek proti KLDR.
Čína a Indie, stejně jako Indie a Pákistán, jsou jaderné mocnosti a vztahy nejsou nejlepší. Hlavním problémem jsou teritoriální problémy a historické vztahy. Pravděpodobně jen držení jaderných zbraní drží situaci v šachu, ale i tak dochází k pohraničním půtkám a provokacím a zavádění nových zbraní, jako třeba lehkých tanků do vysokohorských oblastí.
Ve střední Asii jsou trvale neurovnané teritoriální spory, etnické spory, náboženské spory a narůstají spory o vodu. A toto vyvolává migraci, jež přenáší spory z jedné oblasti do oblasti jiné. A pokud lze pojmenovat nejhorší věci, všechny v oblasti jsou – produkce a pašování narkotik, pašování zbraní, obchod s „bílým masem“, teritoriální spory a spory o vodu, migrace, náboženský fundamentalismus a extremismus, hygienická situace, zaostalost ve vzdělávání a lékařské péči atd.
V Africe jsou dlouhodobě etnické, teritoriální a náboženské spory. Ale též problémy způsobené koloniálním dědictvím. Sem patří koloniálními mocnostmi narýsované hranice popírající historii a potřeby regionu, tedy etnické členění a migrační trasy zvířat za vodou. Pakliže dobytek i divoká zvěř nemůže za vodou, protože je na uměle vytvořených hranicích střílena, je na cestě katastrofa. I krádeže dobytka jsou jedním z účinných prostředků k ničení protivníka – přijde zcela o možnost obživy. A naposledy Alžírsko oznámilo zavedení angličtiny jako oficiálního jazyka, což, jako bývalá francouzská kolonie, učinilo jako přímou výzvu Francii a francouzské imigrační politice.
Rusko udržuje „zamrzlé konflikty“, ale intenzivně válčí na Ukrajině. Zde realizuje politiku spálené země, vyhrožuje jadernými zbraněmi nebo špinavou bombou. Posledním výkřikem „bezmoci“ dobýt plánovaná území je, kdy pohrozilo sestřelit komerční satelity napomáhající komunikačně Ukrajině. Jednalo by se o Starlink z USA a ICEYE z Finska. Jenže i komerční satelit, jak vidno, může být velmi silným komponentem v boji, a výstřel na Starlink od SpaceX z USA by mohl být považován za útok na USA.
USA samozřejmě nepřihlíží se složenýma rukama. Na základě jaderné hrozby ze strany Ruska americká administrativa rozhodla dodat modernizované letecké jaderné bomby B 61-12 do konce tohoto roku, kdy plán byl až na jaře příštího roku. A zde je nutno dát do souvislosti, že např. Německo se rozhodlo pro F-35, jenž má schopnost jako nosič jaderných zbraní, aby dostálo svým závazkům vůči NATO. A o stejném letounu jedná i ČR. Nejde o rozmístění, ale o schopnost. Jaderné bomby budou uloženy na přesně definovaných a zabezpečených základnách NATO.
Ve střední a jižní Americe pokračují války vlád s drogovými kartely a ilegální vypalování deštných pralesů pro komerční účely. Arktida taje a je řada zemí, která bude usilovat o nerostné bohatství na dně moře.
V součtu: svět již tak trochu je ve třetí světové válce, ale kroky Kim Čong-una a Putina jsou ty nejnebezpečnější.
Zdroj: SIPRI