foto: Carl Ridderstrale, CC BY-SA 4.0/Andrij Biletskyj z Pluku Azov
Válka na Ukrajině trvá již téměř tři měsíce. Počáteční optimismus na ruské straně, kdy si Rusové mysleli, že Ukrajinu „vyřeší“ v řádu dnů, vystřídala tvrdá realita. Ukrajinci ukázali obdivuhodnou odvahu a odhodlání se bránit, Západ se sjednotil a Ukrajině pomáhá nejenom sankcemi proti Rusku, ale fyzickými dodávkami všech druhů zbraní, a válka se vyvíjí jinak, než si Kreml představoval.
Jedním ze symbolů ukrajinské odhodlanosti a odvahy se stal pluk Azov, který spolu s dalšími ukrajinskými ozbrojenými složkami, dokázal dlouhodobě vzdorovat mnohonásobné ruské přesile ve městě Mariupol. Tak jako je pro Ukrajince symbolem vzdoru a odvahy je na druhou stranu pro Rusy symbolem ukrajinského nacismu a v podstatě symbolem toho, proti čemu na Ukrajině válčí. I v našich luzích a hájích se velmi často setkávám s názorem, že se jedná o ultrapravicovou organizaci, která má ve znaku germánskou runu, stejnou jakou v období druhé světové války používala jednotka SS. Tyto názory jsou velmi často založeny pouze na dohadech nebo zprávách z různých pofidérních webů. Co vlastně je pluk Azov a kdo jsou jeho vojáci?
Dobrovolnické skupiny, mezi které patřil i Azov, začaly na Ukrajině vznikat v roce 2014 jako odpověď na Rusy podporované a vyzbrojované separatisty na Donbasu. Rusko vnímalo Ukrajinu jako nefunkční stát se slabou armádou, což se potvrdilo. Koho ovšem podcenili, byli ukrajinští oligarchové. A tak když proruské jednotky, zbraně a poradci překročili hranice Ukrajiny, vstoupili tím i na půdu ukrajinských oligarchů. A těm se pochopitelně nelíbilo, že je jim zabírán majetek a jejich moc je oslabována. Právě tito ukrajinští oligarchové byli první, kteří začali podporovat a organizovat dobrovolnické skupiny na obranu proti Rusy podporovaným separatistickým snahám.
Psali jsme
V rozhovoru s bezpečnostním poradcem, bývalým policistou a válečným veteránem Lumírem Němcem jsme probrali aktuální situaci na Ukrajině...
Díky této podpoře ukrajinští dobrovolníci získávají zbraně, výstroj a těžkou techniku a zásadním způsobem začínají ovlivňovat situaci na Donbasu. Působení těchto skupin má i svou stinnou stránku. Stát tyto skupiny neměl pod kontrolou a ukrajinští oligarchové, kteří v těchto ozbrojených skupinách získali i své soukromé armády, je začínají využívat k podpoře svých ekonomických zájmů. S podporou svých zbraní obsazují cizí firmy, rabují, zabírají zemědělskou půdu a dopouštějí se i násilí na civilním obyvatelstvu. Těchto excesů se velmi rychle chytá ruská propaganda a pluky, jako je Azov, se stávají symbolem násilí, před kterým musí Rusko civilní obyvatelstvo na Ukrajině bránit.
Samotný Azov vznikl v květnu 2014 z ultrapravicových fotbalových fanoušků v Charkově a jeho prvním velitelem byl Andrij Bileckyj, který dříve působil jako šéf několika ukrajinských neonacistických organizací. Azov si získal velkou reputaci při bojích o Mariupol a o frontové městečko Marinka. V té době zdaleka nebyl tak dobře vyzbrojen, jako je dnes. Vojáci neměli těžkou techniku a byli nuceni používat improvizovaná obrněná vozidla, podobná těm, které jsme mohli vidět během války v Sýrii. Přesto v bojích s proruskými a lépe vyzbrojenými separatisty projevili obrovské odhodlání a odvahu, díky čemuž se jim podařilo tyto oblasti osvobodit. Azov se rychle stal symbolem na ukrajinské straně obdivovaným na ruské straně nenáviděným.
Psali jsme
Obrovské potíže Ruska ve válce na Ukrajině zhoršuje kultura vyhýbání se odpovědnosti, která je v ruských ozbrojených silách rozšířená,...
Přetože Azov byl původně složen částečně z ultrapravicových radikálů postupem času se tento stav mění. Od listopadu 2014 je součástí ukrajinské Národní gardy a neonacistické projevy jsou v ukrajinských ozbrojených silách přísně trestány. Azov postupně opouštěli ultrapravicoví nacionalisté, nebo své názory pod tlakem nových skutečností změnili. V průběhu doby v tomto pluku nesloužili pouze Ukrajinci, ale i různí dobrovolníci ze všech částí světa a složení vojáků se výrazně změnilo proti roku 2014.
Co se týká samotného symbolu Azov, pro některé se jedná o germánskou runu vlčí hák, kterou skutečně používala jako znak divize SS Das Reich. Ukrajinci tvrdí, že je to kombinace písmen I a N, což v ukrajinštině znamená ideja naciji, tedy idea národa. Kde je pravda, nevím, ale inspirace vlčím hákem tam zřejmě bude. Právě tento symbol pluku Azov se stal pro Rusy vděčným zdrojem propagandy a jedním z důvodů, kterým se snaží zdůvodnit agresi na Ukrajinu. Pro mě osobně jsou ale vojáci pluku Azov symbolem hrdinství, odvahy a odhodlání bránit svou zemi proti ruské válečné mašinérii.
Autor: Lumír Němec, bezpečnostní poradce
Tagy