Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Protiletadlový systém Pancir-S1
Ruští novináři našli protiletadlový systém Pancir-S1 poblíž údajného sídla ruského diktátora Vladimira Putina v Krasnoj Poljaně, která se nachází na Krasnodarském území Ruské federace. Informuje o tom RBC-Ukraine s odkazem na vyšetřování zveřejněné v kanálu Navalny Team Telegram.
Jak uvedli novináři, protivzdušná obrana byla instalována na mýtině poblíž silnice, jeden kilometr od bydliště, která právně patří veřejné akciové společnosti Gazprom. Ve skutečnosti se podle vyšetřovatelů jedná o Putinovo tajné zimní sídlo, kam jezdí lyžovat.
Putinova chata byla podle vyšetřovatelů postavena pro zimní olympijské hry v Soči v roce 2014. Ve stejné době se poblíž objevila rezidence bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva.
Údajné sídlo Putina v Krasnoj Poljaně je na 20 hektarech půdy a jsou zde dva domy, budova pro obsluhu, heliport a vlastní výtah. Hlavní budova má čtyři podlaží - dvě podzemní a dvě nadzemní, o celkové ploše 3 800 metrů čtverečních.
Začátkem ledna jsme psali, že Rusko začalo aktivně posilovat protivzdušnou obranu kolem Moskvy kvůli obavám z útoků ukrajinských dronů. Úřady se chystají rozmístit protivzdušnou obranu mezi obytné budovy.
Zajímavé je, že všechna hlavní sídla ruského diktátora Vladimira Putina jsou dostupná vlaky díky železničním kolejím a poblíž vybudovaným tajným stanicím. To potvrzuje skutečnost, že v poslední době začal prezident Ruské federace používat vlak více než letadlo.
Systém Panci- S1 lze považovat za pokračování vývoje sovětského 2K22 Tunguska/SA-19 Grison, se kterým sdílí stejnou kombinovanou raketovou a automatickou kanónovou výzbroj jako jeho předchůdce, ale ve vylepšené generaci. Systém byl údajně financován Spojenými arabskými emiráty poté, co Rusům po rozpadu Sovětského svazu došly prostředky. První prototyp Rusko dokončilo v roce 1994 a představilo na výstavě vojenské techniky MAKS 1995. Sýrie podepsala v roce 2006 objednávku 50 kusů tohoto systému za 1 miliardu dolarů a o jejich nákupu uvažovalo i Srbsko.
V roce 2018 byl Pancir zničen při izraelském odvetném úderu na íránské cíle v Sýrii a na systém se snesla kritika, že není schopen si poradit s ničením menších cílů, jako jsou právě drony. V letech 2019 a 2020 Turci tvrdili, že zničili několik jednotek Pancir S1/SA-22 Greyhound v Sýrii pomocí útoků dronů a byla z těchto akcí zveřejněna i videa. Mnoho variant Panciru bylo zničeno nebo zajato po jejich nasazení v Libyi v rukou ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny.
A nyní Pancir S1/SA-22 Greyhound mnohokrát selhal během ruské agrese na Ukrajině, kdy byly sociální sítě zaplaveny snímky zničených nebo ukořistěných Pancirů.
Pokud tedy ukrajinské tajné služby zjistí přítomnost ruského diktátora na jeho „dače“ je optimální čas k úderu. Systém, který neochránil ruské vojáky na Ukrajině, Putina nezachrání.
Ostatně z Oděsy k diktátorově dače to je pouhých 780 kilometrů, a proudové drony Tupolev Tu-141 mají dolet 1 000 km a zahlcení obrany Panciru by neměl být až tak veliký problém při dostatečném počtu útočících dronů.
Zdroj: charter97.org, Euroasiantimes.com, Defence Blog