Putin už konečně rezignoval na vojenský úspěch? Připravil pro Ukrajinu nepřijatelný korejský scénář

Putin už konečně rezignoval na vojenský úspěch? Připravil pro Ukrajinu nepřijatelný korejský scénář
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
14 / 01 / 2023, 11:00

Dnešní KLDR je specifický fenomén z hlediska bezpečnosti a pojímání statutu války. Technicky jej stále ve válečném stavu s Jižní Koreou, ale obě země, tedy KLDR i Jižní Korea, mají za zády mocné spojence.

U KLDR jsou to dvě jaderné mocnosti jako Čína a Rusko, a samo vyvinulo, nepochybně s pomocí někoho z nich, své jaderné a raketové schopnosti. Jižní Korea má za zády USA, Japonsko a další země regionu, a nikdo z nich si nepřeje jadernou konfrontaci. Po vyhlášení příměří ve válce v Koreji byla stanovena rovnoběžka zastavení bojových operací a tím i rozdělení na KLDR a Jižní Koreu.

Ale situace na Ukrajině je zcela odlišná. Nejedná se o souboj ideologií, ale o územní zisky a případně náboženský vliv. Pokud by mělo dojít k rozdělení Ukrajiny, tak je to její ekonomické i politické a vojenské oslabení, a nelze to realizovat dle korejského vzoru na čáře bojů, tedy podél rovnoběžky, ale vzhledem k situaci Rusko spíše usiluje o dělení podle poledníku, tedy ne napříč, ale shora dolů.

Již dlouho se mluví o rozdílech mezi, kdy „středem“ prochází řeka Dněpr, mezi levobřežní a pravobřežní Ukrajinou, průmyslovou a zemědělskou, pravoslavnou a katolickou. A vyhlášením tohoto plánu by Putin mohl získat vše, co nedobyl vojensky. Kritický by byl osud hlavního města Ukrajiny Kyjeva, jež je situováno na obou březích Dněpru.

Putin by tak bez boje získal obrovské ukrajinské území, a jak sám říká „nárazové pásmo“ proti NATO. Bylo by to od Běloruska, středem Kyjeva, dále Čerkasy, Kremečuku, Dnipra, Záporoží a Chersonu, a to je hodně blízko k Oděse a Moldávii.

Otázkou je, zda bude Putin schopen a ochoten dodržet smlouvy a dohody, nebo je již zcela ve vleku kremelských jestřábů toužících po území a moci. Rozdělení Ukrajiny bez boje je opticky hezký návrh, ale Ukrajina na něj nikdy nepřistoupí. Takže boje budou pokračovat, ale ruská propaganda bude mít sousto – „chtěli jsme mír a dohodu a oni válčí“. Jenže jen tak pustit polovinu území, kdy Ukrajina chce zpět i Donbas, Luhansk a Krym je prostě nemožné.

Z daného plyne, že se vytvoří další „zamrzlý“ konflikt, kdy Ukrajina chce své území zpět a Rusko ho nemíní uvolnit. Pak hrozí Ukrajině obchvat ze severu z Běloruska a zároveň z jihu směrem Oděsa a Moldavsko. Dá se říci, že situace Kyjeva jako hlavního města je velmi kritická.

Rusko, pokud nedojde k dohodě dle jeho návrhů, bude zřejmě raketomety, dělostřelectvem i letouny bombardovat klíčovou infrastrukturu Ukrajiny včetně hlavního města a tím vyčerpávat ukrajinské zdroje. Válka nemůže jít do nekonečna, ale je evidentní, kdo je silnější. Buď se Západ zapojí přímo, a pak to hrozí jaderným konfliktem, nebo bude dodávat více či méně moderní zbraňové systémy, ale pak se musí jednat o kontinuální proces, a ne došly zásoby, a „jste na suchu“.

Ukrajina potřebuje vojenskou pomoc, ale i politickou proti dělení k zachování integrity země a navrácení okupovaných území Krymem počínaje. Nikdo kromě námezdních žoldnéřů ze všech konců světa se nechce zapojit přímo do bojů. A případné zapojení pravidelné armády států NATO nebo EU vytváří velmi nestabilní prostředí.

Rusko tedy bude zřejmě na všech politických fórech prezentovat, jak usiluje o mír, ale mezi řádky je čitelné, že jde jen o území, které nedobylo.

 

Zdroj: reuters.com, businessinsider.com, dw.com, politico.eu

 

Tagy článku

-->