KOMENTÁŘ: Rozsáhlý únik informací z Pentagonu již sklízí kyselé ovoce. Některé zprávy mohou být pro Ukrajinu smrtící

KOMENTÁŘ: Rozsáhlý únik informací z Pentagonu již sklízí kyselé ovoce. Některé zprávy mohou být pro Ukrajinu smrtící
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Pentagon
12 / 04 / 2023, 14:00

Únik informací z Pentagonu již může mít dalekosáhlé důsledky. Podle dostupných informací se nejednalo pouze o dodávky zbraňových systémů Ukrajině, ale o analytické zprávy i z dalších zemí. A též se objevují informace o různých osobách, zatím nejvýše postavenou osobností je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Obsah a rozsah informací svědčí o tom, že se nejednalo pouze o dokumenty získané zdroji Pentagonu, ale s největší pravděpodobností i o informace ze součinnosti s tajnými službami USA, jako CIA nebo NSA, a též ze součinnosti se spojenci v NATO, nebo s ukrajinskou tajnou službou. Zapojeny jsou i zdroje z podřízenosti Pentagonu, tedy především USAF (letectva) a US NAVY (námořnictva). V podřízenosti sekce letectva Pentagonu, tedy sesterská organizace k USAF, jsou kosmické síly – USSF (United Sates Space Force). Mezi sedm hlavních úkolů patří i vojenské zpravodajství a kybernetické operace. Takže v součtu utrpěly na půdě USA všechny klíčové zpravodajské komponenty.

Informace o ukrajinské PVO, tedy brzkém vyčerpání střel země-vzduch pro systémy PMU S-300 a KUB zhruba do měsíce mohou být pro Ukrajinu smrtelné, protože bude moci být vystavena leteckým i raketovým útokům ze středních a velkých výšek a z kratší vzdálenosti. Proti nízkoletícím cílům, jako jsou bitevní vrtulníky nebo bitevní či stíhací bombardovací letouny, je zatím dostatečně vybavena i díky dodávkám ze zahraničí. Doposud se ruské letectvo muselo držet mimo dosah PVO Ukrajiny a toto by mu umožnilo operace bez jakéhokoliv efektivního odporu.

To, že USA sledovaly a sledují vrcholné představitele Ukrajiny včetně prezidenta, není žádným překvapením. Ještě zcela nevychladnl skandál s odposlechem špiček spojenců v NATO, tedy například i bývalé kancléřky Merkelové či francouzských prezidentů. K tomu slouží třeba systém ECHELON provozovaný NSA i technologie na amerických základnách, tedy i v Evropě. Podle určitých informací se prezident Zelenskyj mění, bohužel ne k lepšímu. Není to údajně ani tak válkou, jako vrcholnou funkcí a s ní spojenou mocí v zemi i vliv ve světě. Tedy analýza, jak je stabilní a spolehlivý, nebo zda hrozí „palácový převrat“ nenechávává spojence ani Rusko v klidu. Pokud byla zveřejněna analýza Zelenského, pak je to pro Rusko „dar z nebes“. Může se zaměřit na jeho slabé stránky a posilovat jeho opozici svými favority poukazováním na klíčová negativa charakteru a vládnutí ukrajinského prezidenta.

Co můžeme jako zásadní, je únik informací zřejmě získaných v prostředí ruských zpravodajských služeb a vybraných útvarů. Putin, jako bývalý příslušník KGB nezaváhá ani vteřinu, aby nespustil prověrky a čistky, případně „pouze“ vystřídání na funkci a přeřazením do vzdáleného regionu, třeba i na funkci stejnou nebo vyšší, ale s cílem zpřetrhat kontakty nebo naopak typovat a sledovat, kdo se bude snažit o obnovení komunikace. USA tak mohou přijít o celé agenturní sítě v ruských službách, a není nutné připomínat, že získání zdroje je otázkou let a vybudování celé sítě je ještě časově, finančně i organizačně náročnější.

Informace o specializovaném výcviku vybraných jednotek k boji s tanky NATO je dá se říci v nadsázce popravou za bílého dne. Prvním předmětem zájmu při prověřování budou vojáci mající jakýkoliv vztah k Ukrajině nebo zahraničí obecně. A protože se evidentně jedná o malé jednotky, nebude to složitá práce, přesah může být tak o 2-3 velitelské stupně výše, ale hierarchické velení předurčuje tok informací. Voják usvědčený z práce pro zahraniční moc v době války (zde tím spíše v době nedobře se vyvíjející ,,speciální vojenské operace“) bude s největší pravděpodobností popraven, otázkou je, zda vůbec souzen. Důsledky ponese i jeho rodina.

Lze předpokládat, vzhledem k tomu, že se jedná o informace z výcviku, tedy z nejnižšího stupně velení, že se jedná o ukrajinské zdroje, jež logicky mají nějaký vztah k Ukrajině – prarodiče vojáka či manželky mohou z Ukrajiny pocházet, nebo to jsou vojáci z příhraničních oblastí, kde rozdíl Ukrajinec nebo Rus do války neřešili. Takže dopady to bude mít i na ukrajinské zpravodajské sítě dlouhodobě budované. A nelze vyloučit, že i zde nebudou plošné čistky a propaganda nezačne stigmatizovat vše ukrajinské. To vyvolá strach, neochotu k jakékoliv spolupráci na ruské i na ukrajinské straně – obavy o své blízké převáží nad národním cítěním. ,,Denacifikace Ukrajiny“ a její „proradnost“ získají na ruské straně pravděpodobně další příznivce.

USA měly řadu skandálů s únikem informací, ale nikdy to nebylo v době války. Šlo spíše o technické selhání, ekonomické zisky jednotlivců nebo spřízněnost s různými aktivistickými hnutími či politickými směry. I proto stále zní alarm – jak je možné, že tak velké množství různorodých informací všech stupňů utajení z v podstatě celého světa, přes všechny kontrolní mechanismy, logy apod. bylo staženo ze serverů a zasláno na sociální sítě. To by musel být hodně velký flashdisk aby se to tam vešlo, spíše externí harddisk. Tedy opět selhání (možná) jednotlivce, ale rozhodně kontrolního a bezpečnostního systému. A proč tyto informace byly zveřejněny teď? Dá se spekulovat od únavě z války po blížící se prezidentské volby v USA. Bude to chvíli trvat, než bude zveřejněna, alespoň částečně pravda.

 

Zdroj: theguardian.com, bloomberg.com, nytimes.com, vlastní analýza redakce

 

Tagy článku