KOMENTÁŘ: Tak dlouho chodil Erdogan s džbánem pro vodu, až se americké ucho utrhlo

KOMENTÁŘ: Tak dlouho chodil Erdogan s džbánem pro vodu, až se americké ucho utrhlo
20 / 07 / 2019, 08:30

Je to černé na bílém, a vlastně se to dalo čekat. USA se rozhodly vyřadit Turecko z programu F-35, Ankara může zapomenout i na letouny F-35 a turečtí piloti se přestali na strojích 5. generace cvičit. USA se tak rozhodly učinit, protože Turecko nakoupilo ruské protivzdušné systémy S-400.

USA postavily věc jasně: pokud Turecko nakoupí ruské protivzdušné komplety S-400, bude následovat tvrdý trest. A ten nyní přišel. Turecko bylo vyřazeno z programu F-35, na němž země spolupracovala výrobou komponentů pro letoun 5. generace. Pro turecké firmy to bude mimochodem znamenat vážný výpadek příjmů.

Dodávka 100 letounů F-35 pro Ankaru tím pádem také padá, i když Erdogan do poslední chvíle věřil, že stroje Ankara dostane. USA se snažily na Turecko apelovat, aby nekupovalo jako člen NATO ,,nepřátelské" ruské systémy, a místo toho nabízely svůj systém Patriot. Jenže americká kosa narazila v tomto případě na turecký kámen, protože Erdogan několikrát veřejně zopakoval, že od nákupů S-400 neustoupí, a že je ,,hotovou věcí".

Nyní však Turecko bude sklízet trpké ovoce a dá se očekávat i další zhoršení americko-tureckých vztahů v NATO. Rusko nabídlo Ankaře ,,v předstihu" místo letounů F-35 své stroje Su-35, a pokud by na ně Erdogan kývl, což nevyloučil, znamenalo by to ještě větší odklon od NATO, jehož je Turecko členem již od roku 1952. Erdogan je na druhé straně poměrně velký pragmatik, a bude se snažit alespoň částečně vykompenzovat ztrátu letounů F-35 někde jinde, což je nepochybně šance právě pro Rusko a další sbližování obou států.

Kromě ztráty nejmodernějších amerických strojů by ale Erdogan mohl riskovat i možné vyloučení z NATO, protože jednotlivé země musí nejen naplňovat závazek loajality, ale rovněž ctít i demokratické hodnoty. A to je věc, s níž je autoritářský vládce více než na štíru.

Už nyní je tak jasné, že Turecko bude ve sporu s USA počítat v konečném důsledku ztráty.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace