Těžká technika jako základ příští vojenské pomoci Kyjevu. Proč se americké Abramsy úplně nehodí do ukrajinské armády?

Těžká technika jako základ příští vojenské pomoci Kyjevu. Proč se americké Abramsy úplně nehodí do ukrajinské armády?
Autor fotografie: SC National Guard, flickr (public domain)|Popisek: M1A1 Abrams
12 / 02 / 2023, 14:30

Ukrajina sice nepřiznává ztráty a hlásí jen ty na ruské straně, ale vzhledem k rostoucím požadavkům na dodávky dá se říci čehokoliv situace není nikterak dobrá. Jedním z hlavních jsou požadavky na dodávky obrněné, respektive tankové techniky.

Nejvíce využívaným tankem (MBT) ukrajinské armády je T-64. následují klony/modernizace dalších typů sovětské techniky, jako je třeba OPLOT-M, což je diverzifikace T-80. Západ reagoval na žádosti Kyjeva a přislíbil dodávky MBT.

Jenže jak se říká „každý pes, jiná ves“. Z Polska by měly být dodány PT-91 Twardy, což je modernizace T-72 a pro Ukrajinu nejsnáze nasaditelný. Kanon je stejné ráže jako u ukrajinských tanků, takže je snadno zaměnitelná, to samé by mělo platit i o motoropřevodové soustavě. Ale vzhledem k tomu, že vychází ze sovětské konstrukce, sice má nižší siluetu, ale uložení munice uvnitř věže jej činí poměrně sebevražednou zbraní při zásahu.

Pak je nabídka na dodávky již poměrně věkovitých Leopard 1. Jejich zásadní nevýhodou je nekompatibilita ráže. Má starší NATO ráži 105 mm, což klade nároky na zásobování a hlaveň má drážkování. Motor je od MTU, což je identický výrobce, jako u též přislíbených Leopard 2, ale není identický. Též hlavní výzbroj, tedy kanon, je jiná. Je to 120 mm kanon s hladkým vývrtem. Přislíbené Leopard 2 jsou navíc licenční od společnosti Rheinmetall, kdy držitelem patentu a oprávněným subjektem k modernizaci na vyšší verzi je KMW.

Dalším dodavatelem, který přislíbil pomoc, je Velká Británie s jejich tanky Challenger 2. Zde je opět jistá komplikace v hlavní výzbroji. Sice je vyzbrojen kanonem 120 mm NATO, ale s drážkovaným vývrtem. Munice tedy nemusí být kompatibilní s municí pro kanony s hladkým vývrtem.

Francie uvažuje poskytnout Ukrajině své MBT Leclerc. Ale i zde je problém, protože mají národní munici. To znamená, že drží ráži NATO 120 mm, ale komorování, tedy rozměr munice je jiný, než u tanků Leopard 2 nebo Abrams. Výhodou či nevýhodou, dle rozhodování a posuzování, je že Leclerc mají automatické nabíjení, tedy pouze tříčlennou osádku, stejně jako ukrajinské tanky.

USA přislíbily MBT Abrams. Problém je, že používá pohonnou jednotku ve formě plynové turbíny. Sice vojenská technika je konstruována jako vícepalivová, ale zde se jedná o vysokou spotřebu a „výfukové plyny“ o teplotě zhruba 500°C. Takže krytí pěchoty za tankem je nemyslitelné do určité vzdálenosti a zároveň provozní náklady jsou vysoké.

Jiné státy jako Itálie nebo Izrael, své MBT nenabídly. Takže v konečném souboji bude záležet na to, jaká verze, proti jaké a jaké bude doplňování techniky i munice. 14 MBT dodaných Ukrajině válku nevyhraje. Jak již SM psal dříve, jde především o výcvik, kontinuální zásobování technikou i municí.

Ukrajina může pokořit ruskou armádu, ale musí mít dostatek prostředků. A takováto, výše popsaná diverzifikace klade vysoké nároky na výcvik i zásobování. Jistě, každá firma či země chce vydělat nebo si ulehčit od přebytků či staré techniky, ale co Ukrajině skutečně pomůže?

Zdroj: army-technology.com, eurasiantimes.com

Tagy článku

-->