foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Systém Patriot
Válka na Ukrajině má mnoho rysů, jež se v budoucnu promítnou i do taktiky a přípravy armád NATO. Nedávno v Polsku proběhlo cvičení SOCHACZEW 23, kdy ukrajinští pozorovatelé následně sdíleli své poznatky.
Jedním z důležitých rysů moderního boje je udržení vzdušné dominance, čemuž samozřejmě odpovídá i rozvoj protivzdušné obrany (PVO) a její použití. Letouny stále více používají ke vzdušnému boji střely s dosahem mimo přímou viditelnost, aby omezily riziko zásahu ze strany PVO. Ale vyvíjí se i PVO, a to proti všem moderním typům hrozeb. Jedná se o letouny, střely, bomby nebo drony. Ale pokud má pokračovat bojová operace na zemi, je nutno proniknout PVO protivníka a umožnit činnost vlastních bojových vrtulníků nebo víceúčelových (stíhacích-bombardovacích) letounů i nad a za frontovou linií. A právě eliminace PVO může umožnit pozemní i vzdušný průlom bojových linií.
Psali jsme
Konflikt na Ukrajině jednoznačně nutí stratégy nejen zúčastněných bojujících stran a jejich plánovače vyhodnocovat organizační strukturu a součinnost...
Ukrajinská strana upozornila na to, dle poznatků z výše zmíněného cvičení, že je vhodné přehodnotit rozmístění prostředků PVO, tedy vzdálenost mezi jednotlivými systémy. Pokud jsou příliš blízko, jediný úder nadzvukovou střelou typu ISKANDER, hypersonickou KINŽAL, nebo kazetovou municí může poškodit či zničit celou jednotku PVO. Její tvrzení se opírá o vlastní zkušenosti a záznamy z cvičení SOCHACZEW 23, kdy polská armáda rozmístila do palebného postavení baterii PVO typu PATRIOT, který má Ukrajina od USA též k dispozici.
Podle vyhodnocení ukrajinské strany jsou raketová odpalovací zařízení příliš blízko u sebe, kdy v malé vzdálenosti se nachází i radarový systém AN/MPQ-53 a velitelské stanoviště. Trvale je též nezbytné zvyšovat kvalitu maskování a využívat přírodní profil jako krytí a ochranu. Nevýhodou systému PATRIOT je, že musí být umístěn s možností výstřelu v určitém směru, kdežto sovětské/ruské systémy S-300 a další generace, odpalují střelu kolmo vzhůru. Tedy směrová orientace odpalovacího zařízení není až tak zásadní.
Psali jsme
Systémy Patriot budou na Ukrajinu dodány po Velikonocích, řekl v sobotu mluvčí ukrajinského vojenského letectví Jurij Ihnat. Přesnější datum...
Perfektní maskování je nutné jako ochrana proti zjištění např. pomocí dronů s optickými systémy. Dokonalá ochrana proti termovizním systémům zatím neexistuje. Vzdálenostní rozmístění systémů a využití přírodních překážek, pokud je to možno, ochrání systémy proti poškození tlakovou vlnou nebo střepinám. A Ukrajina, vzhledem k přírodnímu profilu, tedy velmi „plochá“ země, musí spoléhat na maskování a vzdálenosti mezi systémy.
Samozřejmě k vývoji došlo i v dalších oblastech. Obě bojující strany mění taktiku nasazení jednotek, potvrdila se nezbytnost dělostřelectva i tankových jednotek, rozvíjí se použití dronů a ochrana proti nim. U ochrany obrněné techniky se mění dvě věci. Jednou je ochrana proti úderu ze vzduchu, např. dronem. V komplexním pojetí, tedy nejen u techniky, narůstá potřeba ochrany proti minám a možnost a schopnost odminování.
Psali jsme
Miny jsou účinný prostředek během ozbrojeného konfliktu, ale smrtící nástraha mnoho let po ukončení bojů. Pokládání minových polí všeho druhu je staré...
Jedním ze zásadních faktorů je i detekce, identifikace a rychlost ničení cílů, stejně jako mobilita. Tedy co nejrychleji na místo, a ještě rychleji pryč, než přijde odvetná palba. Krom mobility se opět vrací i tzv. „zákopová válka“, tedy věci známé z dob první světové války. Jsou to pásma zákopů v několika liniích pro poziční boj, ale i protitankové příkopy a zátarasy.
Tedy je evidentní, že v současné válce jsou využívány všechny možnosti a že není druh vojska nebo služby, jež je méně hodnotný než jiný. Každý den a každá situace má svá specifika.
Zdroj: defence-ua.com, army.mil, defense.gov, redakce
Tagy