KOMENTÁŘ: Válka na Ukrajině se nás týká, a to bytostně. Proruští aktivisté mlží, nebo rovnou lžou

KOMENTÁŘ: Válka na Ukrajině se nás týká, a to bytostně. Proruští aktivisté mlží, nebo rovnou lžou
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Válka na Ukrajině
10 / 10 / 2022, 09:00

Proruští aktivisté často upozorňují na to, že vláda nás zatáhla do války na Ukrajině, je válkychtivá. Dodávají, že se nás tento konflikt vůbec netýká, což je ale nesmysl.

Již od února 2022 trvá válečný konflikt, který začal zcela nesmyslně ruský prezident Vladimir Putin. Právě od začátku konfliktu na Ukrajinu proudí vojenská pomoc od USA a členských států EU včetně ČR, která patří v tomto směru k aktivním. Proruští aktivisté či skupiny, které vyvíjejí čilou dezinformační činnost, aby nás vyrvaly ze západního společenství a zatáhly do kremelských osidel, velmi rády a často hovoří o tom, že ČR není ve válce, že se nás žádným způsobem netýká. To je ale kardinální omyl a mystifikace, jakých se proruské skupiny dopouští takřka denně.

Válka se nás týká z několika důvodů. Především proto, že pokud Ukrajina v konfliktu prohraje, Rusko může jít hlouběji na její území a za několik let podle stejného vzoru, jaký by se vyplatil v prvním případě, kdyby Ukrajina prohrála, vyvolat novou válku o nová území. Neexistující záminka o genocidách na Donbasu, kde zemřelo řádově 3 500 civilistů, ale v důsledku toho, že Rusové v roce 2014 obsadili bezprecedentně a v rozporu s mezinárodním právem na cizí území,  se vždy najde. Postupně by Rusko ukrajovalo kousek po kousku ukrajinského území, až by pohltilo celou zemi a přirozeně zde rozmístilo svá vojska.

V praktickém slova smyslu by to znamenalo, že by ruská armáda byla bezprostředně na hranici NATO, s Polskem a Slovenskem či s Maďarskem. Bezpečnostní garance, které by Rusko dalo Ukrajině v případě prohraného konfliktu, jsou bezcenné, což ukázalo již budapešťské memorandum z roku 1994. Hrozilo by tedy iminentní bezpečnostní riziko a možné vyvolání nového konfliktu s nedozírnými následky. Tohle proruští aktivisté tedy chtějí?

Dalším důvodem, proč se nás válka týká, je boj za demokracii a svobodu. My s ním máme více než bohaté zkušenosti - zejména z okupace českých zemích v březnu 1939, o 29 let později nás obsadila ,,spřátelená" sovětská vojska, formálně dočasně, reálně to mělo být navždy. ČR i Západ tak musí jasně deklarovat jednotu v boji za svobodnou Ukrajinu, protože jinak by daly bianco šek Rusku na to, aby mohlo beztrestně napadat cizí území, na které nemá žádný právní, historický či jiný nárok.

Putin, veden carskou zpupností, vlastní paranoiou a zároveň snem o obnově sovětského impéria, aplikuje dávno neexistující geopolitická schémata na současnost, a dělá si tedy vymyšlené nároky na Ukrajinu, která je i přes své četné vnitřní problémy suverénní zemí stejně jako Rusko. Kreml chce i nadále ovlivňovat, co se děje na Ukrajině a činí si nárok na to, aby do jejích svrchovaných záležitostí aktivně zasahoval. Důvody pro to neexistují, nebo snad Kyjev chce aktivně ovlivňovat, co se děje právě v Rusku a ingerovat do vnitropolitických věcí, protože se mu nezamlouvá tamější mocenskopolitická konfigurace?

Tento boj, který může trvat skutečně dlouho, je třeba vést až do samotného konce a ruské cizáky z ukrajinského území vyhnat, jinak může dojít na výše nastíněný scénář. Válka se nás týká, ať chceme, nebo ne. A nyní je potřeba více než kdy pevné jednoty západního společenství.

Tagy článku