KOMENTÁŘ: Zřícení nejmodernějšího letounu jako ztráta části americké technologické prestiže

KOMENTÁŘ: Zřícení nejmodernějšího letounu jako ztráta části americké technologické prestiže
13 / 05 / 2019, 11:00


Japonská F-35, která zmizela 9. dubna při rutinním cvičném letu, je pro Američany nepříjemností nejen prvotně v technologickém ohledu, ale také v politickém. Když si k tomu připočteme ještě ztrátu F-35B, která se zřítila minulý rok v září v Jižní Karolíně, můžeme už mluvit o ztrátě určité technologické prestiže, kterou stále mají americké letouny po celém světě.

Není pochyb o tom, že tyto dva incidenty znamenají pro USA poměrně značné nepříjemnosti, ať už v technologickém smyslu, kdy jsou americké letouny stále brány jako symbol nadčasové modernosti a spolehlivosti, a také v širším mezinárodněpolitickém ohledu.

Před měsícem zřícená stíhačka tak dala do rukou další protiargumenty čínským a ruským propagandistům k zintenzivnění své práce, kdy poukazují na to, že F-35, jakkoli měla představovat dlouholetý výsledek nejvyššího stupně technologickou vyspělosti své doby, není až tak skvělým a opěvovaným strojem, jak se o něm hovoří. Právě naopak.

Američané totiž rádi hovoří o tom, jak jsou jejich letouny špičkové v každém ohledu, byť víme, že F-35 ve skutečnosti není tak dokonalá, jak se jeví, na druhé straně dvě ztráty nejmodernějšího stíhače v poměrně krátkém časovém údobí toto tvrzení a dokonalost letounu, kterou se USA tak rádi chlubí, přinejmenším znevěrohodňují. A to je to poslední, co v propagandistické a psychologické válce s Čínou a Ruskem Američané potřebují.

Ztráta určité technologické prestiže USA, pokud to máme vyjádřit takto, je tedy po dvou zmíněných incidentech zřejmá, protože Rusové i Číňané se nyní mohou ptát, jak je možné, že to, co je vlastně dokonalé, může padat z oblohy? Dva zřícené stroje 5. generace tak mohou mít pro Američany trvalý a ne úplně příjemný dozvuk.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace