Autor fotografie: IAI|Popisek: Heron
Ministerstvo obrany ČR koncem května překvapivě zrušilo nákup dronů Heron 1 od izraelské státní zbrojovky IAI a místo toho oznámilo záměr pořídit 200 malých dronů, které mají pomáhat jednotkám AČR na taktické úrovni. Heron 1 je přitom nástroj strategického průzkumu, signálového i elektronického zpravodajství, který sebevětší počet malých dronů nemůže nahradit. Zrušení nákupu v pokročilé fázi jednání, které přišlo narychlo a s vágním zdůvodněním, navíc znamená podstatný a negativní signál pro vztahy mezi ČR a Izraelem.
Mezi ČR a Izraelem panují dlouhodobě nadstandardní vztahy na poli ekonomickém i politickém. Izrael je odbytiště například pro Škodovky či Tatry, na druhou stranu izraelští podnikatelé investují v ČR do nejrůznějších oborů od IT, přes farmaceutiku až po reality. ČR je díky stabilní podpoře Izraele napříč politickým spektrem zřejmě největším spojencem Izraele v rámci EU, což se projevilo například uznáním Jeruzaléma jako hlavního města židovského státu v roce 2017.
Tyto nadstandardní vztahy se postupně přenesly i do oblasti obrany, kde může Izrael nabídnout Armádě ČR aktuální bojové zkušenosti z protiteroristických i konvenčních operací a také špičkové technologie firem, jako jsou IAI a Elbit. Armáda ČR si pořídila od Izraele například radary MADR, které jsou letos zaváděny do výzbroje AČR a které se osvědčily jakou součást systému Iron Dome při obraně Izraele proti teroristickým útokům z pásma Gazy. Dalším projektem, který izraelská strana plní, je dodávka systému PVO Spyder v kategorii SHORAD (shortrange air defence). Součástí obou projektů je široké zapojení českého průmyslu, a to včetně státních podniků Ministerstva obrany. Týká se to i přenosu strategického know-how, jako je například linka k výrobě anténních modulů radarů prostřednictvím moderní galium-nitridové technologie.
Dalším signifikantním vyzbrojovacím projektem pro Armádu ČR s využitím špičkových schopností izraelského obranného průmyslu mělo být pořízení dronů Heron 1 od izraelské státem vlastněné zbrojovky IAI (Israeli Aircraft Industries). Jedná se o bezpilotní prostředky (UAV) ve střední kategorii s vytrvalostí okolo 40 hodin a schopností nést okolo čtvrt tuny užitečného vybavení. Jeho uživatelem se měl stát 533. prapor bezpilotních systémů, který má v současnosti k dispozici několik typů malých dronů. Stroj kategorie Heronu ve výzbroji praporu by se stal strategickým nástrojem signálního i elektronického zpravodajství a zároveň vysoce přesným zbraňovým systémem, který může působit i proti vyspělému protivníkovi z bezpečné vzdálenosti desítek kilometrů od fronty.
Úmysl pořídit Herony oznámila ministryně obrany Jana Černochová oficiálně v srpnu 2022 s tím, že Koncepce výstavby schopností AČR indentifikuje tyto stroje jako klíčové při provádění vzdušného průzkumu a plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně jednotek AČR. O projektu se navíc jednalo ve formátu G to G, kdy byla budoucím smluvním partnerem přímo izraelská vláda. O necelý rok později, v květnu 2022, ale přišlo překvapivé rozhodnutí jednání s Izraelem ukončit a pořízení dronů v kategorii Heronu se odložilo na neurčito.
Rozhodnutí a zejména argumentace k němu vzbudila dle našich informací na straně izraelské vlády velké rozpaky. Ministerstvo obrany nesignalizovalo Izraelcům, že by se změnila armádní koncepce a že by se prioritou staly malé drony. Navíc malé drony jsou, jak ukazují lekce z Ukrajiny, v podstatě spotřební materiál a jejich ztráty na obou stranách ukrajinského konfliktu dosahují tisíců měsíčně. Je tedy otázkou, jak relativně bezvýznamný počet 200 malých dronů pozdvihne schopnosti AČR.
Jednání bylo ve fázi blížící se uzavření smlouvy, navíc v situaci, kdy by armáda měla díky uzákonění povinných výdajů na obranu ve výši 2 procenta HDP dostatek prostředků nejen pro pořízení dronů, ale i rozsáhlé škály doprovodného vybavení.
Špatně komunikované a nejasně zdůvodněné rozhodnutí o zastavení nákupu Heronů, které přitom česká armáda vyhodnotila jako nejlepší dostupnou technologii pro své účely, tak představuje mimořádně negativní signál vůči izraelskému státu a možná naznačuje zhoršení česko-izraelských vztahů, minimálně za současné české vládní garnitury. Ostatně není tajemstvím, že Pirátská strana, která v osobě Jana Lipavského obsadila Ministerstvo zahraničí, zastává výrazně propalestinské postoje.