Kommersant: Rusko už brzy dodá zdarma Sýrii systémy S-300

Kommersant: Rusko už brzy dodá zdarma Sýrii systémy S-300
Autor fotografie: italy V. Kuzmin (http://vitalykuzmin.net/?q=node/521) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) or CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons||Popisek: Ilustračný obrázok S-300
23 / 04 / 2018, 13:45

Moskva - Rusko už v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma baterie protiraket S-300 Favorit, které mají chránit hlavní město Damašek a syrská vojenská letiště.

Napsal to dnes ruský list Kommersant s odkazem na své armádní a diplomatické zdroje. O dodávce, která má podle ruského listu hlavně politické důvody, Moskva prý už prakticky rozhodla.

Rusko informovalo o možnosti dodávek moderních protiraket po raketovém útoku USA a jejich spojenců na syrské chemické laboratoře a vojenská letiště z předminulého týdne. Moskva uzavřela kontrakt se Sýrii o dodávce systémů S-300 už v roce 2010, před několika lety ale odmítla Sýrii protirakety dodat s ohledem na naléhavé žádosti Izraele a jeho západních spojenců. Vyplacenou zálohu 400 milionů dolarů Rusko Sýrii vrátilo.

"Tentokrát budou systémy S-300 Sýrii dodány v rámci vojenské pomoci," napsal Kommersant. Moskva přitom očekává negativní reakci Izraele a nevylučuje ani úder izraelské armády na nově rozmístěné protiraketové baterie.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury TASS prohlásil, že o kontraktu na dodávky protiraket Sýrii dosud nebylo rozhodnuto. Zdůraznil ale, že "provokace západních zemí se v Sýrii mohou opakovat, k čemuž je třeba se připravit".

Kremelský mluvčí zprávu moskevského deníku odmítl komentovat. Připomněl slova ruského vůdce Vladimira Putina, že raketový útok spojenců i sám o sobě velmi zhoršil atmosféru kolem syrského urovnání. "Byla způsobena velká škoda mezinárodnímu právu a duchu spolupráce při hledání politického řešení," řekl mluvčí Dmirij Peskov.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku