foto: Tuomo Salonen CC BY-SA 4.0
Na dvoudenním výjezdním zasedání sněmovního Výboru pro obranu se projednával nový dokument Koncepce výstavby armády České republiky (KVAČR) do roku 2030.
Koncepce výstavby armády ČR do roku 2030, to bylo na dvoudenním výjezdním zasedání sněmovního Výboru pro obranu žhavé téma skloňované prakticky ve všech pádech. Ministr obrany Lubomír Metnar na jednání výboru prohlásil, že v rámci KVAČRu bude kladen důraz na další modernizaci naší armády, na větší spolupráci se spojenci a interoperabilitu, bude vybudováno velitelství kybernetických operací a má být rovněž navýšen počet profesionálních vojáků na 30 000 a 10 000 příslušníků Aktivních záloh. Důležitým aspektem také bude navýšení sil rychlé reakce. S náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou se ministr obrany shodl, že KVAČR reaguje na změny bezpečnostního prostředí.
Co je v rámci nového KVAČRu klíčové? Co se týče pozemního vojska, dojde především k procesu přezbrojení 7. mechanizované brigády novými bojovými vozidly pěchoty a také tanky. Přepodkladem je, že smlouva s vítězem tendru na nákup nových BVP bude podepsána příští rok, pokud hovoříme o tanku, Opata prohlásil, že dojde k další modernizaci stávajích tanků T-72M4 CZ a následně k nákupu tanků zcela nových.
Psali jsme
Security magazín přináší rozhovor s bývalým poslancem a prezidentem Národní stálé konference o bezpečnosti Martinem Lankem. Tématem rozhovoru...
Klíčovým bodem u leteckých sil je pořízení nových stíhaček. Pronájem letounů JAS-39 Gripen končí v roce 2027. Před pěti lety ještě za ministra obrany Martina Stropnického byl pronájem gripenů prodloužen o 13 let.
Předsedkyni výboru a poslankyně Jana Černochovou zajímalo, jak se s tím vypořádá armáda. Černochová podotkla, že v novém KVAČRu je věnováno vzdušným silám poněkud překvapivě málo prostoru a zajímalo ji, jak bude řešena ochrana našeho vzdušného prostoru, až pronájem gripenů za 8 let skončí.
,,Může se zdát, že pronájem skončí za velmi dlouhou dobu, ale ona to tak dlouhá doba zase není," připomněla na jednání výboru Černochová. Poslankyně vznesla dotaz na Opatu, jakým způsobem budeme po roce 2027 zabezpečovat náš vzdušný prostor.
Opata jí odpověděl, že cílem armády je v tomto směru vybudovat vyvážené vzdušné síly. Podle něho se buď se může uplatnit opce na další pronájem o dva roky, nebo přijde na pořad dne výběr nového letounu. To není v tomto případě varianta, která se dá vyloučit. ,,Co se týče gripenů, situace je zřejmá. Známe dva směry, jeden směr je ten, že využijeme opci a budeme pokračovat dál s tímto letounem, druhou variantou je stroj nového typu nové generace," odpověděl Opata.
Psali jsme
V dalším díle seriálu o technologiích české armády si něco řekneme o obrněném průzkumném transportéru BRDM-2rch. který je s nadsázkou...
K problematice gripenů dále poznamenal, že již nechal zřídit pracovní tým, který bude posuzovat další postup. Tým už podle Opaty začal k tomu provádět analýzy a hodnocení. Rozhodnutí, jestli se uplatní opce, nebo ČR přistoupí k pořízení nového letounů, má padnout nejpozději na konci roku 2024, nebo začátkem roku 2025, doplnil Opata.
Podle Černochové je to však pozdě. Předsedkyně výboru pro obranu argumentovala tím, že o zmíněném prodloužení pronájmu strojů v roce 2014 se jednalo 5 let. Rok 2025 je ,,hodně pozdní termín", podotkla Černochová. Ta doporučuje rozhodnout o gripenech co možná nejrychleji, nejlépe do konce funkčního období nynější Poslanecké sněmovny, tedy roku 2021.
Tagy