Koncept bojového vozidla s volitelnou posádkou společnosti Rheinmetall byl vybrán pro program americké armády

Koncept bojového vozidla s volitelnou posádkou společnosti Rheinmetall byl vybrán pro program americké armády
Autor fotografie: Rheinmetall
27 / 07 / 2021, 13:00

Americká armáda zadala společnosti American Rheinmetall Vehicles, která sídlí v michiganském Sterling Heights, zakázku na vývoj 2. fáze digitálního návrhu programu osádkově volitelných bojových vozidel (Optionally Manned Fighting Vehicle – OMFV). Spolu se svými partnery Raytheon Technologies, L3Harris Technologies, Textron Systems a Allison Transmission, již jsou lídry v oboru obranných a bezpečnostních technologií, je American Rheinmetall Vehicles, dceřiná firma německého technologického gigantu Rheinmetall, pověřená realizací druhé fáze.

Program osádkově volitelných bojových vozidel OMFV americké armády je významný modernizační projekt v kategorii pozemní techniky, jehož cílem je nahradit téměř 3 800 bojových vozidel Bradley, která jsou nasazena u jednotek těžké mechanizované brigády americké armády.

„Pro společnost American Rheinmetall Vehicles a celý tým Lynx se jedná o velké vítězství,“ uvedl Matt Warnick, generální ředitel společnosti American Rheinmetall Vehicles. „Tím, že jsme získali takto významnou zakázku, se nám podařilo učinit další důležitý krok vpřed v zajišťování technologických řešení nové generace, partnerství i průmyslových schopností, jež si americká armáda zaslouží a které je tým Lynx velmi dobře připraven poskytnout v program OMFV.“

Tým Lynx bude s americkou armádou spolupracovat na digitálně inženýrském návrhu a vývoji koncepce osádkově volitelných vozidel, přičemž jako výchozí bod pro návrh použije osvědčené bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 mateřské firmy, společnosti Rheinmetall. Výsledné řešení poskytne americké armádě bojové vozidlo pěchoty nové generace, které se vyznačuje převratnou platformou s modulární otevřenou systémovou architekturou. Ta umožní rychlé zavádění nových technologií, jakmile budou k dispozici, a zaručí tak, že tato vozidla budou na bojišti současnosti i budoucnosti těžko překonatelná.

Varianty bojového vozidla Lynx KF41 si rychle vydobyly zájem a uznání v mnoha zemích po celém světě. Vůbec prvním zákazníkem, který si zadal jejich výrobu, se v roce 2020 stala maďarská armáda, když si objednala 218 lokálně vyráběných vozidel. V Austrálii byla společnost Rheinmetall vybrána spolu s jedním dalším výrobcem bojových vozidel do zkušební fáze snižování rizik (RMA) v rámci třetí fáze pozemního modernizačního programu Land 400. Ta zahrnuje obsáhlé testování vozidel sestávající z polních zkoušek či testování schopnosti přežití i mobility. Vozidlo KF41 zde splnilo vysoký standard.

Prvním krokem programu OMFV, která poběží až do počátku roku 2023, bude digitální design.  Úkolem zde bude položit základy budoucí vývojové a výrobní fáze. Momentálně tým Lynx vyvíjí plány industrializace, aby mohl v rámci programu OMFV dodat kompletní vozidlo nové generace Made in USA. Tím tak zvýší výrobní možnosti americké obrany a implementuje pokročilé výrobní kapacity. Předpokládá se, že soutěž na fázi 3 (detailní návrh) začne v roce 2023, poté bude následovat fáze 4 (stavba a testování prototypu), jejímž výsledkem bude vládní testování na začátku roku 2026.

„Všichni v American Rheinmetall jsme nesmírně hrdí na závazek, který tímto vytváříme vůči americké armádě, vojákům i vyspělým technologiím ve službách americké armády, jakož i na polích designu a výroby,“ řekl Stephen Hedger, generální ředitel společnosti American Rheinmetall Defense, mateřské centrály společnosti Rheinmetall v USA.

 

O týmu Lynx

O společnosti American Rheinmetall Vehicles

Společnost American Rheinmetall Vehicles – sídlící ve Sterling Heights v Michiganu – ve spolupráci se svými globálními pobočkami poskytuje vysoce moderní a dostupné zkušenosti s konstrukcí, vývojem a nasazením bojových vozidel.  Bojové vozidlo Lynx KF41 mateřského koncernu Rheinmetall je vybaveno modulární otevřenou architekturou, osazeno zaměřovači nové generace, vysoce účinným kanonem, moderními raketami, integrovanou aktivní ochranou a potenciálem pro další růst, což z něj činí ideální výchozí vozidlo pro koncepci osádkově volitelného bojového vozidla American Rheinmetall Vehicle Lynx OMFV. www.rheinmetall-arv-us.com

Společnost American Rheinmetall Vehicles je součástí rodiny amerických společností American Rheinmetall, do níž patří American Rheinmetall Munitions ve Staffordu, VA, American Rheinmetall Systems v Biddefordu, ME, a americká mateřská společnost American Rheinmetall Defense v Restonu, VA.

Raytheon Technologies

Raytheon Technologies, jedna z největších a nejúspěšnějších leteckých a obranných společností na světě, přináší do projektu odborné znalosti v oblasti digitálního navrhování, modelování a simulace a integrace složitých systémů do platforem. Společnost disponuje rozsáhlým portfoliem systémů velení a řízení, senzorů a efektorů, které zvyšují koncepční možnosti a podporují vývoj konstrukce. www.rtx.com

L3Harris Technologies

L3Harris Technologies je aktivním globálním inovátorem ve sféře leteckých a obranných technologií, který poskytuje komplexní řešení splňující klíčové potřeby zákazníků. Společnost dodává pokročilá obranná a komerční řešení napříč celým spektrem letecké, pozemní, námořní, vesmírné a kybernetické oblasti. Do projektu přináší svoje rozsáhlé zkušenosti s budováním odolných platforem a integrací snímacích a komunikačních systémů, dále pak programů na ochranu dat a kybernetické bezpečnosti a s investicemi do systémů MOSA. www.l3harris.com

Textron Systems

Společnost Textron Systems je světovým lídrem v oblasti bezpilotních leteckých, pozemních produktů, služeb a podpory pro zákazníky z oblasti letectví a obrany. Inovativní společnost Textron Systems využívá širokou základnu odborných znalostí a navrhuje, vyrábí, nasazuje a podporuje komplexní řešení, která rozšiřují řady jejích zákazníků a přinášejí jim přidanou hodnotu.  www.textronsystems.com.

Allison Transmissions

Společnost Allison Transmission, největší světový výrobce plně automatických převodovek, přináší odborné znalosti v oblasti převodovek pro bojová vozidla. Poskytovatel převodovky nové generace nabízí zavedenou cestu k růstu schopností hybridního pohonu. www.allisontransmission.com

Tagy článku