VIDEO: Konec „jaderných“ Mirage 2000N

VIDEO: Konec „jaderných“ Mirage 2000N
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Mirage 2000N
12 / 08 / 2018, 11:00

21. července se francouzské letectvo Armée de l'Air při slavnostním ceremoniálu rozloučilo se stíhacími letouny Dassault Mirage 2000N určenými pro údery se střelami s jadernou hlavicí. Tuto roli po nich nyní převezmou novější víceúčelové stíhací letouny Dassault Rafale B.

Mirage 2000N vznikl na základě požadavků francouzského letectva jako náhrada za starší Dassault Mirage IVP, speciální varianty Dassault Mirage IV určené k průnikům do nepřátelského vzdušného prostoru a jaderným i nejaderným úderům pomocí střel. V podstatě ke stejné roli byl od začátku vyvíjen Mirage 2000N (N = Nucleaire) a to na základě dvoumístné cvičné varianty Mirage 2000B. K prvnímu letu nového letounu došlo 3. března 1986 a už v roce 1988 byl zařazen do služby.

psali jsme: Stíhací letouny 5. generace a jejich zařazení

Pro plnění úderné jaderné role byla na Mirage 2000N provedena celá řada úprav přímo souvisejících s průniky nepřátelskou protiletadlovou obranou v nízkých výškách. K tomu je vybaven radiolokátorem Antelope 5 pro automatický let vysokou podzvukovou rychlostí ve výškách pod 60 m, kvůli čemuž došlo i ke konstrukčnímu zpevnění křídel. K přežití v nepřátelském vzdušném prostoru byl letoun vybaven systémem REB složeným z radarového výstražného systému Serval, rušičem Sabre (potažmo Chameleonem) a výmětnicí klamných cílů Spirale.

Při takové hypotetické úderné misi měl letoun před průnikem do nepřátelského vzdušného prostoru sestoupit co nejníže a kopírovat povrch. Pro případ, že by se přeci jen setkal s nepřátelským stíhacím letounem, byl čistě pro vlastní ochranu vybaven dvojicí střel krátkého dosahu Magic. Krom nich už nesl jen dvojici přídavných nádrží a jedinou střelu s jadernou hlavicí.

Hlavní výzbroj už od první výrobní série tvořila právě jedna pod trupem umístěná nadzvuková střela ASMP (Air-Sol Moyenne Portée, medium-range air to surface missile) vybavená jadernou hlavicí, kterou dokázala s maximální rychlostí M=3 dopravit až na vzdálenost 300 km. Důležitým krokem v historii letounu bylo zavádění letounů druhé výrobní série označovaných jako Mirage 2000NK2, které byly uzpůsobeny i k nesení konvenční výzbroje a posléze se tak mohly zúčastnit i nejednoho bojového nasazení.

psali jsme: psali jsme: F-35 může zničit program ruského Su-57 bez jediného výstřelu

Teprve v roce 2009 pak došlo k modernizaci letounů na verzi Mirage 2000NK3. Ta se vyznačovala vylepšeným výstražným a obranných systémem, podporou průzkumného podvěsu Thales Optronics Reco NG a především podpoře vylepšené střely  s doletem až 500 km a novou jadernou hlavicí o síle 300 kt. V té době už ale bylo jasné, že Mirage 2000N v budoucnu nahradí nástupce všech Mirage 2000 – Dassault Rafale.

Mirage 2000N

Poslední jednotka Mirage 2000N dislokovaná v Istres dosahovala ještě v roce 2016 počtu 23 provozovaných letounů. V dubnu následujícího roku už klesl jejich počet na 20 a v prosinci dokonce na 15. I přes nedávné vyřazení by si podle některých zdrojů mělo francouzské letectvo z důvodu jaderného odstrašení udržet v provozuschopném stavu minimálně ještě do tohoto září asi desítku letounů. Poté už by jejich nasazení nemělo být možné a minimálně část z dosud provozovaných Mirage 2000N má pak posloužit jako zdroj náhradních dílů pro i nadále provozovanou útočnou variantu Mirage 2000D, která z ní vývojově vychází.

psali jsme: Plán na společný vývoj německo-francouzského stíhacího letounu 6. generace se stává realitou

Nově přejde role „jaderných úderů“ na dvě letky letounů Rafale ze základy Saint-Dizier, kde nyní dochází k přesunu jednotek z Istres.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi vít

 

Autor: Michal Polák

Tagy článku